چگونه وارد شغل تنظیم موتور شویم؟ بررسی صفر تا صد

چگونه وارد شغل تنظیم موتور شویم؟ بررسی صفر تا صد

فهرست مطالب

اهمیت شغل تنظیم موتور

شغل تنظیم موتور یکی از شاخه های برق خودرو می‌باشد. تنظیم موتور یکی از حوزه های مهم تعمیرات خودرویی محسوب می‌شود. افراد تعمیرکار در حوزه تنظیم موتور وظیفه بسیار مهمی را بر دوش دارند.

یک تنظیم موتور کار خوب، وظیفه دارد که خودرو را به حالت اولیه خود باز گرداند و به صورت کامل تمام ادوات برقی مانند سنسورها و عملگرها را با دستگاه عیب یاب یا دیاگ بررسی کند و از درست کار کردن قطعات اطمینان حاصل کند تا خودرو بتواند بهترین راندمان را به راننده خودرو تحویل دهد.

چه خودرو هایی به تعمیرگاه تنظیم موتور مراجعه می‌کنند؟

باور اینکه تا خودرو خراب نشده است نباید به تعمیرگاه مراجعه کنیم یک باور بسیار اشتباه و غلط است که موجب افزایش هزینه های تعمیراتی و خرابی بیشتر خودرو می‌شود. اما به هر حال معمولا مشتری های شغل تنظیم موتوری به چند دسته تقسیم می‌شوند:

• خودرو هایی که زمان بازدید و سرویس های دوره ای آن فرا رسیده

به صورت عمومی خودروهای انژکتوری باید هر 60000 کیلومتر برای سرویس کامل خودرو خود اقدام و به یک مرکز تعمیرات تنظیم موتور مراجعه کنند. اما این در حالتی است که خودرو شما در شرایط ایده‌آل کار کرده باشد. قیلترها و صافی بنزین را به موقع تعویض کرده باشید و سرویس های قبلی را به موقع و کامل انجام داده باشید. هر کدام از موارد بالا اگر رعایت نشود باعث می‌شود که شما زودتر جهت تنظیم کردن موتور خودرو خود به یک تعمیرگاه تنظیم موتور مراجعه کنید.

• خودرو هایی که دچار مشکل در کارکرد خودرو شده اند

با توجه به اینکه ممکن است برخی از مالکان خودرو سرویس های دوره ای انژکتور را جدی نگیرند و در نهایت خودرو بد کار کند و جهت تعمیر خودرو به تعمیرگاه تنظیم موتور مراجعه کنند. کیفیت قطعات لوازم یدکی خودرو در سال های اخیر از مشکلات اساسی مالکین خودرو و همچنین تعمیرکاران خودرو است. همچین این مشکل باعث می‌شود که خودرو قبل از اینکه زمان سرویس دوره ای آن فرا رسد دوباره جهت تعمیر خودرو، مالک به تعمیرگاه تنظیم موتور مراجعه کند.

• خودروهایی که از طرف مکانیک ها و یا باطریسازها به تعمیرگاه تنظیم موتور مراجعه می‌کنند

با توجه به اینکه خودروهای انژکتوری دارای پیچیدگی خاصی نسبت به سیستم های کاربراتور هستند و معمولا عزیزانی که تعمیرات مکانیکی خودرو را انجام می‌دهند و یا خدمات باطریسازی که همان تعمیرات دینام و استارت و سیستم روشنایی خودرو می‌شود اطلاعات کافی نسبت به این خودرو ها نداشته باشند، مشتریان آن ها مجبور هستند برای تکمیل فرایند تعمیر به یک تعمیرگاه تنظیم موتور مراجعه کنند. و با توجه به اینکه تعداد تعمیرگاه های تنظیم موتور معمولا کمتر از مکانیکی ها و باطریسازی ها است و همچنین تعداد این خودروها کم نیست، در نهایت شغل تنظیم موتور می تواند یک شغل جذاب، ایده آل و با درآمد بالا برای تعمیرکاران خودرو باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجب تنظیم موتور، حتما مقاله تنظیم موتور چیست؟ را مطالعه کنید.

• خودرو هایی که برای دیاگ زدن و یا روشن شدن چراغ چک به تعمیرگاه تنظیم موتور مراجعه می‌کنند

بسیاری از خودروها هستند که برای دیاگ زدن و عیب یابی علت روشن شدن چراغ چک خودرو به تعمیرگاه های تنظیم موتور مراجعه می‌کنند. معمولا این مشکلات با خرابی یکی از قطعات انژکتوری پیش می‌آید و یا مشکلات نرم افزاری باعث پیش‌آمد این مشکل شده است و یا اینکه زمان سرویس دوره ای آن خودرو فرا رسیده است که در تمامی این موارد، مشکل این خودرو فقط با مراجعه به تعمیرگاه تنظیم موتور حل می شود. زیرا تعمیرگاه های تنظیم موتور هستند که به صورت تخصصی دستگاه دیاگ و عیب یاب را دارا هستند و به صورت حرفه‌ای از دیاگ استفاده می کنند.

یا توجه به موارد بالا می‌شود پیش بینی کرد که بازار کار تضمین شده ای برای تعمیرگاه های تنظیم موتور وجود دارد و هم اکنون شغل تنظیم موتور یک فرصت خوب برای یادگیری و کسب درآمد محسوب می‌شود.

ثمین خودرو تامین کننده تمام نیازهای تعمیرکاران خودرو و شغل تنظیم موتور
ثمین خودرو تامین کننده تمام نیازهای تعمیرکاران خودرو و شغل تنظیم موتور

چگونه به یک تعمیرکار تنظیم موتور تبدیل شویم؟

کسب مهارت عیب یابی خودرو از روی نقشه

شغل تنظیم موتور خودرو یکی از جذاب ترین شاخه های برق خودرو است که همواره شما می‌توانید تجربه های جدید کسب کنید و همواره در مسیر پیشرفت قرار داشته باشید.
اولین قدم برای ورود به رشته تنظیم موتور این است که قدرت نقشه خوانی خود را بالا برید. ابتدا باید سعی کنید نقشه خوانی خودروهایی را که قصد دارید کار کنید و خدمات ارايه دهید را فرا بگیرید و ابتدا از تحلیل نقشه های ساده شروع کنید تا قدرت تحلیل خود را کم کم تقویت کنید و بتوانید به تنهایی متوجه شوید سیستم های پیشرفته خودرو چگونه کار می‌کنند و راه اندازی می‌شوند.

آموزشگاه ثمین خودرو پویا زیر نظر سازمان فنی حرفه ای سال هاست که در زمینه آموزش تخصصی برق خودرو فعالیت دارد و در انواع شاخ های برق خودرو های داخلی و خارجی آموزش های تخصصی برگزار می‌کند. آموزش دوره نقشه خوانی خودرو SKP به گونه ای طراحی شده است که تمامی افرادی که برای یادگیری مهارت نقشه خوانی خودرو مراجعه می‌کنند با مبانی پایه برق آشنا شوند، تمامی اصطلاحات کاری را فرا بگیرند و با ابزارهای مخصوص خودرو و تست های مختلف آشنا شوند و با فرایند خواندن نقشه و نقشه خوانی آشنا می شوند.

نقشه خوانی پایه ترین آموزش برای فعالیت در تمامی شاخه های برق خودرو از جمله شغل تنظیم موتور می‌باشد و هر کسی که در برق خودرو فعالیت دارد صادقانه باید تحلیل نقشه های خودرو را بلد باشد. به دلیل اینکه کامپیوترهای زیادی در خودرو به کار گرفته شده اند دیگر نمی‌توانیم به روش های سنتی و بدون نقشه برای عیب یابی و یا مسیریابی سیم کشی ها اقدام کنیم و روش های سنتی در خودروهای بروز باعث بروز مشکلات بسیار می‌شود متضرر شدن تعمیرکار را به همراه دارد.

اهمیت شناخت سیستم سوخت رسانی انژکتوری

برای اینکه به عنوان یک تنظیم موتور کار حرفه ای فعالیت کنید باید ایسیوهای مختلف خودروها را بشناسید و از نحوه کارکرد موتور و پیشرانه های رایج استفاده شده در خودروهایی که قرار است به آنها خدمات ارایه دهید مطلع باشید. سیستم سوخت رسانی انژکتوری را درک کنید و اشراف کامل به نحوه کارکرد سنسور ها و عملگر های سیستم سوخت رسانی داشته باشید تا بتوانید با استفاده از پارامترخوانی با دستگاه دیاگ یا عیب یاب ایرادات خودرو را تشخیص دهیم. معمولا کسانی در حوزه تنظیم موتور فعالیت دارند در عیب یابی ایرادات فوق العاده قوی ظاهر می‌شوند و این باعث می‌شود که شما بتوانید در کنار تنظیم موتور خدمات دیگر مانند تعمیرات ایسیو و ریمپ را ارایه دهید. در دوره سیستم سوخت رسانی انژکتوری آموزشگاه فنی حرفه ای ثمین خودرو به صورت عملی و تئوری بر روی سیستم سوخت رسانی انژکتور کار خواهیم کرد و با تمامی نسل های سیستم سوخت رسانی انژکتوری آشنا می‌شویم با استراتژی ایسیو های مختلف را برای راه اندازی و کار کرد را متوجه می‌شویم.

مهم ترین قسمت آموزش سیستم سوخت رسانی نحوه تشخیص عیب و عیب یابی می‌باشد و مراحل تست کردن تا به ایراد رسیدن است که با توجه به اینکه در دوره آموزشی سوخت رسانی هنرآموز با نقشه الکتریکی به تحلیل نحوه عملکرد می‌رسد و بر روی استند های آموزشی و به صورت عملی بر روی خودرو کار خواهد کرد، سعی کرده ایم تا رضایت هنرجویان گرامی را به همراه خود داشته باشیم. گذراندن دوره تنظیم موتور (سیستم سوخت رسانی انژکتوری) مهم ترین پیش نیاز ورود به شغل تنظیم موتور می باشد.

نتیجه گیری

برای ورود به شغل تنظیم موتور و راه اندازی یک تعمیرگاه تنظیم موتوری به یک سری از تجهیزات نیاز داریم که در مقاله مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی برای تعمیرگاه تنظیم موتور به صورت کامل به آن پرداخته ایم. اما از همه مهم تر خود شما تعمیرکار عزیز هستید که با سرمایه گذاری بر روی خودتان و با آموزش دیدن و با این بازار کار تضمین شده به آینده خود رنگ تازه ای می‌زنید. با توجه کمبود نیروی متخصص و حرفه ای در حوزه تنظیم موتور فرصت اکنون فرص خوبی برای ارتقا کار خود و یا ورود به این حوزه تعمیراتی است، مخصوصا تعمیر کارهایی که هم اکنون در حوزه تعمرات مکانیکی و باطری سازی فعالیت دارند.

برای مشاهده ویدیوهای آموزشی خودرو حتما از صفحه اینستاگرام SKPPART دیدن کنید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی فروردین ۱۴۰۲

تقویم آموزشی اردیبهشت ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو