شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی برای تعمیرگاه تنظیم موتور

مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی برای تعمیرگاه تنظیم موتور

فهرست مطالب

از زمانی که داشتن معاینه فنی برای خودرو ها اجباری شد، جانی شغل تنظیم موتور جان تازه ای گرفت. تا قبل از آن هم شغل تنظیم موتور به طور نامحسوسی وجود داشت. مانند تعمیرگاه هایی که با عنوان کاربراتورسازی وجود داشتند اما مختص خودروهای کاربراتوری بودند.

در واقع در شغل تنظیم موتور فرقی ندارد خودرو مشتری با سیستم کاربراتور باشد یا سیستم انژکتور. در صورت مسلط بودن می‌توانیم هر دو مدل خودرو را عیب یابی و تعمیر کنیم. کم کم جا افتاد که زمانی که خودرو بد کار می‌کند و یا خودرو در قسمت آلایندگی های معاینه فنی رد شده است باید به تعمیرگاه های تنظیم موتور مراجعه کرد.

اوایل حضور خودروهای انژکتوری دغدغه مالکین خودرو این بود که زمانی که خودرو بد کار می‌کند باید به مکانیکی مراجعه کنیم یا باطریسازی؟

در صورتی که به مکانیکی مراجعه می‌کردید معمولا با بررسی کردن قسمت مکانیکی موتور متوجه ایراد نمی‌شدند به دلیل اینکه تجهیزات درست مانند دستگاه دیاگ و دستگاه انژکتورشوی و تجهیزات لازم دیگر را نداشتند و شناخت کافی هم نسبت به سیستم سوخت رسانی انژکتوری خودروها نداشتند. سپس به شما توصیه می کردند به باطریسازی مراجعه کنید تا سیستم برقی خودرو را چک کنند و چون اکثر باطریسازها در سال های گذشته تجهیزات کافی نداشتند و همچنین اطلاعت کافی نسبت به خودروهای انژکتور نداشتند مالکین خودرو میان این دو صنف سرگردان می‌ماندند.

تنظیم موتور هم فرصت شغلی خوبی می‌باشد و هم اینکه با توجه پیچیده بودن سیستم های سوخت رسانی جدید و ظهور سیستم های مختلف مانند سیستم مالتی پلکس و کمبود نیروی متخصص درآمد خوبی را دارد.
با توجه به اینکه کار تنظیم موتور نیاز روز جامعه است. در این محتوا قصد داریم تا مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی برای تعمیرگاه تنظیم موتور که نیاز است را طبق الویت به شما معرفی کنیم.

مطالعه کنید: تنظیم موتور چیست؟

دستگاه دیاگ یا دستگاه عیب یاب (OBD SCANNER)‌

دستگاه دیاگ یا دستگاه عیب یاب از مهم ترین و واجب ترین و مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی برای شغل تنظیم موتور می باشد که باید در تعمیرگاه داشته باشید. در واقع اصل تفاوت شغل تنظیم موتور با باطریسازی، داشتن دستگاه های تخصصی مانند دستگاه دیاگ، دستگاه انژکتور شوی و سایر دستگاه ها می‌باشد. با دستگاه دیاگ یا عیب یاب، شما می‌توانید خطا هایی که ایسیو موتور تشخیص داده است را ببینید بخوانید و حتی پاک کنید.
زمانی که ایسیو خودرو خطایی را تشخیص می‌دهد چراغ چک را روشن می‌کند تا راننده متوجه شود و خودرو را به تعمیرگاه ببرد.

با دستگاه دیاگ می‌توانید پارامترهای سنسورها و عملگرها و وضعیت میکروسوییچ ها را ببینید و از نحوه عملکرد موتور مطلع شوید. اطلاع از وضعیت عملکرد موتور باعث می‌شود شما با استفاده از پارامتر خوانی، خودرو را عیب یابی کنید و تشخیص دهید مشکل در کجای سیستم است و یا کدام سنسور یا عملگر عملکرد نادرستی دارد.

دستگاه های دیاگ مختلف بسیاری در بازار وجود دارند اما شما باید با توجه به خودروهایی که کار می‌کنید و حوزه فعالیت خود، دیاگ مورد نظرتان را برای خرید انتخاب کنید.
برای خرید دستگاه دیاگ اصلا شتاب زده عمل نکنید! با چند تعمیرکار مشورت کنید .

می‌توانید از مشاوره رایگان ثمین خودرو برای خرید دستگاه دیاگ که یکی از مهمترین تجهیزات تعمیرگاهی است استفاده کنید.

حتما برای استفاده درست و کامل از دستگاه دیاگ یا عیب یاب سعی کنید با مطالعه کتاب های آموزشی مختلف و یا شرکت در دوره های آموزشی مناسب شناخت خود را درباره خودر های انژکتوری بالا ببرید.

دستگاه انژکتور شوی

در لیست مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی، دستگاه انژکتورشوی دومین وجه تمایز شما نسبت به یک تعمیرگاه باطریسازی و یک تنظیم موتور کار حرفه ای است. دستگاه انژکتور شوی همچنان جز تجهیزات بسیار مهم و واجب در صنف تنظیم موتور می‌باشد و از جمله تجهیزاتی می‌باشد که حتما باید برای راه اندازی تعمیرگاه تنظیم موتور تهیه کنید.

دستگاه انژکتورشوی فقط برای شستشوی انژکتور خودرو استفاده نمی‌شود بلکه برای تست سوزن انژکتورها هم کاربرد دارد.
برای سرویس های 60000 کیلومتر خودروها که به تعمیرگاه شما مراجعه می کنند، برای شستشوی انژکتورها درآمد خواهید داشت و هم برای تست و عیب یابی انژکتورها.

همچنین این دستگاه ها قابلیت هایی دارند تا حدالامکان بتوانند انژکتور را طوری شستشو دهند تا بتوانیم دوباره از آن به عنوان قطعه سالم استفاده کنیم. روش هایی مانند شستشو معکوس انژکتور، تست نشتی سوزن انژکتور، تست انژکتور در دور موتورهای مختلف، بازدید زاویه پاشش و مقدار پاشش سوزن انژکتورها، همگی از جمله امکاناتی می‌باشد که دستگاه انژکتورشیر در اختیار تعمیرکاران قرار می‌دهد.
دستگاه های انژکتورشوی در بازار عمدتا به دو دسته شش سلیندر و چهار سیلندر تقسیم می‌شوند. دستگاه های شش سیلندر دارای شش استوانه و دستگاه های چهار سیلندر دارای چهار استوانه هستند.

کمپرس سنج

کمپرس سنج نسبت به تجهیزاتی که بالاتر اشاره شد قیمت کمتری دارد. اما به همان اندازه ابزار بسیار مهمی است و میتواند جزو لیست مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی قرار بگیرد. کمپرسنج را هم مکانیک خودرو و هم تنظیم موتور کار خودرو استفاده می‌کنند.
کمپرس سنج برای اطمینان از عملکرد درست موتور استفاده می‌شود. با استفاده از کمپرس سنج متوجه می‌شویم که موتور خودرو ایراد دارد یا خیر و حتی تا حدودی از محل خرابی هم می‌توان مطلع شد.

کمپرس سنج در محل نصب شمع خودرو قرار می‌گیرد و میزان تراکم موتور را به ما نشان می‌دهد و ما با مقایسه این عدد با عدد گفته شده استاندارد سازنده خودرو مقایسه می‌کنیم.
کمپرس سنج ها دارای سَری های مختلفی هستند تا بتوانیم برای انواع موتورهای مختلف از آن استفاده کنیم. جهت اطمینان بیشتر شما می توانید دستگاه کمپرس سنج را از شرکت ثمین خودرو تهیه کنید که مناسب انواع خودروها و موتورسیکلت ها می باشد.

مولتی متر

مولتی متر دستگاهی برا اندازه گیری پارامترهای الکتریکی مختلفی چون مقاومت الکتریکی، اندازه گیری جریان الکتریکی، اختلاف پتانسیل الکتریکی یا ولتاژ و غیره و همچنین تست هایی نظیر تست بازر یا بوق، تست دیود وتست خازن و غیره استفاده می‌شود.

از مولتی متر برای پیدا کردن قطعی های سیم کشی خودرو و برای تست کردن سیم کشی خودرواستفاده می‌شود. درست است که دستگاه مولتی متر در تمام رشته های الکترونیک مورد کاربرد است اما برای شغل تنظیم موتور می توانیم مولتی متر را هم یکی از مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی مورد نیاز درنظر بگیریم.

با شناخت کافی نسبت به سنسورها و عملگرها می‌توانیم با استفاده از مولتی متر مقدار مقاومت آنها را بسنجیم و متوجه شویم قطعه سالم است یا خراب. مولتی متر باید در مغازه ی هر تنظیم موتور کار وجود داشته باشد و در نبود آن نمی‌توان خیلی از تست های مربوط به تنظیم موتور را انجام داد و قطعا به مشکل برخواهیم خورد.
مولتی مترهای صنعتی مورد نیاز ما نیستند و لازم نیست حتما از مدل های خیلی بالا رده باشند. شما می توانید برای خرید دستگاه مولتی متر مناسب با شغل تنظیم موتور با بخش فروش شرکت ثمین خودرو تماس بگیرید.

تست لامپ

لامپ تست برای تست کردن مدارات، رله ها و فیوزها استفاده می شود. لامپ تست هم برای تجهیز کردن یک تعمیرگاه تنظیم موتور از مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی برای تکنسین های تنظیم موتور محسوب می‌شود.

تست لامپ های LED به دلیل اینکه برق را از خود عبور نمی‌دهند دارای امنیت بیشتری هستند و برای تست کردن مدارات حساس هم استفاده می‌شوند. اما تست لامپ های رشته ای به دلیل اینکه برق را از خود عبور می‌دهند نمی‌توانیم در مدارات حساس از آن استفاده کنیم. با استفاده از تست لامپ می‌توانیم متوجه شویم در سیم مورد نظر برق مثبت جریان دارد یا منفی.

فشار سنج پمپ بنزین

فشار سنج پمپ بنزین در تعمیرگاه اهمیت بسیار زیادی دارد و کمک شایانی برای تشخیص عیب و عیب یابی خودرو می‌کند.
با استفاده از فشار سنج پمپ بنزین متوجه می‌شویم فشار بنزین در مدار ریل سوخت چقدر است و با انجام تست های مختلف متوجه می‌شویم دلیل افت فشار نشتی یا خرابی پمپ بنزین است یا نشتی اورینگ ها و سوزن انژکتورها.خوشبختانه با استفاده از فشارسنج پمپ بنزین عیب یابی پمپ بنزین راحت تر و دقیق تر شده و باعث شده تشخیص های اشتباه کاهش پیدا کند و با اطمینان کامل پمپ بنزین را تعمیر با تعویض نمایند.

جَک و خَرک

برای راه اندازی تعمیرگاه تنظیم موتور جک سوسماری کاربرد قابل قبولی دارد و البته در دسته تجهیزات مهم قرار می‌گیرند. برای دسترسی به سیم کشی های شاسی خودرو، تعویض سنسور های ABS، بازو بست سنسورهای اکسیژن و کیلومتر نیاز است که به زیر خودرو برویم و یا خودرو را جک بزنیم تا از زمین فاصله بگیرد (برای دسترسی بهتر).

اگر مشکل فضا ندارید قطعا جک های دو ستون یا جک های چهار ستون کاربرد بسیار بیشتر و بهتری دارند و از طرفی جلوه بهتری برای تعمیرگاه دارد و اطمینان خاطر بیشتری به مشتری می‌دهد. با استفاده از جک های ستونی کار کردن زیر خودرو آسان تر می‌گردد. اگر از جک های سوسماری استفاده می‌کنید حتما خرک تهیه کنید و بدون خرک یا تکیه گاه مناسب به زیر خودرو نروید زیرا ممکن است خطرات جانی جبران ناپذیر و ناگواری داشته باشد.

ابزار های مخصوص تنظیم موتور

علاوه بر دستگاه ها و تجهیزاتی که در بالا به شما معرفی شد، ابزارآلات مخصوصی هم وجود دارند که جزو مهمترین تجهیزات تعمیرگاهی می باشند که در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم؛

در شغل تنظیم موتور ابزارآلات مخصوصی وجود دارد که برای بازو بست و یا قطعات خاصی طراحی شده اند مانند بکس مخصوص سنسور اکسیژن که برای بازو بست سنسور اکسیژن بدون آسیب دیدن سنسور استفاده می‌شود.

آچار درب پمپ بنزین که دارای پیچ های رگلاژ می‌باشد و می‌توانید هم برای خودرو های ایرانی و هم خودرو های خارجی جهت باز کردن پمپ بنزین آنها و یا فیلتر بنزین ها استفاده کنید.

آچار تعویض صافی سوزن انژکتور با استفاده از این ابزار می‌توانید انژکتور های خرابی را که فیلتر های آنها گرفته است و با شستشو مشکل پاشش آن حل نشده است را تعویض کنید و انژکتور را به پروسه کاری خود بازگردانید، تعویض فیلتر یا صافی انژکتور امروزه که قیمت سوزن های انژکتور بر اثر مشکلات اقتصادی افزایش داشته است صرفه ی بسیاری دارد و هم برای تعمیرکار سود بیشتری دارد و هم برای مالک بهتر است که هزینه کمتری نسبت به انژکتور نو می‌پردازد.

کابل جامپر یا کابل باطری به باطری از جمله تجهیزاتی است که باید در هر تعمیرگاه خودرویی وجود داشته باشد چه برای زمان هایی که به صورت امداد برای تعمیر می‌رویم چه در تعمیرگاه ممکن است به کابل باطری به باطری نیاز داشته باشیم.

دستگاه تست باطری و دینام برای اندازه گیری دقیق شارژ دینام و زیر بار بردن دینام همچنین اطمینان یافتن از سلامت باطری، بسیار مهم است. درست است که این دستگاه بیشتر به کمک باطریساز ها می‌آید اما برای تنظیم موتور کار های حرفه ای دستگاه تست دینام و باطری لازم است زیرا این دستگاه باطری را بر اساس ظرفیت آن زیر بار می‌برد و به صورت دقیق تری نشان می دهد که باطری سالم است یا خیر.

ابزارآلات لازم برای باز و بست قطعات انژکتوری

برای باز و بست کردن قطعات خودرو و یا دسترسی به انواع سنسورها و عملگرها نیاز به ابزار مناسب دارید. برای این کار یک دست جعبه بکس نه خیلی رده بالا و فشار قوی بلکه بکس های معمولی کافی هستند.

یک دست آچار یک سر رینگی هم مورد نیاز می‌باشد و همچنین دست کامل پیچ گوشتی ها و سیم چین و انبر دست و دم باریک، چسب برق و عایق حرارتی (وارنیش) تهیه کنید.

ابزارآلات شما کاملا بستگی به گستردگی خدمات شما دارد شاید کارهای دیگری هم بخواهید در کنار تنظیم موتور انجام دهید و نیاز به ابزار خواهید داشت. معمولا تنظیم موتور کارها و باطریسازها ابزارآلات سبک تری نسبت به مکانیکی ها نیاز دارند. به دلیل فشار کاری کمتر و اعمال گشتاور های کمتر.

پمپ باد و بکس بادی

پمپ باد و بکس بادی قطعا استفاده ی زیادی در تعمیرگاه های مکانیکی دارند اما در تنظیم موتور اولویت بالایی را ندارند و بدون پمپ باد و بکس بادی هم می‌شود کار کرد. اگر خدماتی مثل تعویض لنت و یا کارهای کوچک مکانیکی را قصد دارید در کنار تنظیم موتور انجام دهید داشتن پمپ و باد و بکس بادی را پیشنهاد می‌کنیم. از پمپ باد برای شستشو قطعات و یا حتی استفاده از دستگاه های ساکشن روغن هم می‌توانید استفاده کنید.

شبیه ساز یا مولتی پراب یا مولتی تستر

دستگاه هایی تحت عنوان شبیه ساز سنسور و یا مولتی پراب و یا اسم های دیگر مانند مولتی تستر در بازار هستند که برای شبیه سازی عملکرد سنسور ها استفاده می‌شود که این ابزار یکی از مهمترین تجهیزات تعمیرگاهی تنظیم موتور به شمار می رود. شبیه ساز ها کمک زیادی در کار انجام می‌دهند و سرعت عیب یابی را بالا می‌برند و کار کردن را آسان می‌کند. با استفاده از شبیه ساز ها می‌توان فهمید که در رابطه با مشکل به وجود آمده سنسور خراب شده است و یا سیم کشی یا کامپیوتر خودرو ECU مشکل دارد. این شبیه ساز ها همچنین قابلیت این را دارند که به شما نشان دهند در سیم مورد نظر چه چیزی جریان دارد و مثبت 12 ولت، مثبت 5 ولت، منفی و سیم سیگنال را تشخیص دهد.

امیدواریم این مقاله راهنمای خوبی برای شما بوده باشد و با مهم ترین تجهیزات تعمیرگاهی شغل تنظیم موتور آشنا شده باشید. اگر نظری دارید حتما برای ما در بخش نظرات بنویسید چون نظرات شما برای ما خیلی مهم است.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *