شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

محور خودرو یا اکسل چیست؟ (Axle)

فهرست مطالب

اکسل (Axle) یا محور خودرو یک میله فولادی مرکزی است که یک جفت چرخ را پل می کند. نقش اصلی محورها دریافت گشتاور از گیربکس و انتقال آن به چرخ ها است.

اکسل خودرو چیست؟

اکسل ها (Axles) یک جزء مهم خودرو هستند اما بخشی که بسیاری از ما از آن غافل هستیم. اکسل یا همان محور خودرو میله یا شفتی است که یک جفت چرخ را به هم متصل می کند تا آنها را به حرکت درآورد و موقعیت چرخ ها را به یکدیگر حفظ کند.

در خودرو، موتور نیرویی را به محور‌ (Axle) وارد می‌کند که چرخ‌ها را می‌چرخاند و خودرو را به جلو می‌برد. به عبارت دیگر، محورها نیروی محرکه را از موتور به چرخ ها می رسانند. همانطور که اکسل می چرخد، چرخ ها به دور خود می چرخند و به رانندگی ماشین شما کمک می کنند.

خودروها ۲ محور دارند یا ۴ محور؟

در بیشتر موارد، اتومبیل ها دارای دو محور برای چرخاندن چرخ ها هستند. وسایل نقلیه بزرگتر که مسافر بیشتری حمل می کنند و چرخ های بیشتری دارند ممکن است محورهای بیشتری داشته باشند. تشخیص تعداد محورهایی که ماشین شما یا هر وسیله نقلیه دیگری دارد آسان است. فقط از کنار به ماشین خود نگاه کنید، سپس جفت لاستیک ها را بشمارید.

چرا استحکام اکسل های خودرو مهم است؟

علاوه بر انتقال نیروی موتور به چرخ ها، محورها، وزن خودرو و همچنین سرنشینان و محموله های آن را نگه می دارند. آنها همچنین ضربه های ناشی از خیابان های ناهموار (چاله ها و دست اندازها) را جذب می کنند. بنابراین، محورها معمولاً از مواد مستحکمی ساخته می‌شوند که بهتر می‌توانند در برابر سایش، شکستگی، تغییر شکل و فشار مقاومت کنند.

استحکام و سفتی محورها یکی از مهم‌ترین عوامل برای دستیابی و حفظ عملکرد بالای خودرو است. محورهای جلو و عقب مستحکم می توانند به طور پیوسته نیروی قدرتمندی را از موتور به جاده منتقل کنند و در عین حال کنترل قابل توجهی را در اختیار شما قرار دهند، بدون توجه به شرایط رانندگی که با آن مواجه می شوید.

انواع مختلف اکسل ها

به طور معمول، یک خودرو دارای دو نوع محور اصلی است. یکی از آنها Dead Axle (دِد اکسل یا محور مرده یا محور غیر فعال) نام دارد که در خودرو برای تحمل وزن وجود دارد و با چرخ ها نمی چرخد. دیگری Live Axle (لایو اکسل یا محور زنده یا محور فعال) است که به چرخ ها متصل شده و آنها را به حرکت در می آورد. یک اتصال با سرعت ثابت (CV) چرخ و یک محور زنده را به هم متصل می کند و به محور اجازه می دهد تا نیرو را به آرامی به چرخ ها منتقل کند.

علاوه بر تقسیم محورهای خودرو به دو دسته: زنده یا فعال (Live) و مرده یا غیرفعال (Dead)، آنها همچنین می توانند در دسته های دیگری مانند محور جلو، محور عقب یا محور خرد قرار گیرند.

نمونه اکسل جلو

اکسل جلو

همانطور که از نام آن پیداست، محورهای جلو در جلوی ماشین شما قرار دارند. هدف محور جلو، پشتیبانی از فرمان و پردازش شوک ایجاد شده توسط سطح ناهموار جاده است. محورهای جلو ممکن است زنده (Live Axle) یا مرده (Dead Axle) باشند. محورهای جلو فعال می توانند کار چرخاندن چرخ ها را همانطور که در بالا توضیح داده شد انجام دهند.

نمونه اکسل عقب

اکسل عقب

همانطور که ممکن است حدس زده باشید محورهای عقب در عقب خودرو شما قرار دارند! اکثر محورهای عقب فعال هستند (Live Axles)، به این معنی که وظیفه انتقال نیرو به چرخ های محرک را بر عهده دارند. یک میل محرک به موتور شما متصل می شود و اکسل عقب خودرو را می چرخاند و در نتیجه چرخ های خودرو را می چرخاند.

نمونه محور خرد (Stub)

اکسل خرد- Stub (کوتاه)

یک محور خرد که در خودروهای دیفرانسیل عقب یافت می‌شود، به دو طرف محور جلو با Kingpin متصل است. بسته به آرایش محور خرد و اجزای فرعی آن می توان اکسل خرد را به چهار نوع تقسیم کرد:

۱- الیوت: این نوع با استفاده از یوغ (Yoke)، کینگ پین (Kingpin) و کاتر (Cotter) به محور جلو متصل می شود.

۲- الیوت معکوس: این محور خرد دارای آرایش معکوس محور خرد الیوت است.

۳- لاموئین (Lamoine): در محور خرد لاموئین، به جای یوغ از دوک و پایه L شکل استفاده می شود.

۴- لاموئین معکوس: دارای آرایش معکوس یک محور خرد لاموئین است.

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

source:kia.com

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا