شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

سیستم vvt چیست؟

فهرست مطالب

سیستم VVT یا Variable Valve Timing یک فناوری در موتورهای خودرو است که زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها را تغییر می‌دهد، به‌طوری‌که با توجه به شرایط مختلف رانندگی، عملکرد بهینه‌تر و کارایی بالاتری از موتور به‌دست آید.

این سیستم از طریق تنظیم زمان بسته شدن و باز شدن سوپاپ‌ها، میزان مصرف سوخت را کاهش می‌دهد و قدرت موتور را افزایش می‌دهد.

در دنیای خودروسازی، فناوری‌های نوینی مانند سیستم VVT یا Variable Valve Timing (تنظیم زمان سوپاپ‌ها) به منظور بهبود عملکرد و کارایی موتورها به‌کار می‌رود. در این مقاله، به بررسی اصول عملکرد، مزایا و کاربردهای سیستم VVT خواهیم پرداخت.

سیستم VVT چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه تقاضا برای خرید موتورهای احتراق داخلی در حال افزایش است. از یک سو، مشتریان قدرت و گشتاور بیشتری می خواهند، در حالی که از سوی دیگر، نمی توان مصرف سوخت و قوانین سختگیرانه آلایندگی هوا را نادیده گرفت.

زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها بر اساس شرایط وابسته به بار و سرعت موتور میل بادامک هوا و دود تنظیم می شود. بنابراین، سیستم های تنظیم به طور مداوم در حال بروزرسانی و بهبودی در طراحی های فنی هستند.

در این مقاله، می خواهیم طراحی و عملکرد تنظیم کننده های جدید میل بادامک با واریاتورهای فلوت دار را به شما معرفی کنیم. در خودروهای ایرانی در حال حاضر موتور EF7 و TU5+ به این سیستم مجهر شده اند.

اصول عملکرد سیستم VVT

سیستم VVT این امکان را فراهم می‌کند که زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها به‌طور دقیق تنظیم شود. این تنظیمات باعث بهبود جریان سوخت و هوا در سیلندر می‌شود، که به نوبه خود باعث افزایش کارایی و توان موتور می‌شود.

مزایای سیستم VVT

  • افزایش کارایی موتور: با تنظیم بهینه زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، کارایی موتور بهبود می‌یابد.
  • کاهش مصرف سوخت: استفاده از سیستم VVT منجر به بهره‌وری بالاتر در مصرف سوخت می‌شود.
  • کاهش آلودگی محیط‌زیست: با بهبود احتراق و کاهش مصرف سوخت، آلاینده‌های منتشر شده از موتور کاهش می‌یابد.

کاربردهای سیستم VVT

  • موتورهای خودروهای مسابقه: در مسابقات خودروسواری، افزایش توان و کارایی موتور امری بسیار حیاتی است که با استفاده از سیستم VVT به‌دست می‌آید.
  • خودروهای شهری: در خودروهای شهری که نیاز به بهره‌وری مصرف سوخت و کارایی موتور بالا است، سیستم VVT بسیار مفید است.

منظور از دور آرام خودرو چیست؟

وظیفه سیستم VVT یا زمان بندی متغیر سوپاپ ها، تنظیم بهترین زمان باز و بسته شدن سوپاپ برای حالتهای مختلف کارکرد موتور از جمله حالت دورآرام (سلو) تا تمام بار برای بدست آوردن حداکثر قدرت و گشتاور می باشد.

در حالت دور آرام، میل بادامک ها طوری تنظیم می شوند که میل بادامک ورودی هوا دیر باز می شود و همچنین دیرتر بسته می شود.

میل بادامک دود طوری تنظیم شده است که قبل از TDC (نقطه مرگ بالا) به خوبی بسته شود. با توجه به حداقل باقیمانده گاز حاصل از احتراق، این امر منجر به کارکرد بسیار صاف موتور در دورآرام می شود.

قدرت موتور در دورموتورهای بالا

برای رسیدن به حداکثر قدرت در دورهای موتور بالا، سوپاپ های دود دیر باز می شوند. به این ترتیب، گازهای سوخته می توانند مدت زمان بیشتری منبسط شوند.

سوپاپ های هوا بعد از TDC باز می شوند و بعد از BDC (نقطه مرگ پایین) به خوبی بسته می شوند. به این ترتیب از این حالت شارژ دینامیکی هوای ورودی برای افزایش توان استفاده می شود.

رسیدن به حداکثر گشتاور

برای دستیابی به حداکثر گشتاور، درجه بالایی از راندمان حجمی باید به دست آید. این مستلزم آن است که سوپاپ های ورودی زودتر باز شوند.

از آنجایی که زود باز می شوند، زودتر نیز بسته می شوند لذا گازهای حاصل از احتراق فشرده نمی شوند. میل بادامک دود درست قبل از TDC (نقطه مرگ بالا) سوپاپ را می بندد.

گردش مجدد گازهای اگزوز

گردش و یا هدایت مجدد گازهای حاصل از احتراق را می توان با تنظیم میل بادامک ورودی و خروجی به دست آورد. در این فرآیند، گاز خروجی از درگاه اگزوز به منیفولد هوای ورودی دوباره جریان می یابد در حالی که سوپاپ ها روی هم قرار می گیرند (سوپاپ های ورودی و خروجی هر دو باز هستند).

مقدار همپوشانی مقدار گاز خروجی بازگردانده شده را تعیین می کند. میل بادامک ورودی طوری تنظیم شده است که قبل از TDC به خوبی باز می شود و میل بادامک دود تا قبل از TDC بسته نمی شود.

پیشنهاد مطالعه: راه های کنترل و کاهش آلودگی اگزوز

در نتیجه، هر دو سوپاپ باز هستند و گاز خروجی دوباره به گردش در می‌آید. مزیت چرخش مجدد گازهای خروجی به ورودی، نسبت به گردش مجدد گازهای حاصل از احتراق به خروجی، واکنش سریع سیستم و توزیع بسیار یکنواخت گازهای خروجی اگزوز است.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا