دانلود ایسیو چیست؟ فلش، ریست، تبدیل و دانلود ecu

فهرست مطالب

دانلود ایسیو چیست؟ فلش، ریست، تبدیل و دانلود ecu

دانلود ایسیو، فلش ایسیو، ریست ایسیو، تبدیل ایسیو، برنامه ریزی ایسیو و موارد دیگر، از جمله اصطلاحاتی هستند که اگر در حوزه خودرو فعالیت می کنید حتما نام آن‌ها را شنیده اید. اما هرکدام از این اسامی و عملیات ها چه معنا و مفوهمی دارند؟ به عنوان مثال، آیا دانلود ecu کار خطرناک و ریسکی است؟ ایسیو را فلش بزنیم یا نه؟ آیا تبدیل ایسیو واقعا امکان پذیر است؟ در ادامه این مقاله تمام این موارد را به شما توضیح می دهیم. پس با SKP همراه باشید؛

دانلود ایسیو خودرو چیست؟

هر برد و یا کامپیوتری تشکیل شده از یک قسمت سخت افزار و یک قسمت نرم افزار است که ایسیو خودرو هم از این دو بخش تشکیل شده. در بخش سخت افزار قطعاتی وجود دارند که در واقع در بخش اجرایی اقدامات انجام وظیفه می‌کنند اما در بخش دیگر این نرم افزار است که به سخت افزار دستور کار را می‌دهد و طبق برنامه ریزی ها و پردازش اطلاعات تصمیم گیری می‌کند. پس می توانیم بگوییم هیچ کامپیوتری بدون نرم افزار قابل راه اندازی نیست. برای این که بتوانیم ایسیو یک خودرو را راه‌اندازی کنیم نرم افزاری را که با سخت افزار هماهنگی دارد را باید نصب کنیم. این نرم افزار در بخشی از حافظه ایسیو قرار می‌گیرد و برد را راه‌اندازی می‌کند.

مفهوم اصلی دانلود ECU: هر زمان که برنامه اصلی ایسیو را پاک می‌کنیم و دوباره برنامه نرم افزار را بر روی ایسیو خودرو برنامه ریزی یا پروگرام میکنیم در واقع دانلود انجام می‌دهیم.

برای درک راحت تر شما از مفهوم دانلود کردن ایسیو، یک مثال میزنیم. فرض کنید که کامپیوتر یا لپ تاپ خانگی شما دچار مشکلات نرم افزاری شده و می خواهید ویندوز جدید روی کامپیوتر نصب کنید. در واقع شما عملیات دانلود نرم افزار جدید را روی مادربرد کامپیوتر انجام می دهید. دانلود ایسیو هم تقریبا به همین شکل هست.

اما در عموم جامعه تعمیراتی منظور از دانلود کردن در واقع برنامه ریزی از راه سوکت OBD یا EOBD را دانلود کردن ECU می‌دانند. تفاوت اصلی دانلود ایسیو با دیگر اقدامات این است که برای دانلود نرم افزار ایسیو ابتدا کامل برنامه را از داخل حافظه ایسیو پاک می‌کنیم و سپس برنامه اصلاح شده و یا برنامه بهینه شده (ریمپ شده)‌ را بر روی ایسیو برنامه ریزی می‌کنیم (دانلود می کنیم) و اینگونه یک دانلود ایسیو کامل خواهیم داشت.

پیشنهاد مطالعه مقاله: ریمپ ایسیو چیست؟ مزایا و معایب ریمپ چیست؟

ممکن است هنگام عملیات دانلود ایسیو مشکلاتی برای شما پیش بیاید که در ادامه این مطلب برخی از سوالات متداول شما درباره دانلود ECU را بررسی میکنیم.

دانلود اشتباه زدم ایسیو روشن نمیشه چراغ چک نداره!

بیاید کمی بررسی کنیم چه چیزی باعث می‌شود تا این اتفاق ناگوار برای تعمیرکاران رقم بخورد. زمانی که نرم افزار با سخت افزار ایسیو هماهنگی نداشته باشد یا به عبارتی زمانی که برنامه ای که برای ایسیو انتخاب کردید با خود ایسیو مطابقت و هماهنگی نداشته باشد برد درست راه اندازی نمی‌شود و عملا دچار دانلود اشتباه شده اید و مشکلاتی نظیر روشن نشدن چراغ چک و روشن نشدن ماشین و گاها ایرادات سخت افزاری ایسیو مانند سوختن آی‌سی برد پیش می‌آید.

دانلود اشتباه زدم چگونه برنامه ایسیو را به حالت اولیه و استاندارد برگردانم؟

برای اینکه بخواهید بعد از دانلود اشتباه ایسیو را به حالت اولیه برگردانید باید به نحوی نرم افزار اصلی و هماهنگ با سخت افزار را بر روی ایسیو دانلود کنید. اولین راه و آسان ترین راه این است که برنامه ی درست را از راه OBD بر روی ایسیو دانلود کنیم. اگر ایسیو دانلود را گرفت مشکل حل خواهد شد اما ممکن است بعضی از ای سی یوها بعد از دانلود اشتباه ECU قابلیت برنامه ریزی از راه OBD را نداشته باشند.

اگر قابلیت دانلود ایسیو از طریق OBD وجود نداشته باشد، باید از راه دیگر و جی تگ و کی تگ و یا آی‌سی استفاده کرد تا مشکل را مرتفع نمود. تمامی راه های تعمیرات انرم افزاری ایسیو در آموزشگاه فنی و حرفه ای ثمین خودرو پویا در دوره آموزشی کاربری تی ان ام آموزش داده می‌شود و علاقمندان می‌توانند برای مطالعه سرفصل های آموزشی در این قسمت مراجعه کنیید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: منظور از جی تگ (J-TAG) و کی تگ (K-TAG) ایسیو خودرو چیست؟

در ادامه این مقاله روش دانلود ایسیوهای مختلف را به شما توضیح می دهیم؛

روش دانلود ایسیو زیمنس

هنگام دانلود ایسیو زیمنس خیلی باید دقت کنید. زیرا ایسیوهای زیمنس تنوع زیادی در ایران دارند. تا سال 90 الی 92 ایسیو های زیمنس از کارخانه اصلی زیمنس تهیه می‌شد اما بعد از سال 92 ایسیو هایی را شرکت کروز به تولید رساند که طرح همان زیمنس ها بودند اما با نام کروز در دستگاه های دیاگ و پروگرام ها اکثرا ایسیو های کروز طرح زیمنس هم در خانواده زیمنس قرار می‌گیرند. این ایسیو ها سخت افزار های متفاوت و بسیاری دارند مانند CGE-CGD-CGE no flash-CBR-CI1-CIX-CEF-CGT- و… که تقریبا میگفت هر کدام از این سخت افزار ها روش خاص برنامه ریزی جداگانه دارند و باید دقت کرد و با آگاهی کامل ایسیو های زیمنس را دانلود کرد.

روش دانلود ایسیو ME17

ایسیو های بوش ME17 دارای دریچه گاز برقی هستند. برای برنامه ریزی و دانلود ایسیو بوشME17 از OBD نیاز به پسورد یا همان رمز عبور داریم که می‌توانیم با پروگرامر تی ان ام این عملیات را انجام دهیم و طریق OBD ایسیو ME17 را دانلود کنیم.
روش های GPT هم وجود دارد که بتوانیم نرم افزار ایسیوME17 را تغییر دهیم.

روش دانلود ایسیو های SSAT

ایسیو های SSAT به طور عمده به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ سایپایی و ایرانخودرویی. که هرکدام از این ها دارای دو مدل هستند؛ ایسیو های SSAT که دارای آی‌سی فلش هستند و ایسیو های SSAT که آی‌سی فلش ندارند.
برای دانلود ایسیو های SSAT های فلش دار می‌توانیم مانند گروه زیمنس عمل کنیم و محدودیت خاصی نداریم و از طریق OBD دانلود میزنیم. برای دانلود ایسیوهای SSAT no flash که فلش ندارند عملیات دانلود کمی متفاوت تر است این ایسیو ها قابلیت خواندن برنامه ایسیو را ندارند و برای اینکه بتوانید به برنامه داخل ایسیو دسترسی داشته باشید باید آی‌سی فلش بر روی برد کاشته شود. دانلود برای ایسیو های اس اس ای تی بدون فلش به روش دانلود کالیبراسیون صورت می‌گیرد.

روش دانلود ایسیو های ساژم و والئو j34

برای دانلود ایسیو j34 valeo و خانواده ساژم محدویت خاصی وجود ندارند. اما یک سری نکات وجود دارد که حتما باید زمان دانلود رعایت شود وگرنه برنامه ی حافظه ی فلش پاک شده و ایسیو دیگر روشن نخواهد شد. این ایسیو های قابلیت دانلود از راه OBD را دارد.

روش دانلود ایسیو های LZNF

ایسیو های ساخته شده توسط شرکت LZNF تا امروز فقط بر روی محصولات سایپا قرار گرفته اند و ایرانخودرو از این مدل ایسیو استفاده نمی‌کند. این ایسیو ها آی‌سی فلش ندارند و قابلیت دسترسی به برنامه ایسیو از راه OBD را نداریم درواقع ایسیو LZNF قابلیت خواندن از قطعه از OBD ندارد. برای دانلود کردن ایسیو LZNF باید به روش دانلود کالیبراسیون عمل کنیم مانند ایسیو های SSAT no flash .

فلش ایسیو چیست؟ تفاوت ریست ایسیو و فلش چیست؟

نرم افزار ایسیو ماشین از کدهای برنامه نویسی و مقادیر و پارامترهای مختلف تشکیل شده. در صورتی که ایراداتی برای ایسیو پیش بیاید، یا سنسورها دچار مشکل شوند ممکن است برخی از مقادیر ایسیو بهم بریزند. با استفاده از دستگاه دیاگ می توانیم ایسیو مقادیر بهم ریخته ایسیو را اصلاح کنیم. به عنوان مثال در دستگاه دیاگ موتورآزما گزینه ای وجود دارد با نام ریست مقادیر تطبیقی که میتوانید برای اصلاح مقادیر و پارامترهای بهم ریخته از آن استفاده کنید. توصیه شده بعد از تعویض قطعاتی که با ایسیو ارتباط دارند، ایسیو را مقداردهی مجدد کنید. مانند تعویض سنسور دریچه گاز یا هنگام تعویض استپرموتور.

هنگامی که ایسیو را فلش می کنید تمامی مقادیر و پارامترهای ایسیو ریست شده و به حالت اولیه بر می گردند. مانند فلش کردن گوشی موبایل! تفاوتی میان ریست و فلش ایسیو وجود ندارد و در واقع هر دو یکی هستند.

تبدیل ایسیوها به یکدیگر

آیا می توانیم ایسیوها را به یکدیگر تبدیل کنیم؟ آیا می توانیم برنامه ایسیوها را عوض کنیم؟ پاسخ بله است. برخی ایسیوها هستند که می توانید با یکدیگر جایگزین کنید. به گفته تعمیرکاران بازار تقریبا ایسیو تمام ماشین های داخلی که مشابه یکدیگر هستند را می توانید تبدیل کنید. مثلا ایسیو زیمنس پراید را میتوانید تبدیل به ایسیو زیمنس پژو ۴۰۵ یا سمند کنید.

دانلود ایسیو کیت

با استفاده از نرم افزار ایسیو کیت و دستگاه پروگرامر TNM می توانید ایسیوها را دانلود، برنامه ریزی یا ریمپ کنید. برای دانلود ایسیو کیت کلیک کنید.

مشاهده ویدیوهای آموزشی رایگان در صفحه اینستاگرام SKPPART.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی فروردین ۱۴۰۲

تقویم آموزشی اردیبهشت ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو