5 دلیل کار نکردن بخاری خودرو چیست؟

فهرست مطالب

به روز های سرد سال نزدیک می‌شویم و یکی از مهم ترین اجزایی که در زمستان هنگام رانندگی به آن نیاز داریم بخاری خودرو است. بخاری خودرو می تواند سفر ما را بسیار راحت کند در حالی که هوای بیرون هنوز سرد است.

اگرچه کارکرد بخاری خودرو بسیار ساده است، اما دلایل مختلفی می تواند پشت خرابی بخاری خودرو باشد. توجه داشته باشید که حتما قبل ازشروع سفر حتما بخاری خودرو خود را بررسی کنید و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.

برای کار کردن بخاری خودرو حتما لازم است موتور خودرو روشن باشد و موتور گرم شده باشد زیرا در حالت سرد بودن موتور، بخاری خودرو عمل نخواهد کرد و باد سرد به داخل اتاق می‌زند.

نکات و قطعاتی که در سرد شدن باد بخاری خودرو شما موثر هستند را در ادامه این مقاله می‌توانید مطالعه کنید.

۱- بررسی سطح مایع خنک کننده رادیاتور

یکی از دلایل کار نکردن بخاری خودرو کمبود مایع خنک کننده است. برای خنک کردن بلوک موتور در سیلندر و سر سلیندر در حال گردش است و وجود آن برای موتور خودرو بسیار مهم است. دمای این مایع بعد از خنک کردن سیلندر بالا می‌رود و سپس وارد رادیاتور می‌شود تا خنک شود.

برای کارکرد بخاری خودرو هنگامی که مایع خنک‌کننده گرما را از موتور خارج می‌کند، از رادیاتور بخاری عبور می‌کند که در صورت روشن بودن بخاری، هوای گرم را به داخل ماشین شما می‌برد. بنابراین، اگر مایع خنک‌کننده خودروی شما کم باشد، بخاری ماشین شما اصلاً درست کار نمی‌کند و ممکن است موجب آسیب جدی به موتور خودرو شما شود.

رادیاتور بخاری خودرو

۲- بررسی رادیاتور بخاری

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است بخاری ماشین شما به درستی کار نکند، رادیاتور بخاری است. ماشین شما ممکن است مایع خنک کننده کافی داشته باشد اما ممکن است رادیاتور بخاری مسدود شده باشد.

مایع خنک‌کننده‌ای که وارد هسته بخاری می‌شود به کانال مناسبی برای حرکت نیاز دارد. اگر با گرفتگی رادیاتور بخاری ماشین مواجه باشید، بخاری اصلا به درستی کار نمی کند و این خرابی معمولا به دو شکل بروز می‌دهد. یکی به اندازه کافی گرم نبودن بخاری خودرو و دیگری به طور کلی کار نکردن بخاری.

رادیاتور بخاری عمدتاً مسئول حرکت روان مایع خنک کننده است و وظیفه گرمایش خودرو را بر عهده دارد. علائم دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده معیوب بودن هسته بخاری است. یکی از آنها نشتی آب رادیاتور به قسمت زیر داشبورد و زیر پای سر نشیان جلو می‌باشد. در این صورت شما شاهد خیس شدن موکت کف پایی و کاهش سطح مایع خنک کننده خواهید بود.

نمونه هایی از شیر بخاری خودرو

۳- معیوب بودن شیر بخاری

شیر بخاری خودرو وظیفه کنترل دمای هوای دمیده شده در داخل کابین خودروی شما را بر عهده دارد. این شیر مقدار مایع خنک‌کننده‌ای را که در داخل رادیاتور بخاری جریان می‌یابد را با توجه به دمای بخاری درخواستی شما کنترل می‌کند.

اگر این شیر گیر کند یا معیوب شود، تا زمانی که این شیر را تعمیر یا تعویض نکنید، رادیاتور بخاری نمی تواند مطابق با نیاز شما تنظیم شود. شیر بخاری، آب یا مایع خنک کننده موتور را که از سمت موتور به طرف کابین و ردیاتور بخاری می‌آید را کنترل می‌کند به هر اندازه ای که شما با استفاده از کلید های پنل تهویه گرما نیاز داشته باشید باز خواهد شد.

شیر بخاری در خودرو های دارای تهویه اتوماتیک توسط یونیت پنل به صورت برقی کنترل می‌شود و در خودرو های دارای پنل دستی به صورت مکانیکی و سیم کار می‌کند.

۴- خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایل کار نکردن بخاری خودرو به صورت صحیح که ممکن است بخاری هوای سرد را به داخل اتاق بزند، ترموستات است. اگر آمپر دمای آب ماشین شما حتی پس از اینکه موتور شما زمان کافی برای گرم شدن دارد، همچنان روی C یا قسمت سرد قرار دارد، ترموستات خودرو شما خراب است.

ممکن است در این شرایط سیستم خنک کننده خودرو شما فعال نشود و از آنجایی که رادیاتور بخاری هیچ مایع خنک کننده ای دریافت نمی کند، نمی تواند هوای گرم را به داخل کابین شما بفرستد. ترموستات ها به راحتی قابل تعویض هستند و هزینه زیادی هم ندارند

دمای پایین ترموستات نصب شده، هم می‌تواند باعث شود آمپر آب کمی بالا آمده اما موتور کامل گرم نشود و بخاری خودرو گرمای کافی نداشته باشد. در این صورت دمای ترموستات خودرو خود را چک کنید و از ترموستات با دمای استاندارد استفاده کنید.

۵- خرابی موتور تهویه

موتور تهویه خودرو وظیفه دارد تا با گردش هوا از رادیاتور بخاری باعث گرم کردن کابین خودرو شود. در صورت خرابی موتور تهویه پرتاب باد از سمت دریچه ها نخواهیم داشت و عملا آب گرمی که از طرف موتور به رادیاتور بخاری آمده است گرمای کافی برای کابین تامین نمی‌کند.

در صورت بروز این مشکل در خودرو حتما ابتدا فیوز مربوط به موتور تهویه را ابتدا مورد بررسی قرار دهید، اگر فیوز سالم بود و یا با تعویض فیوز مشکل بر طرف نشد حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

دلایل کار نکردن بخاری خودرو

سوالات متداول دلایل کار نکردن بخاری خودرو

اگر بخاری ماشین کار نمی کند چه چیزی را باید بررسی کرد؟

در صورت کارنکردن بخاری خودرو به درستی، اولین کاری که باید انجام دهید اگر با بخاری ماشین خود مشکل دارید این است که مایع خنک کننده موتور خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که این کار را زمانی انجام دهید که موتور شما خنک شده است تا از سوختن جلوگیری کنید. اگر سطح مایع خنک کننده شما خیلی پایین باشد، مایع داغ کافی در هسته بخاری وجود نخواهد داشت و در نتیجه هوای سرد ایجاد می شود.

آیا سوختن فیوز می تواند باعث کار نکردن بخاری شود؟

بله، خودروهای مدرن دارای سوئیچ هستند که جریان آب را به دریچه های داخل خودرو کنترل می کند. فیوز سوخته از باز شدن آن جلوگیری می کند و باعث می شود بخاری ماشین کار نکند.

مشاهده ویدیوهای آموزشی رایگان در صفحه اینستاگرام SKPPART

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی فروردین ۱۴۰۲

تقویم آموزشی اردیبهشت ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو