ترمز پارک برقی خودرو چیست؟ سیستم EPB

ترمز پارک برقی خودرو چیست؟

فهرست مطالب

ترمز پارک برقی یا ترمز دستی برقی (یا الکترونیکی) که به عنوان ترمز دستی خودکار Electric parking brakes (EPB) نیز شناخته می شود، عملکردی است که راحتی بیشتری را به راننده ارائه می دهد. علاوه بر این، از آنجایی که از اهرم دستی استفاده نمی شود، تولیدکنندگان خودرو آزادی انتخاب بیشتری در مورد محل قرار دادن کلید یا اهرم آن دارند و نیازی نیست که حتما در کنار لیور دنده قرارگیرد.

کاربرد ترمز پارک برقی (EPB)

ترمز پارک برقی یا Electric parking brakes جایگزین اهرم سنتی ترمز دستی شده است. در گذشته با کشیدن اهرم ترمز دستی کابلی که به کالیپرها متصل بود کشیده می شد و لنت های ترمز با دیسک و یا کفشک ها به کاسه ترمز ایجاد اصطکاک می‌کند و در آخر باعث ثابت بودن خودرو می‌شود.

در ترمز پارک برقی یا EPB با زدن دکه EPB به روش های مختلف چرخ های عقب خودرو را متوقف می‌کند و ترمز را برای چرخ ها فعال می‌کند.
آپشن هایی مانند auto-hold نیز با EPB امکان پذیر است.

خودرو هایی که یونیت یا آپشن ترمز پارک برقی را نداشته باشند نمی‌توانند حالت اتوهلد (Auto Hold) را اجرا کنند. در واقع این سیستم از سنسورها و عملگر های سیستم EPB یا ترمز دستی برقی استفاده می‌کند که در صورت حرکت کردن خودرو سنسور های سرعت حرکت خودرو را متوجه شده و یونیت EPB یا ترمز پارک برقی ترمز های چرخ عقب را رها می کند تا خودرو به سمت جلو حرکت کند.

نحوه عملکرد متفاوت ترمز پارک های برقی

به صورت کلی سیستم های ترمز برقی یا EPB های نصب شده بر روی خودرو ها به سه روش عمل می‌کنند. یکی با استفاده از کابل ها و دیگری به کمک سیستم ABS به صورت هیدرولیکی و مورد آخر با استفاده از یک آرمیچر بر روی کالیپر های ترمز اما در هر سه مدل یک چراغ ترمز پارک برقی یا EPB در پشت آمپر وجود دارد.

۱- استفاده از کابل

بعضی از ترمز پارک های برقی استفاده شده در خودروها از همان مکانیزم ترمز دستی قدیمی و سنتی استفاده می‌کنند با این تفاوت که به جای اینکه کابل ترمز دستی توسط اهرم کشیده شود در زمان فعال کردن کلید ترمز پارک برقی یونیت EPB یک موتور الکتریکی را فعال می کند که این موتور الکتریکی وظیفه دارد به جای اهرم کابل ترمز را بکشد تا لنت ها با دیسک درگیر شوند.

برخی از ترمز پارک برقی هیوندای و کیا هم با همین مکانیزم عمل می‌کند.

۲- ترمز پارک برقی با کمک ABS

یونیت ترمز پارک برقی یا EPB جدا از یونیت ABS می‌باشد. و در برخی از محصولات برای فعال کردن ترمز پارک زمانی که شما دکمه EPB را می‌فشارید یونیت ترمز پارک برقی با یونیت ABS در ارتباط است و اطلاعات را در اختیار ABS قرار می‌دهد. سپس ABS شیر برقی های مربوط به چرخ های عقب را فعال می‌کند تا روغن ترمز به سمت کالپیر های عقب حرکت کند و در نهایت چرخ های عقب ترمز می‌گیرند و باعث می‌شود خودرو متوقف شود.

۳- استفاده از کالیپر های موتور دار

در این محصولات در کالیپر های عقب خودرو یک موتور الکتریکی DC وجود دارد.

در مواقعی که راننده خودرو ترمز پارک برقی را فعال می‌کند یونیت EPB این اطلاعات را دریافت کرده و با فعال کردن موتور های الکتریکی لنت ها را به سمت دیسک می فشارد. زمانی هم که برای غیرفعال کردن ترمز پارک برقی راندده دکمه EPB را بفشارد این اطلاعات را یونیت کنترل کننده ترمز پارک برقی دریافت کرده با عکس کردن تغذیه الکتروموتورها توسط یونیت، موتورها به سمت عقب کشیده می‌شود و خودرو از حالت ترمز آزاد می‌شود.

مشاهده ویدیوهای آموزشی رایگان در صفحه اینستاگرام SKPPART

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی فروردین ۱۴۰۲

تقویم آموزشی اردیبهشت ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو