5 ایراد شایع خودروهای هیبرید؛ مشکلات خودروهای هیبرید

5 ایراد شایع خودروهای هیبرید+راهکار حل ایرادات

فهرست مطالب

ایراد شایع و مشکلات خودروهای هیبرید

محبوبیت خودروهای هیبریدی همچنان در حال افزایش است، اما در حال حاضر درصد کمی از خودروهای دنیا را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، تنها 2.5 درصد از وسایل نقلیه در ایالات متحده را خودروهای هیبرید تشکیل می دهند. بنابراین، وقتی با مشکلات خودروهای هیبریدی مواجه می شوید چه اتفاقی می افتد؟

خودروهای هیبریدی از یک یا دو موتور برای ترکیب مزایای خودروهای الکتریکی و ماشین‌های معمولی استفاده می‌کنند. یکی از بهترین مزایای خودروها هیبرید سازگاری بهتر با محیط زیست است.

اما مانند هر وسیله نقلیه ای، شما باید بدانید که چه زمانی باید تعمیر و نگهداری خودروی هیبریدی انجام شود. برای دانستن 5 ایراد شایع خودروهای هیبریدی در ادامه این مطلب با ما همراه باشید؛

مشکلات باتری خودروهای هیبرید

۱- باتری ضعیف

زمانی که از خودروهای هیبریدی استفاده می کنید، معمولا پول کمتری برای بنزین خرج می کنید. با این حال، باید باتری‌ها را بیشتر تعویض کنید، زیرا نسبت به باتری‌های معمولی خودرو ضعیف‌تر هستند. ممکن است متوجه شوید که موتور احتراق داخلی شما به شدت ضربه می زند، باتری شما برای نگه داشتن شارژ مشکل دارد، یا مسافت پیموده شده ضعیفی دارید. در این صورت حتما باید به یک متخصص و تعمیرکار خودرو هیبرید مراجعه کنید تا تست های لازم را بر روی باتری انجام دهد.

اکثر خودروهای هیبریدی با ضمانت 8 ساله باتری عرضه می شوند، اما یک نکته وجود دارد. خودروهای هیبریدی برای استفاده منظم طراحی شده اند. رانندگی یک بار در هفته بر روی باتری آنها تأثیر بدی می گذارد. اکثر دارندگان خودروهای هیبریدی در مناطق شهری زندگی می کنند.

مناطق شهری به طور منظم مملو از ترافیک هستند، بنابراین مردم اغلب استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را ترجیح می دهند. از این رو، حفظ باتری یک خودرو هیبریدی بدون استفاده روزانه از آن، در نهایت منجر به مشکلات باتری قبل از تکمیل گارانتی خودرو می شود.

همانطور که ممکن است بدانید، خودروهای هیبریدی دارای دو سیستم تغذیه هستند، به این معنی که باتری نصب شده در یک خودروی هیبریدی نسبتا کوچکتر از باتری الکتریکی اصلی آن است.

بسیاری از دارندگان خودروهای هیبریدی به دلیل قیمت بالای سوخت، تمایل دارند از اجزای الکتریکی خودرو به جای موتور احتراق داخلی آن استفاده کنند.

این بار بیش از حد بر باتری هیبریدی وارد می کند و باعث می شود که به راحتی فرسوده شود. در نتیجه، عمر باتری خودروهای هیبریدی کمتر از خودروهای الکتریکی است.

به عنوان یک مالک خودرو هیبریدی، باید اغلب باتری را تعویض کنید. ممکن است اخیراً خودروهای الکتریکی و هیبریدی در بازار زیاد شده باشند، اما این باعث نمی‌شود که قطعات یدکی خودروهای هیبرید ارزان‌تر شوند.

مشکلات کاتالیست خودروهای هیبرید
مشکلات کاتالیست خودروهای هیبرید

۲- مشکلات کاتالیزور

مشکلات مبدل کاتالیزور اغلب لرزه بر اندام مالکان خودرو می اندازد! در خودروهای احتراقی استاندارد، مبدل های کاتالیزوری به منظور کاهش انتشارات سمی از سیستم اگزوز عمل می کنند. از آنجایی که هیبریدی ها دارای موتور احتراق داخلی نیز هستند، مبدل های کاتالیزوری نیز دارند.

اما آیا آنها به اندازه مبدل های کاتالیزوری در خودروهای گازسوز کارایی دارند؟

دلیل اصلی خرابی مبدل کاتالیزوری عدم وجود موتور بنزینی است که اجازه می دهد مبدل قبل از گرم شدن مجدد خنک شود. با این حال، خبر خوب این است که این مشکلات معمولا پس از پیمایش بالا در خودروهای هیبریدی رخ می دهند و این یکی از مشکلات خودروهای هیبریدی در استفاده طولانی مدت خواهد بود.

اما طبق گزارش مالکان خودروهای هیبریدی مشخص شده این خودروها در زمینه مبدل کاتالیست مستعد خرابی بیشتر هستند. و هزینه تعمیرات آن نیز تقریبا دوبرابر خودروهای معمولی است!

معمولاً متوجه کاهش شتاب و عملکرد کند خودرو هیبریدیتان خواهید شد. چراغ چک موتور ممکن است روشن شود. تعمیر خودروی هیبریدی را به تعویق نیندازید، زیرا ممکن است منجر به آسیب شدید خودرو شود.

شما در بخش نظرات این مقاله به ما بگویید که، اگر یک خودروی هیبریدی مصرف سوخت پایینی نداشته باشد و آلایندگی مشابه خودروهای گازسوز داشته باشد، آیا واقعاً ارزش پول دادن را دارد؟

مشکلات آلایندگی خودروهای هیبرید

۳- سیستم انتشار پراکنده

در حالی که هیبریدی ها سیستم های قدرت دوگانه را ارائه می دهند، اما از نظر آلایندگی دقیقا تمیزترین خودروها نیستند.

یکی از مشکلات معمول خودروهای هیبریدی، مشکلات سیستم انتشار گازهای گلخانه ای است. معمولاً مشکلات به صورت خرابی یا نشت سیستم رخ می دهد. اگر سوپاپ ها یا سیلندرها خراب شوند، باید سیستم را تعویض کنید، اما برنامه ریزی منظم برای تعمیر و نگهداری خودرو هیبریدی می تواند از این مشکل جلوگیری کند.

با توجه به اجزای موتور احتراق داخلی در هیبریدی ها، مردم یک دهه آینده گزینه های بهتری مانند خودروهای الکتریکی (EV) یا PHEV (خودروهای برقی هیبریدی پلاگین) را که آلایندگی صفر دارند ترجیح دهند.

همچنین خرابی سیستم EVAP (Evaporation Emissions Control) یکی از بزرگترین مشکلات خودروهای هیبریدی است.

خودروهای هیبریدی به سیستم‌های متعددی مجهز هستند تا ردپای کربن خود را محدود کنند. اما خرابی سیستم EVAP بر راندمان خودرو تاثیر می گذارد و آلایندگی آن را افزایش می دهد.

بنابراین واقعاً باید از خود بپرسید، اگر به دنبال خودرویی با آلایندگی صفر هستید، آیا واقعاً هیبریدی ها گزینه بهتری هستند؟

مشکل شارژ باتری خودروهای هیبرید در بزرگراه ها
مشکل شارژ باتری خودروهای هیبرید در بزرگراه ها

۴- طی کردن مسافت کمتر در بزرگراه ها

اگر بازده سوخت یک خودروی هیبریدی و یک خودروی ICE (احتراق داخلی) را مقایسه می‌کنید، پس داشتن یک خودروی هیبریدی ممکن است گزینه بهتری به نظر برسد. اما از نظر بازده سوخت در بزرگراه ها، خودروهای هیبریدی به خوبی خودروهای بنزینی کار نمی کنند.

اگر قصد دارید در فواصل زمانی طولانی تر با سرعت بیشتری رانندگی کنید، خودرو هیبریدی وسیله نقلیه ای نیست که بخواهید دنبال آن بروید.

دلیل پشت آن این است که خودروهای هیبریدی موتورهای الکتریکی خود را هنگام رانندگی با موتورهای احتراق داخلی شارژ می کنند و مسافت پیموده شده نسبتاً کمتری نسبت به خودروهای گازسوز به شما می دهند.

خودروهای هیبریدی به دلیل طراحی کم آلایندگی در مناطق شهری نسبت به بزرگراه ها عملکرد بهتری دارند. به همین دلیل است که در بزرگراه ها، راندمان سوخت آنها با خودروهای بنزینی مطابقت دارد.

از این رو، اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که مجبور هستید زیاد رانندگی کنید، وسایل نقلیه دیزلی یا گاز سوز گزینه بهتری خواهند بود.

همانطور که قبلا در مقاله ( خودرو هیبرید چیست و چگونه کار می کند؟ ) توضیح دادیم، خودروهای هیبریدی در هنگام ترمز به دلیل گرمای ایجاد شده از انرژی استفاده می کنند. سپس باتری شارژ می شود. با این حال، مردم کمتر در بزرگراه ها ترمز می کنند، به این معنی که خودرو نمی تواند باتری خود را به دفعات شارژ کند.

اگر به این موضوع توجه نداشته باشید، ممکن است باعث توقف شما در جاده شود. برای ایمن ماندن، بهتر است با شارژ کامل باتری وارد بزرگراه ها شوید.

مشکل سنسور اکسیژن خودروهای هیبرید
مشکل سنسور اکسیژن خودروهای هیبرید

۵- سنسور اکسیژن

در مقایسه با خودروهای بنزینی، خودروهای هیبریدی گزینه نسبتا بهتری برای مصرف سوخت مناسب هستند. اما اگر جزء اصلی بهره وری سوخت، یعنی سنسور اکسیژن، معیوب باشد، چه؟

سنسور اکسیژن به تنظیم میزان اکسیژن نسوخته در اگزوز کمک می کند. با گذشت زمان، اینها ممکن است سنسور اکسیژن از کار بیفتند و در صورت باقی ماندن سطوح بالای اکسیژن در اگزوز، مشکلات ثانویه ایجاد کند. یک سرویس منظم خودروی هیبریدی را برنامه ریزی کنید تا از مسائلی مانند این مطلع باشید و از آسیب بیشتر به خودروی خود جلوگیری کنید.

در بسیاری از مواقع، خرابی سیستم اگزوز در هیبریدی سنسور O2 را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا سنسور اکسیژن فقط می تواند در دمای مطلوب کار کند.

این معمولا زمانی اتفاق می افتد که راننده از سیستم رانندگی الکتریکی هیبریدی استفاده می کند.

مشکلات در فرآیند احتراق بر مسافت پیموده شده خودروی هیبریدی تأثیر می گذارد. خودروهای ICE (احتراق داخلی) نیز همین مشکل را دارند، اما در خودروهای هیبریدی، این مشکل زودتر و بیشتر ظاهر می‌شود.

خودرو هیبرید تویوتا پریوس
خودرو هیبرید تویوتا پریوس

مشکلات خودروهای هیبریدی را مدیریت کنید

مانند هر وسیله نقلیه ای، به مرور زمان با مشکلات خودروهای هیبریدی مواجه خواهید شد. با این حال، اگر از ماشین خود مراقبت کنید، به شما خدمات خوبی خواهد داد. یکی از راه‌های اصلی مدیریت تعمیر و نگهداری خودروهای هیبریدی، برنامه‌ریزی یک سرویس منظم خودرو است.

هر چه بیشتر مشکلات خودروهای هیبریدی را به تعویق بیندازید، آسیب بیشتری به پول و خودروی شما وارد می شود. یک شرکت خودروسازی هیبریدی معتبر را برای مدیریت وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.

یکی دیگر از مشکلات خودروهای هیبرید، محدوده مسافت مشخص شده و برد آن است. به عنوان مثال، یک تویوتا پریوس هیبریدی می تواند با یک شارژ کامل حدود 500 مایل رانندگی کند.

اگر تعداد ایستگاه های شارژ موجود در منطقه خود را در نظر بگیرید، آیا داشتن یک هیبریدی هنوز گزینه خوبی به نظر می رسد؟

منابع:

christiansautomotive.com
motorandwheels.com

مشاهده آموزش های بیشتر در صفحه اینستاگرام SKPPART

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی SKP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو