شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

عملکرد برف پاکن جلو در خودروهای اکوماکس کروز

عملکرد برف پاکن جلو در خودروهای اکوماکس کروز

فهرست مطالب

عملکرد برف پاکن جلو در خودروهای اکوماکس کروز به چه شکل می‌باشد؟ در این مقاله به بررسی نحوه‌ی عملکرد برف پاکن جلو در خودروهای دارای سیستم مالتی پلکس اکوماکس کروز مانند: پژو ۲۰۶، رانا، پژو ۲۰۷، سمند، دنا، سورن می‌پردازیم. با ثمین خودرو همراه باشید؛

مراحل کارکرد برف پاکن جلو

۱.اطلاعات ورودی دسته برف پاکن به نود BCM ارسال می‌شود. ولی کنترل و راه‌اندازی رله‌ها به عهده نود FCM می‌باشد. (این رله‌ها داخل جعبه فیوز محفظه‌ی موتور کنار FCM قرار دارند).
۲.برای عملکرد برف پاکن از دو عدد رله ۵ پایه زرد رنگ استفاده شده است.
۳.عملکرد برف پاکن 4 قسمت می باشد: حالت تک پالس- حالت اتوماتیک- حالت کند و تند.
۴.در یکی از رله ها ۲ تا برق و در یکی ۱ برق وجود دارد. عملکرد این رله‌ها وابسته به هم هستن.
۵.فعال شدن رله دوم با فعال شدن رله اول صورت می‌گیرد. درصورتی که رله اول عمل نکند رله دوم نیز عمل نخواهد کرد.
۶.اطلاعات دریافتی فیدبک یا نقطه صفر برف پاکن از موتور برف پاکن به FCM ارسال می‌شود. یعنی با رسیدن برف پاکن به نقطه صفر FCM از طریق پایه فیدبک وضعیت نقطه صفر را دریافت کرده و منفی رله برف پاکن را قطع می‌کند.

عملکرد برف پاکن جلو در حالت‌های مختلف

عملکرد برف پاکن جلو در حالت‌های مختلف

حالت تک پالس

عملکرد برف پاکن جلو در حالت تک پالس: با کشیدن دسته برف پاکن به سمت پایین منفی از دسته برف پاکن خارج شده و به پایه ۱۶ سوکت ۱۸ پایه سفید BCM می رسد سپس BCM این درخواست را از طریق شبکه به FCM گزارش می‌دهد. در این زمانFCM پایه A5 سوکت ۱۵ پایه سفید خود را منفی کرده و این منفی به رله برف پاکن دور کند می‌رسد و رله عمل کرده و برق به پایه ۴ موتور برف پاکن می‌رسد و برف پاکن با دور کند به صورت تک پالس یا لحظه‌ای کار می‌کند.

حالت اتوماتیک

عملکرد برف پاکن جلو در حالت اتوماتیک: با کشیدن دسته برف پاکن به سمت بالا منفی از دسته برف پاکن خارج شده و به پایه ۲۶ سوکت ۴۰ پایه مشکی BCM می‌رسد سپس BCM این درخواست را از طریق شبکه به FCM گزارش می‌دهد در این زمان FCM پایه A5 سوکت ۱۵ پایه سفید خود را منفی کرده و این منفی به رله دور کند برف پاکن می‌رسد و رله عمل کرده و برق به پایه ۴ موتور برف پاکن می‌رسد و برف پاکن با دور کند به صورت اتوماتیک کار می‌کند و FCM هر ۵ ثانیه یکبار این منفی را قطع و وصل می‌کند.

حالت دورکند

عملکرد برف پاکن جلو در حالت دورکند: با کشیدن دسته برف پاکن به سمت بالا منفی از دسته برف پاکن خارج شده و به پایه ۱۶ سوکت ۱۸ پایه سفید BCM می‌رسد سپس BCM این درخواست را از طریق شبکه به FCM گزارش می‌دهد در این زمان FCM پایه A5 سوکت ۱۵ پایه سفید خود را منفی کرده و این منفی به رله دور کند برف پاکن می‌رسد، و رله عمل کرده و برق به پایه ۴ موتور برف پاکن می‌رسد و برف پاکن با دور کند به صورت دایم کار می‌کند.
نکته. در حالت های تک پالس، حالت اتوماتیک و حالت دور کند، پایه A5 سوکت ۱۵ پایه سفید FCM منفی برای راه اندازی رله اول برف پاکن ارسال می‌کند.

حالت دور تند

عملکرد برف پاکن جلو در حالت دور تند: با کشیدن دسته برف پاکن به سمت بالا منفی از دسته برف پاکن خارج شده و به پایه ۱۵ سوکت ۱۸ پایه سفید BCM می‌رسد، سپس BCM این درخواست را از طریق شبکه به FCM گزارش می‌دهد. در این زمان FCM پایه A5 و A6 سوکت ۱۵ پایه سفید خود را منفی کرده و این منفی به رله های دور کند و تند برف پاکن می‌رسد و رله‌ها عمل کرده و برق به پایه ۵ موتور برف پاکن می‌رسد در این صورت موتور برف پاکن با دور تند به صورت دایم کار می‌کند.

اگر علاقه مند به تماشای ویدیوهای بیشتر هستید می‌توانید کانال تلگرام و کانال آپارات SKPPART را دنبال کنید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا