آشنایی با انواع حافظه های ایسیو خودرو

آشنایی با انواع حافظه های ایسیو خودرو

ای سی یو موتور خودروها دارای حافظه موقت و حافظه دائم می‌باشد:

حافظه دایم ایسیو ECU

حافظه دایم ایسیو (حافظه فلش) مانند سیستم‌عامل و Setup کامپیوترهای PC است و با قطع برق از بین نمی‌رود؛ اما در صورت خراب شدن دیگر قابل برگشت نبوده و می‌توان گفت ECU سوخته است. حافظه دائم شامل جدول بزرگی به نام Look up table است که در این جدول به مانند جدول ضرب ردیف‌ها و ستون‌ها و خانه‌هایی وجود دارد. با این تفاوت که تعداد ردیف‌ها و ستون‌های این جدول از عدد دو بیشتر بوده و تعداد آن برابر تعداد سنسورهای موجود در سیستم موتور می‌باشد.

در حقیقت محل قرارگیری اطلاعات مربوط به کالیبراسیون موتور و جداول عملکردی بهینه موتور می‌باشد که ایسیو توسط آن‌ها، اطلاعات دریافتی از سنسورهای مختلف را پردازش می‌کند. حافظه دائم ایسیو با قطع باتری خودرو از بین نمی‌رود.

حافظه موقت ایسیو ECU

حافظه موقت ECU (حافظه ایپرام) قسمتی از حافظه با قطع برق باطری از بین می‌رود اما مجدداً قابل بازگردانی است. به روش برگرداندن حافظه، روش تجدید حافظه و یا Initialize می‌گویند. حافظه موقت شناسایی استپر موتور، دنده‌ها و حالات عملی موتور و محاسبات لحظه‌ای برای تنظیمات لحظه‌ای را به عهده دارد و محلی برای نگهداشت معایب موقت و دائم سیستم انژکتور است.

حافظه موقت ایسیو در حقیقت محل قرار گیری آخرین اطلاعات موتور، خاموش کردن موتور و ثبت کلیه خطاهای سیستم انژکتوری می‌باشد و با قطع باتری خودرو، پس از مدت زمان معین (حدود ۱۵ دقیقه) این اطلاعات از بین رفته یا به هم می‌ریزد.

مقاله پیشنهادی:
منظور از جی تگ (J-TAG) و کی تگ (K-TAG) ایسیو خودرو چیست؟

در صورتیکه بخواهیم بعد از مدتی خودرو را روشن کنیم، موتور به راحتی روشن نشده (استارت اضافی نیاز می‌باشد) و حتی بعد از روشن شدن، موتور همراه با لرزش و خاموشی پی در پی همراه خواهد بود و حتی بعد از روشن شدن کامل، موتور به راحتی زیر بار نرفته و شتاب نمی‌گیرد.

برای جلوگیری از هرگونه دستکاری در سیستم انژکتور و ایجاد ضرر و ضیان و خرابی قطعات سیستم انژکتور، بهتر است به روش ذیل عمل نمایید:

خودرو را روشن کرده و بدون اینکه در موتور تغییر دوری را داده باشیم، اجازه دهیم که موتور چند دقیقه ای در دور آرام (درجا) کار کند و سپس حرکت کرده ( با سرعت معین برای هر دنده حدودا ۲۰ کیلومتر بجز دنده ۵) تا دنده‌های مختلف در سرعت‌های مختلف برای ECU موتور شناسایی بشوند. ( به خصوص دنده ۱ و ۲) و پس از شناسایی دنده‌ها به ایسیو موتور می توانیم با سرعت دلخواه حرکت کنیم.

ویدیو آشنایی با اجزای مختلف ایسیو و انواع حافظه‌های ایسیو

مشاهده ویدیوهای آموزشی بیشتر در صفحه اینستاگرام SKPPART.

https://skppart.com/?p=17151
پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید