آشنایی با سوییچ اینرسی، عملکرد و مکان نصب آن

سوییچ اینرسی چیست؟

سوییچ اینرسی (Inertia Switch) که به آن کلید اینرسی یا کلید قطع کن هم می‌گویند، جزو اجزای تکمیل کننده‌ی سیستم سوخت رسانی خودرو می‌باشد و در واقع یک کلید ایمنی است که در برخی از سیستم‌های انژکتوری (مانند مدل ساژم) بکار رفته است و هنگامی که به خودرو ضربه‌ی شدید وارد می‌شود، این ضربه باعث قطع شدن مدار سوییچ اینرسی شده (فنر و ساچمه) و سوییچ اینرسی نیز خروجی‌های رله دوبل را مانند:‌انژکتورها، پمپ بنزین، کویل دوبل و … را قطع می‌کند تا سیستم جرقه و سوخت قطع شده و مانع از آتش سوزی در خودرو هنگام تصادف و واژگون شدن شود.

مکان نصب سوییچ اینرسی

مکان نصب سوئیچ اینرسی در خودروهای انژکتوری در بخش‌های مختلف خودرو نصب می‌شوند. اما در برخی از خودروها کنار گلگیر سمت چپ (محصولات ایران خودرو) و  در بعضی از خودروها در سینه موتور در کنار شیربرقی کنیستر نصب می‌شود (مانند:‌پراید).
سوییچ اینرسی

حالت ۱: سوئیچ بسته است – حالت ۲: سوئیچ باز است.

نکته:

در صورتی که در جاده و در اثر افتادن خودرو در چاله و ضربه شدید خودرو خاموش شود، خودرو را نگه داشته و کاپوت را بالا زده و پلاستیک روی سوییچ اینرسی را فشار دهید تا ساچمه و فنر داخل سوییچ اینرسی به حالت اول برگشته و مدار رله دوبل وصل شود تا بتوانید خودرو را روشن کنید.

آموزش تست سوییچ اینرسی

در ویدیو زیر آموزش تست سوئیچ اینرسی را مشاهده می‌کنید.

مقاله پیشنهادی:
آموزش سنسور اثر هال- کاربردهای سنسور اثر هال

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

https://skppart.com/?p=6446