شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

پیدا کردن اتصال کوتاه دسته سیم خودرو

پیدا کردن اتصال کوتاه دسته سیم خودرو

فهرست مطالب

چگونه یک اتصال کوتاه پیدا کنیم

اتصال کوتاه یک نقص در دسته سیم است که قبل از رسیدن به مقصد، الکتریسیته را بین مدارها قطع می کند. اتصال کوتاه را نباید با مدار باز که در آن جریان به هیچ وجه وجود ندارد اشتباه گرفت. اگرچه علائم اتصال کوتاه می تواند شبیه مدار باز باشد، اما تشخیص کمی متفاوت است. راه های مختلفی وجود دارد که اتصال کوتاه می تواند رخ دهد، و معمولا پیدا کردن و تعمیر آن آسان نیست. با این حال، برای درک چگونگی یافتن یک اتصال کوتاه، باید بدانیم که یک مدار با عملکرد صحیح چگونه کار می کند.

چگونه یک اتصال کوتاه پیدا کنیم

مدارهای الکتریکی خودرو معمولا چگونه کار می کنند

راه های زیادی وجود دارد که الکتریسیته به اطراف سیستم الکتریکی خودرو منتقل شود و یک اتصال کوتاه به راحتی می تواند جریان مناسب برق را در هر یک از آنها قطع کند. ما می توانیم تقریباً سیستم الکتریکی خودرو را به مدارهای سنسورها و عملگرها (محرک) تقسیم کنیم. انواع سنسورها شامل سنسور اکسیژن، سنسور مپ، سنسور دریچه گاز، سنسور دور موتور و مواردی از این دست می باشد. عملگرها می توانند استپر موتور، انژکتورها، رله دوبل یا مشابه باشند.

یک مدار سنسور معمولی، مثلا دمای مایع خنک‌کننده موتور، ممکن است سیم‌کشی بین ماژول کنترل موتور (ECM) و سنسور دمای مایع خنک‌کننده موتور (ECT) باشد. ECM یک ولتاژ مرجع 5 ولت به ECT می فرستد که بسته به دما مقاومت را تغییر می دهد. هنگامی که سنسور ECT سرد است، مقاومت بیشتری دارد، بنابراین ولتاژ کمتری به ECM باز می گردد. با گرم شدن موتور، مقاومت سنسور ECT به طور متناسب کاهش می یابد و ولتاژ بالاتری را به ECM باز می گرداند.

یک مدار محرک معمولی، مثلاً یک چراغ جلو، شامل سیم‌کشی از باتری، از طریق فیوزها و رله‌ها، سوئیچ چراغ جلو، به لامپ چراغ جلو و سپس بازگشت به باتری است. سوئیچ چراغ جلو همیشه برق دارد اما تا زمانی که راننده سوئیچ را نچرخاند برق را به چراغ جلو منتقل نمی کند.

در هر یک از این مدارها، تا زمانی که سیم‌کشی دست نخورده باشد، عملکرد مناسب تضمین می‌شود، اما راه‌های زیادی وجود دارد که هر مداری را می‌توان قطع کرد.

آسیب جوندگان مثل موش ها، پارگی سیم‌ها، روش‌های نصب نامناسب، نفوذ آب و آسیب ضربه تنها چند مورد از مواردی هستند که می‌توانند مدارهای الکتریکی خودروی شما را قطع کنند.

انواع اتصال کوتاه

دو نوع اتصال کوتاه وجود دارد، اتصال کوتاه به تغذیه و اتصال کوتاه به زمین، که در آنها برق بدون عبور از سنسور یا عملگر مورد نظر، یک میانبر ناخواسته ایجاد می کند.

اتصال به زمین

اتصال به زمین به جریانی اطلاق می شود که از مدار به بدنه خودرو می گذرد. سیم ها ممکن است عایق خود را از بین ببرند و با بدنه یا موتور تماس بگیرند. اتصال کوتاه اتصال به زمین می تواند منجر به سوختن فیوزها، خاموش شدن چراغ ها یا موتورها یا “فقدان” حسگرها شود. به عنوان مثال، ممکن است یک سیم پارگی به زمین اتصال پیدا کند، که می تواند باعث منفجر شدن فیوز چراغ جلو شود و مدار را از گرم شدن بیش از حد محافظت کند، اما چراغ های جلو را از بین ببرد.

اتصال اتصال به تغذیه

در دسته سیم، با مدارهای زیادی که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، احتمال اتصال کوتاه اتصال به تغذیه وجود دارد. در این حالت، سیم‌های بریده‌شده یا آسیب دیده ممکن است به یکدیگر متصل شوند و جریان را در جایی که در نظر گرفته نشده جریان دهد. به عنوان مثال، شخصی که یک قطعه را نصب می‌کند، ممکن است یک پیچ را از طریق یک دسته سیم بچرخاند و سهواً چندین سیم را سوراخ کرده و “وصل کند”.

با تمام فناوری‌های موجود در خودروهای مدرن، از مدیریت پیشرانه گرفته تا سیستم‌های سرگرمی و رفاهی و همه چیز در این میان، مقدار سیم‌کشی الکتریکی مورد نیاز برای اتصال همه آن‌ها جای تعجب نیست. بازیافت‌کنندگان فلز تخمین می‌زنند که حدود 1500 سیم، حدود یک مایل به هم متصل شده، برای مثال، یک خودروی لوکس مدرن را متصل نگه می‌دارد. اتصال کوتاه می تواند به قطعات الکترونیکی آسیب برساند، چراغ چک موتور را روشن کند، فیوزها را منفجر کند، باتری را تخلیه کند یا شما را سرگردان کند. بهترین راه عیب یابی از روی نقشه است.

چگونه یک اتصال کوتاه پیدا کنیم

چگونه یک اتصال کوتاه پیدا کنیم

ردیابی یک اتصال کوتاه به زمان و صبر نیاز دارد. برای شروع، به یک لامپ تست یا مولتی متر و ابزارهایی برای دسترسی به دسته سیم نیاز دارید. ابتدا مداری را که به آن نگاه می کنید شناسایی کنید. باید ببینید کجا می رود، از چه کانکتورهایی عبور می کند و سیم ها چه رنگی هستند.

هنگام تست مدارهای 12 ولت، معمولاً می توانید با فیوز در مدار آسیب دیده شروع کنید. فیوز را بردارید و چراغ تست را در سرتاسر ترمینال های سوکت فیوز وصل کنید. مولتی متر که برای اندازه گیری پیوستگی تنظیم شده است، می تواند به روشی مشابه استفاده شود. مثبت باتری را جدا کنید، پروب مثبت را در سمت بار فیوز قرار دهید، پروب منفی را روی باتری منفی قرار دهید. در صورت اتصال کوتاه، چراغ تست روشن می شود یا مولتی متر بوق می زند.

کانکتور را از زیر بار یا سنسور جدا کنید. اگر تست لامپ خاموش شود (یا بازر متوقف شود)، ممکن است نشان دهنده یک خطای داخلی در بار باشد (لامپ یا موتور سوخته می تواند این کار را انجام دهد).

کانکتور را مجدداً وصل کنید و چیزی را در نیمه مدار مانند سوئیچ جدا کنید. اگر چراغ تست خاموش شود، می دانید که اتصال کوتاه جایی بین کلید و فیوز است. توجه خود را روی آن بخش از دسته سیم متمرکز کنید.
گرفتن دسته سیم و خم کردن آن ممکن است اتصال کوتاه را قطع کند، بنابراین می توانید حداقل محل آن را شناسایی کنید. اگر چراغ خاموش شود، می دانید که اتصال کوتاه را قطع کرده اید.

اگر چراغ تست با سوئیچ قطع نشد، به این معنی است که اتصال کوتاه هنوز جایی بین فیوز و کلید است. به دنبال جای دیگری برای جدا کردن سیم ها بگردید و ببینید آیا چراغ تست خاموش می شود یا خیر. با جدا کردن کانکتورها و تماشای خاموش شدن چراغ تست، مدار را به تقسیم بندی ادامه دهید.

در مدارهای 5 ولتی، مانند مدارهایی که توسط ECM برای حس کردن و کنترل موتور و گیربکس استفاده می شود، ECM و باتری را جدا کنید، مولتی متر را برای اندازه گیری پیوستگی تنظیم کنید و بین مدار و بدنه زمین یا بدنه موتور جستجو کنید. برای تعیین محل تقریبی اتصال کوتاه، از همان روش تقسیم پیروی کنید.

هنگامی که اتصال کوتاه را پیدا کردید، می توانید آن را تعمیر کنید. قبل از اتصال مجدد باتری یا قرار دادن فیوز جدید، اتصال کوتاه را با چراغ تست یا مولتی متر بررسی کنید.

افزایش مهارت

همانطور که در بالا هم گفتیم، برای مسیریابی دسته سیم ها، پیدا کردن اتصال کوتاه، خرابی ها و غیره نیاز به نقشه دارید. اما تنها نقشه نمی تواند به شما کمک کند مگر اینکه نقشه خوانی خودرو را بلد باشید. برای یادگیری تخصصی می توانید در دوره مبانی برق و نقشه خوانی خودرو که در آموزشگاه فنی و حرفه ای ثمین خودرو برگزار می شود شرکت کنید.

منبع:liveabout.com

تماس با واحد آموزش SKP

جهت اطلاع از تخفیف‌های دوره های آموزشی، عضو پیج اینستاگرام SKP شوید

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *