شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

4 علت و نشانه های خرابی ایسیو خودرو

نشانه های خرابی ایسیو

فهرست مطالب

نشانه های خرابی ایسیو

واحد کنترل الکترونیکی موتور یا ایسیو یکی از مهمترین بخش های خودرو است و خرابی ایسیو باعث ایجاد اشکال در خودرو می‌شود. همچنین ECU نام‌های دیگری هم دارد. از جمله  ECM یا مدول کنترل الکترونیکی و PCM یا مدول کنترل موتور.

نام ECU اهمیت چندانی ندارد. بلکه عملکرد ایسیو است که نقش بسیار مهمی را در خودروهای مدرن امروزی ایفا می‌کند. در واقع ایسیو کامپیوتر اصلی خودرو و به نوعی مغز خودرو تلقی می‌شود و بدون ایسیو خودرو روشن نمی‌شود. نقش اصلی ایسیو دریافت اطلاعات از سنسور ها و حسگرهای مختلف است و با استفاده از اطلاعات دریافت شده زمان انجام جرقه زنی شمع‌ها و میزان پاشش سوخت از طریق انژکتورها را محاسبه و تنظیم می‌کند.

ایسیو در خودروهای جدید نقش مهم‌تر و گسترده‌تری دارد، به این دلیل که امکانات و بخش‌های زیادی تحت کنترل ای سی یو هستند. چنانچه اتفاقی برای ایسیو بیفتد خودرو دچار مشکلات زیادی می‌شود و حتی ممکن است بلا استفاده شود. عیب یابی ایسیو یک امر تخصصی است. اما معمولاً بروز مشکل در ECU و یا محاسبات آن برخی علائم اساسی دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید احتمال دهید که ایسیو دچار مشکل شده است. در ادامه این مقاله نشانه های خرابی ایسیو را معرفی و بررسی می کنیم. با ثمین خودرو همراه باشید؛

چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ چک موتور

یکی از علائمی که می‌تواند از نشانه های خرابی ایسیو باشد، چراغ چک موتور است. معمولاً هنگامی که ایسیو ایرادی در هر یک از حسگرهای خودرو احساس کند چراغ چک روشن می‌شود. البته همیشه نمی‌توان گفت که دلیل روشن شدن لامپ چک موتور خرابی ایسیو است. به دلیل اینکه چراغ چک حتی می‌تواند بر اثر اشتباه محاسباتی ایسیو نیز روشن شود. برای فهمیدن دلیل روشن شدن لامپ چک موتور باید از دستگاه عیب یاب کامپیوتری (دیاگ) استفاده شود. دستگاه دیاگ با خواندن کد خطای مرتبط در ای سیو می‌تواند به پیدا شدن و حل کردن مشکل کمک کند.

جرقه نزدن پیشرانه خودرو

جرقه نزدن پیشرانه خودرو

جرقه نزدن پیشرانه یکی دیگر از علائم بروز مشکل در ایسیو است. هنگامی که ECU دچار مشکل شده باشد، ممکن است که عمل جرقه زنی در یک یا چند سیلندر رخ ندهد و این اتفاق باعث کاهش توان پیشرانه خودرو و لرزش شدید آن می‌شود. البته ممکن است این مشکل خود به خود از بین برود وبه صورت دائمی مشاهده نشود. اما هر چه باشد باید آن را بررسی و عیب یابی کرد.

کاهش توان پیشرانه خودرو

کاهش توان پیشرانه خودرو

کاهش توان پیشرانه خودرو یکی دیگر از علائم بروز مشکل در ایسیو است. اگر ایسیو دچار مشکل شود ممکن است نتواند به درستی زمان پاشش سوخت را محاسبه کند و همین امر ممکن است که منجر به کاهش قدرت و گشتاور پیشرانه خودرو شود. اگر ECU معیوب باشد، می‌تواند در عین کاهش توان پیشرانه، مصرف سوخت را هم افزایش دهد و تاثیر منفی در شتاب خودرو بگذارد.

روشن نشدن پیشرانه خودرو

یکی دیگر از علائم بروز مشکل و خرابی ایسیو سخت روشن شدن یا روشن نشدن پیشرانه است. اگر ایسیو کاملاً از کار افتاده باشد، پیشرانه خودرو روشن نمی‌شود. البته ممکن است خودرو استارت بخورد و پیشرانه را بچرخاند، اما خودرو روشن نخواهد شد. زیرا ECU دستور ورودی جهت پاشش سوخت و جرقه زنی شمع‌ها دریافت نمی‌کند. ممکن است این مشکل به‌راحتی عیب یابی نشود، زیرا دلایل زیادی می‌توانند تاثیرگذار باشند. در نتیجه حتما باید از دستگاه عیب یاب استفاده شود تا علت اصلی ایراد را پیدا کرد.

همانطور که در مقاله نشانه های خرابی ایسیو خواندید، ECU نقش حیاتی و مهمی در خودرو دارد و حتی ایرادهای کوچک هم می‌توانند باعث دچار مشکل و ایراد در ایسیو شوند. ایسیوها در خودروهای امروزی بسیار پیشرفته تر و پیچیده تر از ایسیوهای قدیمی هستند. لذا عیب یابی ایسیو در خودروهای جدید سخت تر و امری تخصصی است. از آن‌جا که تعویض ایسیو بسیار پرهزینه و تخصصی است، جهت رفع مشکل و خرابی ایسیو با کارشناسان و مهندسان متخصص شرکت ثمین خودرو در ارتباط باشید.

مشاهده ویدیوهای آموزشی در صفحه اینستاگرام SKPPART

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا