شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک در سال ۱۴۰۲

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک در سال ۱۴۰۲

فهرست مطالب

تعویض پلاک یکی از مهم ترین مراحال انتقال مالکیت خودرو به شخص دیگر است. اما مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک در سال ۱۴۰۲ چه چیزهایی است؟

قبل از اینکه به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید، ابتدا باید به سایت سیستم نوبت دهی تعویض پلاک رفته و نوبت تعویض پلاک خودرو را رزرو کنید. قبل از مراجعه حضوری بهتر است مدارک لازم برای تعویض پلاک را آماده کرده و همراه خود داشته باشید تا در زمان نقل و انتقال و تعویض پلاک با مشکلی روبرو نشوید.

برای ورود به سایت نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک کلیک کنید: epolice.ir

توجه داشته باشید در زمان تعویض پلاک، حضور فیزیکی خریدار و فروشنده خودرو (یا حضور نماینده قانونی آن ها) به همراه مدارک مورد نیاز ضروری می باشد، که در ادامه به صورت کامل مدارکی که نیاز است همراه داشته باشید را به شما معرفی می کنیم. همچنین خودرو را حتما باید همراه خود ببرید و در نتیجه حضور فیزیکی خودرو در این مراکز الزامی است.

مدارک لازم برای فروشنده در زمان تعویض پلاک خودرو

در سال ۱۴۰۲ مانند سال های گذشته، لازم است که فروشنده خودرو جهت انتقال پلاک خودرو مدارک زیر را ارایه دهد:

 • سند مالکیت خودرو، برگه سبز خودرو و یا برگه شناسایی خودرو
 • تذکر: در صورت مفقود شدن سند مالکيت درج يک نوبت آگهی در روزنامه های کثير النتشار مبنی بر مفقوديت سند و سپری شدن ۱۰ روز از تاريخ درج آگهی.
 • کارت ماشین
 • اصل کارت ملی و شناسنامه مالک
 • بیمه نامه خودرو
 • برگه معاینه فنی تایید شده
 • برگه عدم خلافی (در صورتی که وقت نداشتید این برگه را از قبل تهیه کنید و خلافی خودرو را صفر کنید، این امکان برای شما فراهم است که در مراکز تعویض پلاک خودرو خلافی ماشین خود را پرداخت کنید.)

مدارک لازم برای خریدار در زمان تعویض پلاک خودرو

در سال ۱۴۰۲ مانند سال های گذشته، لازم است که خریدار خودرو جهت انتقال پلاک خودرو مدارک زیر را ارایه دهد:

 • اصل کارت ملی و شناسنامه
 • مدارک احراز محل سکونت (سند، اجاره نامه، قول نامه و …)
 • یکی از جدیدترین قبوض آب، برق یا گاز که برای محل سکونت خریدار است
 • تذکر: در صورت عدم احراز محل سکونت خريدار، ارائه مدرک تکميلي شامل : دفترچه تأمين اجتماعی،معرفی نامه از کارگزينی محل خدمت با درج آدرس منزل برای کارکنان دولتی، معرفی نامه از آموزش و پرورش منطقه محل سکونت فرزندان با درج آدرس منزل

مراحل انجام تعویض پلاک

همان طور که در بالاتر گفتیم، ابتدا نیاز است که نوبت اینترنتی را رزرو کنید. سپس فروشنده و خریدار به همراه مدارک تعویض پلاک ۱۴۰۲ با همان خودرو مورد انتقال به مرکز تعویض پلاک که در آن قبلا نوبت گرفتید مراجعه و مدارک را به باجه مشخص شده تحویل دهند. بعد از انجام مراحل اولیه مانند پر کردن فرم های مورد نیاز و پرداخت هزینه های مربوطه نیاز است تا کارشناس اصالت خودرو را تایید نماید (مانند شماره شاسی، شماره موتور و غیره). پس از تایید کارشناس می توانید نسبت به فک پلاک قدیم و نصب پلاک جدید اقدام کنید.

اگر تجربه ای در این باره دارید خوشحال میشیم در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا