شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) چیست؟

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) چیست؟

فهرست مطالب

کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) در خودرو، یک سیستم ایمنی فعال است که رانندگان را در طول مانورهای ناگهانی در مسیر مورد نظر نگه می دارد و از شدت تصادفات ناشی از از دست دادن کنترل می کاهد.

نقش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در خوردو

نقش سیستم کنترل پایداری در خوردو

کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) که یکی از آپشن های خودروهای امروزی می باشد، قابلیتی است که با نظارت بر مسیر مورد نظر در مقابل مسیر واقعی از لغزش وسیله نقلیه شما جلوگیری می کند. این به رانندگان کمک می کند تا کنترل خود را بر روی وسیله نقلیه در هنگام ترمزگیری ناگهانی یا مانورهای شدید فرمان حفظ کنند و از آسیب شدید ناشی از تصادفات ناشی از از دست دادن کنترل جلوگیری کنند.

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی ESC متشکل از سنسورها و سیستم‌های مختلف است که پایداری خودرو را افزایش می‌دهد و کنترل کشش بهتر و پشتیبانی ضد لغزش را هنگام انجام مانورهای شدید مانند فرمان بیش از حد یا کم‌فرمان تضمین می‌کند.

به عنوان مثال، اگر چرخی که به طور غیرعادی سریعتر از حد معمول می چرخد ​​شناسایی شود، این فناوری ایمنی فعال، به طور خودکار ترمز روی چرخ را فعال می کند یا به طور لحظه ای قدرت موتور را کاهش می دهد و به آن کمک می کند تا کشش خود را دوباره به دست آورد. پس از باز شدن کیسه هوا در هنگام برخورد، اگر سیستم تشخیص دهد که حرکت پدال از جانب راننده کم است یا اصلا حرکت نمی کند، سرعت و حرکت خودرو را در آن لحظه قبل از فشار دادن ترمز در نظر می گیرد تا مطمئن شود خودرو به طور ایمن متوقف می شود.

سیستم ESC چگونه کار می کند؟

تصویر دکمه ESC

سیستم ESC متشکل از حسگرهایی (Sensors) است که تحت کنترل یک واحد کنترل الکترونیکی (ECU) قرار دارند. ECU به طور مداوم داده های دریافتی از یک سنسور زاویه فرمان را کنترل می کند تا ببیند آیا ورودی فرمان با جهت مورد نظر خودرو هماهنگ است یا خیر. اطلاعات یک سنسور سرعت چرخ برای تعیین اینکه آیا هر یک از چرخ ها کشش خود را از دست می دهند و سریعتر از بقیه می چرخند استفاده می شود.

اگر ECU چنین ناهنجاری را روی چرخ‌های خاصی تشخیص دهد، واحد هیدرولیک سیستم، که به طور فعال ترمز می‌کند یا سرعت چرخ را کاهش می‌دهد، به راننده کمک می‌کند تا کنترل خودروی خود را دوباره به دست بیاورد. برخی از سیستم های ESC نیز به گونه ای کار می کنند که در آن قدرت موتور برای مقابله با شرایط کاهش می یابد.

منبع: www.kia.com

برای خرید قطعات یدکی کافی است با شماره ۰۲۱۶۶۸۴۴۴۷۷ تماس بگیرید.

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا