شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

مغزی پمپ بنزین چیست؟ +ویدیو تشریح کامل

مغزی پمپ بنزین چیست؟ +ویدیو تشریح کامل

فهرست مطالب

مغزی پمپ بنزین در واقع یک قطعه الکترونیکی است که در سیستم سوخت رسانی خودروی شما قرار گرفته و وظیفه کنترل چرخه پمپاژ سوخت را بر عهده دارد.

پمپ بنزین یک قطعه فوق العاده پر کاربرد در خودروها محسوب می‌شود. پمپ بنزین خودروهای کاربراتوری به صورت مکانیکی عمل می‌کردند اما در خودروهای انژکتوری به صورت برقی بنزین را به ریل سوخت برای انژکتورها ارسال می کنند. پمپ بنزین در خودروهای انژکتوری جزو عملگرهای خودرو و سیستم سوخت رسانی محسوب می شود.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر راجب پمپ بنزین ها دارید حتما مقاله [پمپ بنزین خودرو چیست؟ علایم خرابی پمپ بنزین و تست پمپ بنزین] را مطالعه بفرمایید.

چگونگی گردش سوخت در خودروهای انژکتوری

در خودروهای انژکتوری، سوخت از مخزن سوخت (باک بنزین) به کمک پمپ بنزین به محفظه فیلتر سوخت منتقل می‌شود. سپس بنزین در فیلتر سوخت فیلتر شده و به انژکتورها منتقل می‌شود. در انژکتورها، سوخت به طور دقیق و با فشار بالا به محفظه احتراق فرستاده می‌شود.

سپس بنزین در اتاق احتراق توسط پمپ پیستون‌ها فشرده می‌شود و با اعمال جرقه‌ای از طریق شمع ها، به اشتعال در می‌آید. پس از اینکه سوخت به اشتعال درآمد، گازهای خروجی از سیلندر خارج شده و توسط سیستم انتقال خروجی از موتور، به سیستم خروجی انتقال داده می‌شود تا از آنجا به محیط پخش شود. بعد از این مراحل، گردش سوخت در موتور به اتمام می‌رسد و این فرآیند به صورت مداوم و تکراری انجام می‌شود تا خودرو بتواند به طور مداوم حرکت کند.

مجموعه پمپ بنزین خودرو

در خودروهای انژکتوری پمپ به تنهایی داخل باک قرار ندارد و به صورت مجموعه پمپ بنزین در داخل باک قرار می‌گیرد. به صورت کلی در داخل مجموعه پمپ بنزین شلنگ های انتقال بنزین قرار دارند به همراه مغزی پمپ بنزین که مهم ترین قطعه این مجموعه به حساب می‌آید و همینطور یک مقاومت متغییر برای نشان دادن سطح بنزین به راننده و در آخر در برخی از تولیدات فشار شکن و یا رگلاتور سوخت به مجموعه پمپ بنزین انتقال داده شده است.

مغزی پمپ بنزین چیست؟

در مجموعه ی پمپ بنزین این وظیفه مغزی پمپ بنزین است که بنزین را از داخل باک مکیده و به سمت موتور با فشار مناسب پمپاژ کند. مغزی پمپ دارای سوکت دو پایه می‌باشد که یک پایه آن برق مثبت 12 ولت است که از سمت رله دوبل تامین می‌شود و در خودروهایی که رله دوبل ندارند از رله پمپ بنزین این برق تامین می‌شود و پایه دیگر آن منفی بدنه می‌باشد. باید دقت داشته باشید که سیم های مغزی پمپ بنزین در داخل باک به صورت یک تکه باشد و قطع نشده باشد زیرا که می‌تواند بسیارخطر آفرین باشد.

این قطعه با مشاهده فشار و دبی سوخت، تعیین می‌کند که چقدر سوخت را به موتور بفرستد. بنابراین، عملکرد درست پمپ بنزین می‌تواند به سوخت رسانی بهتر و کاهش مصرف سوخت خودرو کمک کند.

علائم خرابی مغزی پمپ بنزین چیست؟

در صورت خرابی مغزی پمپ بنزین باعث می‌شود که فشار پمپ بنزین کاهش پیدا کند و ایراداتی بر روی کار کرد خودرو ایجاد کند. همچنین مغزی پمپ بنزین از جمله قطعاتی است که در صورتی که به صورت کامل خراب شود و از کار بیافتد به دلیل اینکه سوختی به موتور نمی‌رسد خودرو روشن نمی‌شود.

آشنایی با اجزای داخلی مغزی پمپ بنزین

اگر یک مغزی پمپ بنزین خودرو را بخواهیم تشریح کنیم، این قطعه شامل اجزای زیر می باشد:

  • سیم پیچ روتور
  • ذغال گرافیتی
  • آهن ربا دایمی
  • بدنه فلزی
  • صفحات نگه دارنده پمپ
  • پره دورانی پمپ
  • سوکت پمپ
  • سوپاپ بای پس پمپ

برای آشنایی بهتر با اجزای تشکیل دهنده مغزی پمپ بنزین خودرو و آموزش تعمیر مغزی پمپ بنزین خودرو ویدیو زیر را مشاهده بفرمایید.

آموزش تست مغزی پمپ بنزین

مغزی پمپ بنزین دارای تست فشار و تست اهمی می‌باشد. برای تست اهمی مغزی پمپ بنزین مولتی متر را به دو پایه مغزی اتصال می‌دهیم. مقاومت مغزی پمپ بنزین های خودروهای ایرانی باید بین 5 تا 6 اهم باشد. همینطور می‌توانید با استفاده از فشار سنج پمپ بنزین فشار تامین شده پمپ بنزین را ببینید این فشار قبل از فشار شکن باید حدود 6 بار و بعد از فشار شکن 2.7 تا 3.5 بار فشار داشته باشد که فشار کمتر از این عدد نشان دهنده وجود نشتی در سیستم و یا خرابی مغزی پمپ بنزین می‌باشد.

تعویض مغزی پمپ بنزین = کاهش هزینه

با توجه به اینکه وظیفه پمپ کردن بنزین برعهده مغزی پمپ می‌باشد شما می‌توانید به جای اینکه مجموعه پمپ بنزین را کامل تعویض کنید. به تنهایی فقط مغزی پمپ بنزین را خریداری کنید و مغزی پمپ را تعویض کنید، البته این عمل در صورتی صرفه اقتصادی دارد که بقیه ادوات مجموعه پمپ بنزین شما مانند شناور و لوله ها سالم باشند.

هدف تامین مغزی پمپ بنزین در بازار هم کاهش هزینه های استهلاک مصرف کننده می‌باشد زیرا در شرایط اقتصادی فعلی هزینه و قیمت خرید مغزی پمپ بنزین همراه با اجرت تعویض آن کمتر از خرید مجموعه کامل پمپ بنزین برای مشتری هزینه می‌تراشد.

برای خرید مغزی پمپ بنزین پراید، خرید مغزی پمپ بنزین پژو ۴۰۵ و خرید مغزی پمپ بنزین 206 از قطعات یدکی SKP که دارای کیفیت بالا و ۶ ماه ضمانت تعویض بی قید و شرط می باشند استفاده کنید.

علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین

در صورت نیم سوز شدن مغزی پمپ بنزین، فشار بنزین در سیستم سوخت رسانی کاهش پیدا می کند.

انواع سیستم سوخت رسانی و پاشش سوخت
آشنایی با سیستم سوخت رسانی انژکتوری
مزایا و معایب سیستم سوخت رسانی انژکتور و کاربراتور
آشنایی با سیستم سوخت رسانی S2 دنا
لغت نامه و اختصارات سیستم سوخت رسانی انژکتوری
دوره آموزش تنظیم موتور و سوخت رسانی انژکتوری
کتاب سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری
کتاب آموزش تخصصی تعمیر موتور و سیستم سوخت‌رسانی خودروهای هیوندا و کیا
کتاب سیستم سوخت‌رسانی و جرقه‌زنی موتورسیکلت‌های انژکتوری
مشاهده ویدیوهای آموزشی مرتبط با سیستم سوخت رسانی در صفحه اینستاگرام SKPPART
لینک های مفید

استفاده از مغزی پمپ بنزین با کیفیت در خودرو، می‌تواند به بهبود عملکرد و کارایی موتور کمک کند. این پمپ ها از طریق ساختار دقیق و کیفیت ساخت بسیار بالا، برای انتقال سوخت همواره تضمینی برای اجازه دادن به موتور برای به دست آوردن حداکثر توان خود با خلوص بالا و کمترین سطح آلودگی به هوا، استفاده می‌شوند. همچنین استفاده از پمپ بنزین با کیفیت، می‌تواند باعث کاهش سوخت مصرفی خودرو شود و همچنین عمر موتور را نیز افزایش دهد. در کل، استفاده از پمپ بنزین با کیفیت می‌تواند به عملکرد بهتر خودرو کمک کند و هزینه‌های ناشی از خرابی موتور را کاهش دهد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا