شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

آشنایی با کمپرسور کولر خودرو و اجزای آن

آشنایی با کمپرسور کولر خودرو و انواع آن

فهرست مطالب

برای اینکه سیستم تهویه مطبوع کار کند، یک طرف باید در فشار بالا باشد، در حالی که طرف مقابل باید فشار کمتری داشته باشد. این اختلاف فشار کلید سیستم خنک کننده است. کمپرسوری که بین این دو طرف نصب شده است، گاز مبرد کم فشار (درجه حرارت پایین) را به مبرد گازی با فشار بالا (درجه حرارت بالا) فشرده  یا متراکم می کند. در داخل پمپ کمپرسور کولر خودرو یک روتور با سرعت بالایی می چرخد. روتور چرخان گاز مبرد (از اواپراتور) را به ورودی می کشد و آن را از طرف دیگر (به کندانسور) بیرون می راند.

در کمپرسورهای مکانیکی، روتور داخل کمپرسور با استفاده از تسمه به موتور خودرو متصل می شود. اتصال تسمه به تهویه مطبوع اجازه می دهد تا در زمان روشن بودن موتور کار کند اما در زمان خاموش بودن آن کار نمی کند.

کمپرسورهای الکتریکی جدید در خودروهای هیبریدی و وسایل نقلیه الکتریکی جدید، تهویه مطبوع را حتی زمانی که موتور خاموش می شود برای صرفه جویی در سوخت و آلاینده ها (به موتور متصل نیست) فراهم می کند.

انواع کمی از کمپرسورهای تهویه مطبوع خودکار وجود دارد: پیستونی، نوع اسکرول (حلزونی)، نوع پره دوار (روتاری).

در ادامه با SKP همراه باشید تا با انواع کمپرسور کولر خودرو و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید.

معرفی کلی کمپرسور کولر خودرو

وظیفه دارد تا گاز (مبرد) را متراکم کند

ورودی: گاز (مبرد) با فشار ۲.۵ بار با دمای ۱۰ درجه سانتی گراد

خروجی: مایع با فشار ۱۲.۵ بار با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد

با کمک تسمه دینام می چرخد

به کمک کلاچ مغناطیسی کنترل می شود

انواع کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور پیستونی

در کمپرسور کولر خودرو پیستونی، پیستون ها توسط یک صفحه تکان دهنده (یا swash) کار می کنند که آنها را در سیلندرها به سمت عقب و جلو حرکت می دهد. با چرخش محور جلویی، زاویه صفحه تلوتلو تغییر می‌کند، که باعث می‌شود پیستون‌ها به داخل و خارج حرکت کنند، بخار مبرد را از سمت مکش به داخل کشیده، آن را فشرده کرده و این بخار فشار بالا را به کندانسور تخلیه می‌کند.

(معمولا ۵ تا ۷ پیستون در این کمپرسور ها قرار دارد).

کمپرسور حلزونی

نوع حلزونی (اسکرول) کمپرسور کولر خودرو از یک مجموعه مارپیچ مداری برای دستیابی به عمل پمپاژ استفاده می کند.

همانطور که مارپیچ متحرک در داخل مارپیچ ثابت نوسان می کند، تعدادی محفظه بین مارپیچ ایجاد می شود. با کاهش اندازه این محفظه ها، مبرد فشرده می شود، فشار افزایش می یابد و از طریق یک شیر در درگاه تخلیه در قسمت عقب کمپرسور تخلیه می شود.

(این کمپرسورها دارای دو محفظه هستند. یکی برای مکش و محفظه بعدی از یک سیلندر و پیستون متحرک تشکیل شده است که عملیات تراکم گاز را انجام می دهند).

کمپرسور روتاری

کمپرسورهای پره ای دوار از یک روتور با سه یا چهار پره و یک محفظه روتور با شکل دقیق تشکیل شده اند. با چرخش محور کمپرسور، پره ها و محفظه هایی تشکیل می دهند.
مبرد (گاز) از طریق درگاه مکش به داخل این محفظه ها کشیده می شود که با چرخش روتور کوچکتر می شوند. درگاه تخلیه در نقطه ای قرار دارد که گاز به طور کامل فشرده شده است.

پره ها با نیروی گریز از مرکز و روغن روان کننده در برابر محفظه روتور آب بندی می شوند. مخزن روغن و پمپ روغن در سمت تخلیه قرار دارند، به طوری که فشار بالا روغن را از طریق پمپ روغن و سپس به پایه پره ها می برد و آنها را در برابر محفظه روتور مهر و موم نگه می دارد.

(در این نوع از کمپرسورها صفحاتی وجود دارد و طوری قرار گرفته اند که وقتی مبرد (گاز) وارد آن‌ها می شود به بک نقطه متمرکز می شود که محل تراکم گاز است).

کمپرسور کولر خودرو پیستونی

کمپرسورهای پیستونی دارای ۵ تا ۷ پیستون می باشند و پولی که در قسمت جلو کمپرسور قرار دارد به وسیله تسمه دینام می چرخد.

یک سوپاپ اطمینان در این کمپرسورها تعبیه شده تا هنگامی که گاز بیش از وارد کمپرسور شد این سوپاپ عمل کند و گاز اضافی را تخلیه کند. تا به کمپرسور و سایر قطعات سیستم کولر خودرو آسیب وار نشود.

فاصله کلاچ مغناطیسی با پولی در این کمپرسور کولر خودرو بسیار کم است. چیزی حدود ۰.۶ میلی متر (فاصله تقریبی). اگر بر اثر کارکرد و فرسوده شدن فاصله این قطعه زیاد شود، در نتیجه کمپرسور کولر خودرو نمی تواند درگیر شود. یعنی کلاچ مغناطیسی نمی تواند به پولی بچسبد و پولی در این حالت به صورت هرز و عادی می چرخد.

داخل کمپرسور کولر خودرو روغن وجود دارد که آن را با نام <روغن کمپرسور کولر> می شناسیم. معمولا روغن داخل کمپرسور کولر نیاز به تعویض ندارد، شاید امکان داشته باشد بعد از چند سال مجبور به تعویض روغن کمپرسور کولر خودرو شوید. اما مانند روغن موتور خودرو نیست که هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض داشته باشد.

کمپرسور کولر الکتریکی

کمپرسور الکتریکی مورد استفاده در خودروهای هیبریدی جدید و وسایل نقلیه الکتریکی، تهویه مطبوع راحت را حتی در زمان توقف های “آرام” (زمانی که موتور خاموش می شود تا در مصرف سوخت و آلاینده ها صرفه جویی شود) فراهم می کند. این باعث حفظ راحتی کابین و در عین حال کاهش قابل توجه مصرف سوخت می شود.

کمپرسور الکتریکی یک کمپرسور اسکرول و یک موتور براشلس DC را ترکیب می کند. فرم اسکرول بهینه شده و فناوری پیشرفته کنترل موتور باعث بهبود کارایی و کاهش نویز و لرزش می شود

کمپرسور الکتریکی مورد استفاده در خودروهای هیبریدی جدید و وسایل نقلیه الکتریکی، تهویه مطبوع راحت را حتی در زمان توقف های “آرام” (زمانی که موتور خاموش می شود تا در مصرف سوخت و آلاینده ها صرفه جویی شود) فراهم می کند. این باعث حفظ راحتی کابین و در عین حال کاهش قابل توجه مصرف سوخت می شود.

کمپرسور الکتریکی یک کمپرسور اسکرول و یک موتور براشلس DC را ترکیب می کند. فرم اسکرول بهینه شده و فناوری پیشرفته کنترل موتور باعث بهبود کارایی و کاهش نویز و لرزش می شود

کلاچ کمپرسور

کلاچ کمپرسور یک مجموعه الکترومکانیکی است که نیروی مکانیکی را از طریق یک تسمه از موتور به کمپرسور منتقل می کند. کلاچ کمپرسور را با استفاده از آهنربای الکتریکی در پاسخ به سیگنال های ورودی سنسور مختلف درگیر می کند.

در کمپرسورهای قدیمی‌تر با جابجایی ثابت، کلاچ متوقف می‌شود و کمپرسور را برای کنترل جریان مبرد روشن می‌کند. برای کمپرسورهای swash-plate و با جابجایی متغیر، کلاچ به طور مداوم کار می کند.

مشاهده ویدیوهای آموزشی رایگان در صفحه اینستاگرام SKPPART

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا