شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

آشنایی با سوییچ اینرسی و تست سوییچ اینرسی

فهرست مطالب

سوییچ اینرسی چیست؟

سوییچ اینرسی (Inertia Switch) که به آن کلید اینرسی یا کلید قطع کن هم می‌گویند، جزو اجزای تکمیل کننده‌ی سیستم سوخت رسانی خودرو می‌باشد و در واقع یک کلید ایمنی است که در برخی از سیستم‌های انژکتوری (مانند مدل ساژم) بکار رفته است و هنگامی که به خودرو ضربه‌ی شدید وارد می‌شود، این ضربه باعث قطع شدن مدار سوئیچ اینرسی شده (فنر و ساچمه) و سوئیچ اینرسی نیز خروجی‌های رله دوبل را مانند:‌انژکتورها، پمپ بنزین، کویل دوبل و … را قطع می‌کند تا سیستم جرقه و سوخت قطع شده و مانع از آتش سوزی در خودرو هنگام تصادف و واژگون شدن شود.

این مطلب را هم مطالعه کنید: آشنایی با سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری

بالا بردن ایمنی خودرو ها همواره یکی از بزرگترین دغدغه های مهندسی خودرو می‌باشد و جدا از جنبه انسانی جنبه تبلیغاتی برای آن خودرو هم محسوب می‌شود. یکی از راه های بالا بردن ایمنی خودرو ها نصب سوییچ اینرسی می‌باشد. سوئیچ اینرسی در خودرو ها باعث می‌شود احتمال آةش سوزی در خودرو ها پس از تصادف را کاهش دهد.

▶️ ویدیو تشریح کامل سوییچ اینرسی


وظیفه سوییچ اینرسی چیست؟

سوییچ اینرسی با حس کردن تصادف مانند یک کلید، ارتباط را قطع می‌کند. در خودروهای مختلف به دلیل اینکه از سیستم های مدیریت موتور مختلفی استفاده می‌کنند نحوه قرار گیری سوئیچ اینرسی در مدارات متفاوت است.

به عنوان مثال در ایسیو زیمنس سوییچ اینرسی بر سر تحریک منفی رله اول رله دوبل قرار دارد که در زمان تصادف با قطع شدن این ارتباط با ایسیو توسط سوییچ اینرسی باعث می‌شود برق مثبت 12 ولت تمام سنسورها و عملگرها قطع شود و از کار متوقف شوند که در نهایت موتور خودرو خاموش شده همچنین پمپ بنزین خودرو کار نخواهد کرد تا سوخت اضافی باعث آتش سوزی شود و با قطع شدن برق کویل، جرقه ای نخواهد بود تا سوختی مشتعل شود.

نکته: در صورتی که در جاده و در اثر افتادن خودرو در چاله و ضربه شدید خودرو خاموش شود، خودرو را نگه داشته و کاپوت را بالا زده و پلاستیک روی سوئیچ اینرسی را فشار دهید تا ساچمه و فنر داخل سوییچ اینرسی به حالت اول برگشته و مدار رله دوبل وصل شود تا بتوانید خودرو را روشن کنید.

مکان نصب سوییچ اینرسی

مکان نصب سوییچ اینرسی در خودروهای انژکتوری در بخش‌های مختلف خودرو نصب می‌شوند. اما در برخی از خودروها کنار گلگیر سمت چپ (محصولات ایران خودرو) و  در بعضی از خودروها در سینه موتور در کنار شیربرقی کنیستر نصب می‌شود (مانند:‌پراید).

در خودرو هایی مانند پژو405 پرشیا سمند دنا سورن سوئیچ اینرسی معمولا در محفظه موتور کنار دسته موتور نزدیک به کمک فنر چرخ جلو سمت شاگرد می‌باشد.

سوئیچ اینرسی در خودروهایی مانند رانا و 207 و 206 در محفظه موتور کنار محل قرار گیری کمک فنر سمت راننده قرار می گیرد و در محصولات سایپا در محفظه موتور بر روی سینی جلو قرار دارد که دسترسی آسانی دارد.

خودرو هایی که سوییچ اینرسی ندارند دچار مشکل می‌شوند؟

در یک سری خودروهای قدیمی که اصلا سوئیچ اینرسی وجود نداشت. اما به این معنا نیست که هر خودرویی که سوئیچ اینرسی ندارد نسبت به آتش سوزی ضعف بیشتری دارد. بلکه در یک سری از محصولات مانند 206 های فرانسوی و اکثر خودرو های به‌روز و دارای سیستم مالتی پلکس در زمان بروز حادثه یا تصادف، یونیت ایربگ وارد عمل می شود و در سیستم شبکه اطلاعات تصادف را قرار می‌دهد تا سیستم مدیریت موتور، موتور را خاموش کند و پمپ بنزین را از کار بیاندازد و سیستم مدیریت بدنه درب های خودرو را برای سهولت انجام عملیات نجات باز کند.

▶️ ویدیو آموزش تست سوییچ اینرسی با مولتی متر


ایرادات شایع و خرابی های سوییچ اینرسی

سوئیچ اینرسی معمولا خرابی زیادی ندارد و جزو قطعات مصرفی محسوب نمی‌شود. اما اگر بعد از یک دست انداز بزرگ و یا عبور از یک چاله ناگهان خودرو ی شما خاموش شد، حتما سوئیچ اینرسی را مورد بررسی قرار دهید و قسمت قرمز رنگ آن را به سمت پایین فشار دهید. که این مورد خرابی محسوب نمی‌شود.

در صورت خرابی سوییچ اینرسی خودرو روشن نمی‌شود و شما باید حتما با دسترسی به نقشه سوخت رسانی آن خودرو متوجه شوید که سوییچ اینرسی چگونه در مدار الکتریکی آن خودرو قرار گرفته است.

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا