شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

نقش مایع خنک کننده (ضدیخ) در خودرو چیست؟

نقش مایع خنک کننده (ضدیخ) در خودرو چیست؟

فهرست مطالب

مایع خنک کننده (Coolant) مایعی است که باعث می شود موتور شما را در دمای بهینه کار کند. همچنین مایع خنک کننده از گرم شدن بیش از حد موتور، یخ زدگی و خوردگی فلز جلوگیری می کند (مانند مایع ضدیخ خودرو).

مایع خنک کننده چیست؟

مایع خنک کننده عمدتاً مخلوط 50/50 آب و ضد یخ است. ضد یخ معمولاً اتیلن گلیکول است که کاملاً با آب مخلوط می شود و از پایین آمدن دمای موتور شما به زیر نقطه انجماد و بالاتر رفتن دما بالاتر از نقطه جوش جلوگیری می کند. آب موجود در مایع خنک کننده، آب لوله کشی ساده نیست، زیرا آب لوله کشی حاوی مواد معدنی است که می تواند برای موتور خودرو شما مضر باشد. بنابراین سازندگان مایع خنک کننده هنگام تولید این مایع برای رقیق کردن از آب دیونیزه یا مقطر استفاده می کنند. اما اگر یک ضد یخ غلیظ دارید، باید آب دیونیزه یا مقطر را به آن اضافه کنید تا خودتان آنها را رقیق کنید.

پیشنهاد مقاله: چگونگی کارکرد سیستم خنک کننده موتور خودرو

ضدیخ دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

مایع خنک کننده یا ضدیخ به موتور شما کمک می کند در هوای گرم خنک بماند. از جوش آوردن موتور جلوگیری می کند و همچنین موتور را از یخ زدن در زمستان محافظت می کند. به عبارت دیگر، مایع خنک کننده نقطه جوش را افزایش می دهد و نقطه انجماد موتور شما را کاهش می دهد. احتمالاً به همین دلیل است که مردم اغلب مایع خنک کننده و ضد یخ را با هم گروه بندی می کنند.

به غیر از تنظیم دمای موتور، یک مزیت مهم دیگر برای ضدیخ وجود دارد: جلوگیری از خوردگی سیستم خنک کننده شما. خنک کننده دارای یک بازدارنده زنگ است تا چیزی در آب به فلزات نخورد. اما بازدارنده های مختلفی وجود دارد و بسته به نوع آن، رنگ مایع خنک کننده شما می تواند متفاوت باشد. ممکن است مایع خنک کننده آبی، سبز، قرمز یا مشکی را در قفسه های فروشگاه دیده باشید اما همیشه با یکدیگر سازگار نیستند. بنابراین برای ایمن بودن، مطمئن شوید که همان نوع خنک‌کننده‌ای را که استفاده می‌کردید، پر کنید.

از چه نوع ضدیخ استفاده کنیم؟

مایع خنک‌کننده در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که اغلب به سطح حفاظت خودرو شما بستگی دارد. از آنجایی که هر جزء در خودرو نیاز به مراقبت دارد، سازندگان در حال تولید مایع خنک‌کننده با محافظ آلومینیوم، پلاستیک و لاستیکی هستند و بنابراین رنگ‌های آن‌ها را متنوع‌تر می‌کنند. اما به یاد داشته باشید، نقش کلیدی مایع خنک کننده ضد جوش، ضد یخ و ضد خوردگی است. بنابراین مهم نیست که چند نوع خنک کننده وجود دارد، همه آنها به طور کلی یک کار را انجام می دهند.

ایمن ترین انتخاب این است که با آنچه که برند خودروی شما توصیه می کند همراه شوید. بنابراین، به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید و ضد یخ متناسب با آن را انتخاب کنید.

اگر ضدیخ خودرو کم باشد چه اتفاقی می افتد؟

موتور شما ممکن است بیش از حد گرم شود.
ضد یخ به خروج گرما از موتور کمک می کند. بنابراین، بدون مایع خنک‌کننده کافی، موتور می‌تواند بیش از حد گرم شود یا از کار بیفتد. استفاده مداوم از موتور بیش از حد گرم شده می تواند منجر به آسیب دائمی شود، مانند جوش دادن پیستون به سیلندرها.

آیا می توانیم بجای ضد یخ از آب استفاده کنیم؟

در حالی که می توانید برای مدت کوتاهی با استفاده از آب به جای مایع خنک کننده، ماشین را رانندگی کنید، اما به طور موثر از موتور شما محافظت نمی کند. همانطور که در بالا توضیح دادیم استفاده از آب غیر مقطر که دارای املاح معدنی می باشد می تواند به موتور شما آسیب وارد کند.

>> مشاهده ویدیوهای آموزشی در صفحه اینستاگرام SKPPART.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا