دلایل اصلی لرزش موتور خودرو چیست؟

دلایل اصلی لرزش موتور خودرو چیست؟

فهرست مطالب

لرزش موتور خودرو از ایراداتی می‌باشد که لذت رانندگی را از شما سلب می‌کند و شاید یک سری افراد لرزش موتور را ایراد جدی نبینند و دیر به تعمیرگاه مراجعه می‌کنند که این عمل باعث به وجود آمدن خرابی های بیشتر، صرف وقت و هزینه بیشتر مالک می‌شود. عمدتا لرزش موتور خودرو به دو دسته تقسیم می‌شود:

  1. لرزش های ناشی از احتراق ناقص
  2. لرزش های ناشی از خرابی اتصالات موتور

در این مقاله سعی داریم عوامل اصلی لرزش موتور را بررسی کنیم تا چک لیستی برای عیب یابی خودرو با ایراد لرزش پیشرانه داشته باشیم و طبق برنامه برای عیب یابی اقدام کنیم. هر عاملی که در سیستم سوخت رسانی تاثیر مستقیم بر روی احتراق موتور دارد باید با دقت بررسی شود. به عنوان مثال خرابی شیر برقی کنیستر ممکن است باعث بالا رفتن دورموتور خودرو شود اما باعث لرزش خودرو نمی‌شود. در ادامه قطعاتی که ارتباط مستقیم با احتراق خودرو دارند برای شما تشریح می‌کنیم.

تاثیر شمع در لرزش موتور خودرو

شمع

شمع خودرو یکی از قطعاتی است که تاثیر مستقیم بر روی احتراق خودرو دارد و همچنین از حالات شمع می‌توانیم عیب یابی آسان تری داشته باشیم. اگر شمع خودرو کیفیت مناسبی نداشته باشد و یا میزان الکترود آن کم تر از حد مجاز یا استاندارد باشد و یا فاصله بین الکترود مثبت و الکترود منفی کمتر و یا بیشتر از حد مجاز باشد جرقه خوبی در داخل سیلندر نخواهیم داشت و انرژی مخلوط سوخت وهوا به طور کامل آزاد نخواهد شد  و این می تواند باعث لرزش موتور خودرو شما شود.  برای تنظیم دهانه شمع به میزان استاندارد به دفترچه ی راهنمای تعمیرات آن خودرو مورد نظر مراجعه می‌کنیم.

این مطالب را هم ببینید ??

نکات مهم در رابطه با بازدید شمع های خودرو + ویدیو (کلیک کنید)

انواع کد حرارتی شمع چیست و چه کاربردی دارد؟ (کلیک کنید)

تاثیر وایر شمع در لرزش موتور خودرو

وایر شمع

وظیفه ی وایر شمع انتقال برق ولتاژ بالای تولیدی کویل به شمع خودرو می‌باشد. اگر از وایر های نامناسب و غیر استاندارد استفاده کنید در کارکرد های پایین به علت بی کیفیت بودن متریال مصرفی مقاومت وایر بالا رفته و نمی‌تواند برق تولیدی کویل را به خوبی انتقال دهد و باعث اتلاف انرژی می‌شود در این حالت ولتاژ کمتری به شمع خودرو می‌رسد و نمی‌تواند جرقه قوی برای موتور خودرو فراهم کند و در نهایت احتراق مطلوبی نخواهیم داشت و موتور خودرو با لرزش و افت توان کار می‌کند. وایرهای SKP از جنس سیلیکون صد درصد و برجک برنجی می‌باشند و هرگز مشکلاتی را که در بالا گفته شد برای خودروی شما ایجاد نمی‌کنند.

این مطالب را هم ببینید:

آشنایی با وایر شمع و انواع آن (کلیک کنید)

آموزش تشخیص خرابی وایر و نحوه تست آن (کلیک کنید)

عوارض استفاده از وایر شمع نامرغوب (کلیک کنید)

سوزن انژکتور

سوزن انژکتور وظیفه ی پاشش سوخت را دارد. می‌دانیم که سوخت یکی از سه بخش اصلی احتراق می‌باشد پس در نتیجه سوزن انژکتور نقش کلیدی در احتراق خودرو دارد. از ایرادات شایع سوزن انژکتور می‌توان به کیپ شدن سوزن انژکتور اشاره کرد که باعث می‌شود سوخت به میزان کافی به سیلندر نرسد و احتراق کاملی نداشته باشیم و موتور خودرو با لرزش کار کند.

همین طور تغییر زاویه پاشش انژکتور نشتی سوزن انژکتور و تغییر مقاومت سیم پیچ انژکتور از جمله مشکلاتی است که در دراز مدت و پایین بودن کیفیت سوزن انژکتور پیش می‌آید و لرزش موتور را ایجاد می‌کند. برای تست انژکتور ها حتما از دستگاه انژکتور شور استفاده کنید تا به طور دقیق بتوانید عیب یابی کنید.

این مطالب را هم ببینید:

علایم خرابی سوزن انژکتور و نحوه تعویض صافی انژکتور+ویدیو (کلیک کنید)

نشانه های خرابی سوزن انژکتور در خودرو +ویدیو (کلیک کنید)

کویل

کویل برق 12 ولت خودرو را بین 12 الی 24 هزار ولت افزایش می‌دهد تا شمع برق با ولتاژ مناسب برای ایجاد جرقه در سیلندر خودرو را داشته باشد. این ولتاژ از طریق وایر و یا بوت وایر انتقال پیدا می‌کند.

در حالتی که سیم پیچ های داخلی کویل دچار فرسودگی شده باشند باعث بالا رفتن سیم پیچ آنها می‌شود که در نتیجه ولتاژ تولیدی نهایی کویل کاهش پیدا می‌کند و احتراق به خوبی و درستی شکل نمی‌گیرد که باعث با لرزش کارکردن موتور خودرو می‌گردد. می‌توان کویل را تست اهمی گرفت و از سلامت کویل اطمینان حاصل کرد.

این مطالب را هم ببینید:

انواع کویل، اثرات خرابی آن و آموزش عیب یابی کوئل (کلیک کنید)

رفع خطای کویل در ایسیو زیمنس CGD + ویدیو (کلیک کنید)

تاثیر استپر موتور در لرزش ماشین

استپر موتور

استپر موتور در واقع طبق دستور کامپیوتر (ایسیو) خودرو میزان هوای ورودی در حالت درجا و در حالتی که پدال گاز رها می‌باشد کنترل می‌کند. حال اگر این عملگر دچار مشکل شده باشد نمی‌تواند دستورات کامپیوتر خودرو را اجرا کند در این مورد دو حالت برای موتور رقم می‌خورد

  1. بالا رفتن دور موتور
  2. افت دور موتور

در زمانی که خرابی استپر با افت دورموتور همراه شود موتور خودرو با لرزش کار می‌کند. دلیل این لرزش تامین نشدن هوای کافی توسط استپرموتور می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از دستگاه عیب یاب (دیاگ)، استپر خودرو را تست و دلیل لرزش موتور را پیدا کنید.

این مطالب را هم ببینید:

آموزش تشخیص خرابی استپر موتور و آموزش تعویض استپر +ویدیو (کلیک کنید)

بررسی عدم عملکرد صحیح استپر موتور خودرو +ویدیو (کلیک کنید)

تاثیر روغن موتور در لرزش موتور خودرو

روغن موتور

در خودرو هایی که از تایپیت های اتوماتیک استفاده می‌کنند، در خودروهای تولید داخل مانند پراید با موتور یورو 4 ،تیبا ،موتور های TU5، EF7 و… باز و بست سوپاپ ها ملزم به فشار روغن مناسب می‌باشد. این تایپیت های اتوماتیک تا زمانی که روغن با فشار کافی دریافت نکنند نمی‌توانند به درستی عمل کنند و در نتیجه زمان بندی باز وبسته شدن سوپاپ ها دچار اختلال می‌شود.

سوخت و هوا به مقدار کافی دخال سیلندر تزریق نمی‌شود و پیشرانه دچار احتراق ناقص می‌شود که لرزش را به همراه دارد. حتما دقت کنید که برای خودرو روغن مناسب با گرانروی و غلظت توصیه شده ی کارخانه ی تولیدی را استفاده کنید تا زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها دچار اختلال نشوند.

تاثیر ایرادات مکانیکی در لرزش موتور خودرو

ایرادات مکانیکی موتور

در داخل موتور قطعات بسیار زیادی به صورت زنجیره وار در کنار هم مشغول به کار هستند که خرابی هر کدام از این قطعات می تواند باعث لرزش موتور و حتی ایراد های بزرگ تر شوند. ایرادات مکانیکی مانند ترسیدن سوپاپ (از آب بندی خارج شدن سوپاپ) باعث می‌شود کمپرس موتور هدر برود. خودرو در مرحله تراکم سوخت و هوای کمتری را متراکم کند، شکستن و یا ضعیف شدن رینگ پیستون که باز هم باعث فرار تراکم موتور می‌شود و لرزش را به همراه دارد. همچنین سوختن واشر سر سیلندر هم می‌تواند باعث ضعیف شدن تراکم موتور شود.

تاثیر دسته موتور در لرزش موتور خودرو

خرابی دسته موتورها

خرابی دسته موتورها یکی از دلایل شایع لرزش موتور خودرو است. دسته موتورها معمولا از جنس لاستیکی هستند و بین موتور و شاسی قرار دارند. با استفده از دسته موتور ها برای اتصال موتور به شاسی خودرو لرزش های سطحی و عادی موتور به شاسی و اتاق وارد نمی‌شود و بیشتر از رانندگی لذت می‌بریم اما در صورتی که دسته موتور ها دچار خرابی شوند قسمت لاستیکی آن پاره شود خودرو هم در حالت درجا و هم درحال حرکت دچار لرزش زیادی می‌شود و هم چنین فاصله بین قطعات بهم می‌ریزد.

به نظر شما چه عوامل دیگه ای در ایجاد لرزش موتور خودرو تاثیر دارند؟ لطفا نظراتتون رو برای ما ارسال کنید.

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی SKP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو