شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

9 نکته مهم برای رانندگی در زمستان که باید بدانید

9 نکته مهم برای رانندگی در زمستان که باید بدانید

فهرست مطالب

رانندگی در زمستان نیاز به رعایت نکات مهمی دارد، که با دانستن و رعایت آن‌ها می‌توانید رانندگی ایمن‌تری داشته باشید. با رسیدن فصل سرما و تغییرات شدید دمایی نکاتی وجود دارد که باید رعایت کنیم تا خودرویمان برای این فصل آمادگی داشته باشد. نکاتی که در کل سال رعایت میکنیم از کارهای ضروری خودرو است. اما در فصل زمستان چند نکته اهمیت بیشتری دارند. به طور کلی تا حرف از نگهداری خودرو در زمستان می‌شود شاید بسیاری از ذهنیت ها به سمت زنجیر چرخ کشیده شود اما این تنها نکته نیست. پس در ادامه با ما SKP باشید؛

۱- بازدید از لاستیک ها

برای رانندگی در زمستان، حدالامکان از لاستیک‌های زمستانی و مناسب فصل استفاده کنید. این لاستیک‌ها دارای شکل آج متفاوتی نسبت به لاستیک‌های معمولی هستند، که در هنگام بارندگی عملکرد بهتری دارند و باعث ایجاد اصطحکاک بیشتر با سطح جاده می‌شود. هوای سرد باعث می‌شود زودتر بادهای تایر کم تر شود، بنابراین به صورت مداوم باد تایر خود را چک کنید. برای اینکه خودروی شما بتواند در شرایط برفی و بارندگی کارایی داشته باشد باید آج کافی برای چنگ زدن در برف را داشته باشد. بر روی لاستیک شاخص هایی وجود دارد که آج لاستیک را بسنجید مانند تصویر. اگر آج لاستیک شما به اندازه ی این شاخص‌ها ساییده شده باشد باید لاستیک شما تعویض گردد و به طور دقیق باید بیشتر از ۲/۳ میلیمتر آج داشته باشد.

۲- استفاده از زنجیر چرخ

بررسی زنجیر چرخ در زمستان

برای استفاده از خودرو در زمستان به هیچ وجه زنجیرچرخ را فراموش نکنید. زنجیر‌ چرخ در انواع مختلف در بازار موجود است. سعی کنید از مدل‌های استاندارد استفاده کنید. حتما از زنجیر چرخ مناسب با سایز تایر خودتان استفاده کنید تا لق نزند و راحت روی تایر بسته شود. حتماً قبل از عبور از جاده‌ها و یا قبل از شروع موج سرما یک بار بستن زنجیر چرخ را تمرین کنید، تا در شرایط اضطرار تسلط کافی داشته باشید.

۳- ضدیخ را فراموش نکنید

بررسی ضدیخ خودرو در زمستان

وجود مایع ضدیخ در تمام فصول ضروری می‌باشد چون به غیر از اینکه نقطه انجماد مایع رادیاتور شما را بالا می‌برد، از رسوب بستن سیستم خنک کاری موتور و سیستم گرمایشی داخل کابین جلوگیری می‌کند. میزان غلظت مایع باید مطابق با راهنمای خود آن ضدیخ باشد در صورت کم بودن غلظت نقطه‌ی انجماد مایع رادیاتور را به اندازه کافی بالا نمی‌برد.

جدول نقطه جوش و انجماد ضدیخ

نقطه جوش (درجه سانتی گراد)نقطه انجماد (درجه سانتی گراد)درصد حجمی ضدیخ در آب
1014-10
1027-17
10311-~10-25
1051۸-~1۷-33
108۳۷-~۳۶-50
111۵۲-~۵۰-60

۴- بررسی سلامت سیستم برف پاک‌کن

بررسی سلامت سیستم برف پاک کن در زمستان

در این فصل به دلیل افزایش میانگین بارش سلامت سیستم برف پاک کن بسیار ضروری است زیرا کاهش دید در این فصل منجر به تصادفات زیادی می‌شود. پس رانندگی در زمستان باید از سالم بودن برف پاک‌کن‌ها اطمینان حاصل کنید.

برای چک کردن این سیستم از تیغه های برف پاک کن بازدید به عمل آورید تیغه باید بتواند بدون رد آب شیشه را تمیز کند. سرعت تیغه‌ها باید مانند روز اول پر قدرت باشد گاهی اوقات با گذر زمان و ضعیف شدن موتور برف پاک کن سرعت و قدرت کافی را ندارد و در شرایط بارش شدید شما را دچار مشکل می‌کند.

۵- از محلول شیشه شور استفاده کنید

استفاده از محلول شیشه شور برای خودرو

دقت داشته باشید که وجود تنهایی آب در مخزن شیشه شور در دما های زیر صفر باعث یخ زدگی می‌شود در بازار محلول هایی وجود دارد که می‌توانید با مخلوط کردن در مخزن ازین مشکل جلوگیری کنید و علاوه بر آن زمانی که با این محلول ها شیشه خودرو را پاک‌ کنید کمتر دچارمشکل یخ زدگی شیشه جلو ‌می‌شوید.

۶- بررسی سیستم روشنایی خودرو

بررسی سیستم روشنایی خودرو

در فصل زمستان مه گرفتگی جاده‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد، از همین رو از سلامت مه شکن‌های جلو و عقب و چراغ‌های ترمز رانندگی در زمستان اطمینان حاصل کنید، تا دید بهتری در شرایط مه گرفتگی داشته باشید. حتما از سلامت در زمان بارندگی قطرات باران بر روی شیشه‌ها و آینه‌ها مینشینند و دیدن ماشین‌ها در آینه‌ها را سخت تر می‌کند همواره سعی کنید در زمان بارندگی حتی در روز چراغ‌های خودرو را روشن کنید تا دیگر خودروها بتوانند شما در آینه ببینند.

۷- سلامت سیستم گرمایشی کابین و گرم کن شیشه و آینه ها

کارکرد صحیح سیستم گرمایشی کابین در فصل زمستان اهمیت بالایی دارد تا رفاه سرنشینان را در این فصل سرد فراهم کند و درصورت گیر کردن در شرایط کولاک سیستم گرمایش مهم ترین و حیاتی ترین سیستمی است که به کمک شما می‌آید.

ترموستات از قطعات اصلی این سیستم می‌باشد که گرمای سیستم خنک کاری را کنترل می‌کند که در این فصل باید از دمای مناسب استفاده کرد. گرمکن شیشه عقب و آینه ها در شرایط برای افزایش دید شما بسیار مفید هستند قبل از اینکه به جاده بروید حتما از سلامت گرمکن ها اطمینان حاصل کنید.

۸- کنترل روغن

کنترل روغن خودرو در زمستان

در دمای های پایین تر روغن موتور گرانروی کم تری دارد باید در استفاده از روغن خودرو دقت کرد تا در دمای محیطی که شما هستید و مناسب خودروی شما هست همخوانی داشته باشد. در استارت های اولیه اصولی خودرو را گرم کنید درجا خودرو را گرم نکنید بعد از استارت و گذشت یک دقیقه سعی کنید خودرو را حرکت دهید ترجیحا با دور های پایین و دنده های سنگین رانندگی کنید تا موتور خودرو گرم شود و روغن موتور به غلظت ایده‌آل برسد تا روغن کاری خودرو به بهترین شکل صورت گیرد.

۹- همراه داشتن پک اضطراری

پک اضطراری برای رانندگی در زمستان

شرایط جاده ها در این فصل از سال غیر قابل پیش‌بینی هستند. از همین رو برای رانندگی در زمستان، ما باید آمادگی روبه‌رویی شدن با همه ی شرایط باشیم و برای این شرایط تدارک ببینیم. بهتر است در این شرایط وسایلی مثل لباس گرم ، پتو ، جعبه کمک های اولیه ، چراغ قوه، آب آشامیدنی، مقداری مواد خوراکی به همراه داشته باشیم. بستگی به فضای بار خودرو‌ی شما و بودجه‌ی شما، این امکانات می‌تواند فراتر برود.

می‌توانید لوازمی مثل بخاری‌های برقی مناسب با برق خودرو، اینورتر برق، بیل، گالن سوخت اضافی و… تهیه نمایید و استفاده کنید.پس برای رانندگی در زمستان و سرما نکاتی که در بالا گفته شد را حتما رعایت کنید.

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا