شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

6 کاری که قبل از ریمپ ایسیو ماشین باید انجام دهید

6 کاری که قبل از ریمپ ایسیو ماشین باید انجام دهید

فهرست مطالب

ریمپ ایسیو یکی از راه‌های کم هزینه و مناسب برای افزایش توان خودرو است. اگر مالک هستید و از شتاب خودروی خودتان راضی نیستید و قصد دارید خودرویتان را ریمپ کنید باید این نکات را جدی بگیرید. و یا اگر تیونر هستید، می‌دانید که قبل از ریمپ ECU خودرو باید از سلامت موتور مطمئن بود و خودرو باید در شرایط مطلوبی باشد.

در غیر این صورت هر عملیاتی که در جهت تقویت و افزایش توان انجام دهیم یا بی نتیجه می‌ماند ویا به آن حد ایده آل مورد نظر نمی‌رسد. اما جدا از این مسائل اگر با اصول همراه نشویم و نتیجه‌ی خوب نگیریم شاهد لبخند رضایت مشتری نخواهیم بود. در صورتی که این نکات را رعایت کنیم خودرو به صورت اصولی آماده ی ریمپ شدن می‌باشد. در ادامه این مقاله ۶ مورد را که قبل از ریمپ ایسیو ماشین باید چک کنید را یاد می‌گیرید. پس با SKP همراه باشید؛

۱- کمپرس موتور

کمپرس موتور گویای سلامت رینگ پیستون و آب‌بند بودن سوپاپ‌ها می‌باشد. اگر کمپرس موتور ضعیف باشد، هرچقدر که ورودی‌های خوب و سوخت خوبی داشته باشید، نمی‌توانید از آن پتانسیل به صورت کامل استفاده کنید و عملا ریمپ ایسیو بر روی چنین خودرویی بی‌فایده می‌باشد. حتما میزان کمپرس موتور را با عدد استاندارد کارخانه مقایسه کنید.

کمپرس هر چهار سیلندر باید در یک سطح باشند و کمتر از عدد اعلام شده کمپانی (استاندارد خودروساز) نباشد. در صورت کم بودن کمپرس موتور اول به تعمیرگاه مراجعه کنید موتور را تعمیر کنید دوباره تست انجام دهید در صورت مناسب بودن کمپرس، اقدام به ایسیو ریمپ ماشین کنید.

فیلم نحوه‌ی سنجش کمپرس موتور: تماشای ویدیو

۲- فشار ریل سوخت

زمانی که پمپ بنزین شما نتواند فشار لازم برای تامین سوخت موتور خودروی شما را فراهم کند، هرچقد که بنزین با کیفیتی در باک داشته باشید باز هم شاهد افت توان هستید. برای اینکه بفهمید پمپ بنزین، رگلاتور سوخت و فیلتر بنزین خودرو مشکلی ندارد باید از فشارسنج سوخت استفاده کنید.

حتما باید با عدد اعلام شده با در دفترچه راهنمای تعمیراتی خودرو مقایسه شود. ضعیف شدن پمپ بنزین، گرفتگی فیلتر بنزین و یا معیوب بودن رگلاتور فشار سوخت باعث کم شدن فشار ریل سوخت می‌شود. پس قبل از ریمپ ایسیو این مورد را نیز مدنظر قرار دهید.

۳- چکاپ سوزن‌های انژکتور

چک کردن پاشش سوزن انژکتورها قبل از ریمپ ECU

سالم بودن سوزن های انژکتور، به ما تضمین می‌دهد که تغذیه موتور به درستی انجام می‌شود. سوزن انژکتور معیوب مانع از صاف کار کردن خودرو می‌شود و در دورهای بالا نمی‌تواند نیاز موتور را تغذیه کند، پس توان خوبی نداریم و لذت گشتاور در دورهای میانی را از دست می‌دهیم. حتماً سوزن های انژکتور باید در دستگاه انژکتور شوی تست شوند و جدا از مقدار پاشش سوزن انژکتور باید به زاویه پاشش و نحوه اسپری کردن انژکتور دقت کنیم که ایراد نداشته باشد و همه ی انژکتورها مثل هم باشند.

همچنین با دستگاه انژکتور شور می‌توانید در دورهای مختلف انژکتور را تست کنید. اگر یک یا چند عدد از سوزن ها معیوب بود در مرحله اول شست و شو کنید اگر این کار بی فایده بود اقدام به تعویض سوزن انژکتور های معیوب کنید.

۴- چکاپ شمع و وایر

وجود جرقه قوی جهت داشتن احتراق کامل در خودرو ضرورت بسیار زیادی دارد. هرچه سیستم سوخت رسانی انژکتوری خوب و بهینه عمل کند اما جرقه خوبی نداشته باشیم نمی توانیم انرژی سوخت را رها کنیم. همچنین وایرها اگر عملکرد خوبی نداشته باشند بر روی جرقه تاثیر بسزایی دارند. شمع ها نباید چرب باشند

نباید آثار شکستگی بر روی چینی آنها باشد باید به اندازه کافی الکترود داشته باشد و فاصله دو الکترود آنها استاندارد باشد. اگر شمع خودرو شما سالم بود و اگر از لحاظ کارکرد هنوز زمان تعویض آن نرسیده بود فقط اندازه میان دو الکترود آن را چک میکنیم. شما می‌توانید با شمع‌های خودرو را با شمع های افترمارکت هم جایگزین کنید تا بعد از ریمپ ایسیو نتیجه بهتری بگیرید.

۵- ورودی هوای مناسب

حتما چک کنید که دریچه گاز و منیفولد هوا تمیز باشند. روغنی بودن و غبار بیش از حد باعث می‌شود ورودی هوای مناسبی نداشته باشیم. باید عملکرد دریچه گاز را زیر نظر بگیرید چرا که معیوب بودن آن تمام زحمات تیونر را به باد می‌دهد و زمان زیادی صرف عیب یابی آن خواهید کرد. اگر دریچه گاز خودرو شما برقی می‌باشد باید از کامل باز شدن پولکی دریچه گاز اطمینان حاصل کنید.

۶- بررسی پارامترها

FV

با دستگاه عیب یاب (دیاگ) می‌توانید برعملکرد سنسورها و عملگرها نظارت داشته باشید. یک تیونر با علم، می‌داند که پارامتر هر سنسور و عملگر در حالت استاندارد چه مقداری باید باشد. شما در این مرحله باید از درست کار کردن تمامی سنسورها و عملگرها خیال خودتان را راحت کنید.

چک کردن پارامترهای خودرو مُهر تاییدی است که می‌توانیم عملیات ریمپ ایسیو بر روی آن را اجرا کنیم، که قطعاً هر خودرویی که شما تعمیر یا تیون میکنید امضای کار شماست و ایده آل این است که توان خروجی خوبی داشته باشیم.

نکته مهم قبل از همه این موارد!

توصیه می‌شود مواردی که در این مقاله گفته شد را قبل از عملیات ریمپ ایسیو حتــماً در نظر بگیرید. اما قبل از همه‌ی این‌ها شما باید طریقه صحیح و اصولی ریمپ را بلد باشید، تا بتوانید خودروهای مختلف را ریمپ کنید و هم اینکه کیفیت خروجی کار بالا باشد. زیرا کیفیت کار شما در میزان رضایتمندی مشتری بسیار تاثیرگذار است.

شما می‌توانید مهارت ریمپ و تیونینگ خودتان را با شرکت در دوره آموزشی ریمپ ECU ثمین خودرو تقویت کنید. در آموزشگاه ثمین خودرو دو نوع دوره ریمپ و تیونینگ برگزار می‌شود، که شامل آموزش ریمپ با نرم افزار وینولز و آموزش ریمپ با نرم افزار TNM می‌باشد.  برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

نظرات خود را درباره مقاله: (6 کاری که قبل از ریمپ ایسیو ماشین باید انجام دهید) با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

برای ثبتنام دوره  آموزش ریمپ ایسیو کافی است با شماره ۰۲۱۶۶۸۴۴۴۷۷ تماس بگیرید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

‫2 نظر

  • محمدعلی بحرانی گفت:

    عالی

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *