آشنایی با سنسور میل بادامک (CPS) در خودرو+ویدیو

آشنایی با سنسور میل بادامک (CPS) در خودرو+ویدیو

فهرست مطالب

سنسور میل بادامک یا CPS که مخفف Camshaft Position Sensor می باشد. البته نام دیگر آن، سنسور میل سوپاپ یا سنسور موقعیت میل سوپاپ می باشد. این سنسور اطلاعات موقعیت میل بادامیک را به ایسیو موتور (ECM) گزارش می‌دهد. این اطلاعات برای پاشش ترتیبی سوخت انژکتور ها و تعیین مقدار آوانس سیستم جرقه زنی مورد نیاز ای سی یو (ECU) می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با سنسور های اثر هال، می‌توانید مقاله ی کاربردهای اثرهال را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با سنسور اثر هال و کاربردهای آن.

طرز کار سنسور میل بادامک یا سنسور موقعیت میل سوپاپ

سنسور میل بادامک یا همان سنسور میل سوپاپ (CPS Sensor) اطراف میل بادامک قرار دارد. بر روی میل بادامک دنده تریگر قرار دارد، با استارت زدن موتور وحرکت میل لنگ، میل بادامک شروع به حرکت می‌کند. زمانی که این دنده تریگر از رو به روی سنسور میل سوپاپ می‌گذرد میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سنسور میل سوپاپ قطع میشود. با قطع شدن این میدان مغناطیسی، سنسور میل بادامک یک ولتاژ مربعی بین دوپایه ای که به سمت ایسیو موتور (ECM) می‌رود ایجاد میکند.

تصویر دنده تریگر موتور EF7 تک سوز

تصویر دنده تریگر موتور EF7 تک سوز

وظیفه سنسور میل بادامک

سنسور موقعیت میل سوپاپ وظیفه دارد، تا موقعیت میل بادامک را به ایسیو (ECU) اطلاع دهد. ایسیو (ECU) با انجام تحلیل داده های این سنسور وضعیت سوپاپ ها متوجه می‌شود و برای پاشش سوخت اقدام می‌کند. همچنین از سنسور میل بادامک به عنوان سنسور کمکی دور موتور یاد می‌شود که در برخی ای سی یو (ECU) ها در صورت خرابی سنسور دور موتور با اطلاعات این سنسور، موقعیت میل لنگ را ایسیو (ECU) تحلیل می‌کند و خودرو را روشن می‌کند که به دلیل طولانی تر بودن این فرایند کمی استارت طولانی تر باید بزنیم.

این سنسور دارای سه پایه می‌باشد:
عکس سنسور میل بادامک یا سنسور میل سوپاپ

علایم خرابی سنسور میل سوپاپ

  • 1. روشن شدن چراغ چک:

با مراجعه به تعمیرگاه و با استفاده از دستگاه عیب یاب می‌توانید خطاهای تشخیص داده ی ای سی یو (ECU) را ببینید.

  • 2. بالا رفتن مصرف سوخت:

در صورتی که ایسیو (ECU) اطلاعات موقعیت میل بادامک را نداشته باشد نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام سیلندر در حال مکش است و پاشش را به صورتی ترتیبی انجام دهد و پاشش سوخت به حالت نیمه ترتیبی در می‌آید و بالا رفتن مصرف سوخت را در خودرو شاهد هستیم.

  • 3. ایجاد حالت کات آف در دور پایین:

در برخی ایسیو (ECU) ها بستگی به نوع استراتژی آنها در صورتی که عملکرد سنسور میل بادامک به مشکل بخورد بستگی به نوع ایسیو(ECU) در دور موتور 3500RPM الی 4000RPM ایجاد حالت کات‌آف می‌کند تا به تعمیرگاه مراجه کنید.

  • 4. تداخل در پارامتر آوانس جرقه:

ایسیو(ECU) برای اعمال تغیرات در آوانس جرقه باید اطلاعت سنسور میل بادامک را داشته باشد.

  • 5. دیر روشن شدن خودرو :

در بعضی از ایسیو (ECU) ها برای روشن شدن به اطلاعات این سنسور جدا از اطلاعات این سنسور نیاز دارند که با خرابی این سنسور خودرو دیر تر از حالت عادی روشن می‌شود.

آیا رانندگی با سنسور میل بادامک خراب ایمن است؟

بله، رانندگی با سنسور میل بادامک معیوب ایمن است. با این حال، عملکرد موتور شما به خوبی نخواهد بود و مصرف سوخت افزایش یابد. در برخی موارد، در صورت وجود علائم خرابی دنده تریگر در این قطعه، ممکن است میل بادامک نیاز به تعویض داشته باشد. اگر سنسور موقعیت میل سوپاپ تعمیر نشود، احتمالاً مشکلات بیشتری را در سیستم جرقه زنی خودرو خود تجربه خواهید کرد که می تواند منجر به تعمیرات گران قیمت در خودرو های پیشرفته تر شود.

حذف سنسور میل سوپاپ با ریمپ

حذف کردن سنسور میل بادامک با ریمپ کار غیر اصولی می‌باشد. متاسفانه برخی از تعمیرکاران به جای این که عملیات عیب یابی را انجام دهند اقدام به حذف سنسور میل سوپاپ با ریمپ می‌کنند. تعمیرکار حرفه ای اقدام به رفع ایراد می‌کند. با حذف سنسور میل بادامک پاشش یه صورت نیمه ترتیبی اجرا می‌شود و بالا رفتن آلایندگی سوخت را به همراه دارد.

آیا خودرو های دارای سیستم زمان‌بندی متغییر سوپاپ ها (VVT) سنسور میل بادامک دارند؟

داشتن و یا نداشتن سنسور میل بادامک به نوع استراژی استفاده شده ای سی یو (ECU) خودرو بستگی دارد. که در صورت عدم استفاده از سنسور میل بادامک جهت تشخیص موقعیت سوپاپ ها از سیستم هایی نظیر دفیا و با کرکینگ استفاده می‌کنند. اما امروزه با توجه به سریع تر پردازش شدن اطلاعات دریافتی از سنسور میل بادامک، بیشتر سنسورهای میل بادامک به کار گرفته می‌شوند. به عنوان مثال موتور EF7 پیشرانه ای می‌باشد که هم از سیستم زمان‌بندی سوپاپ ها استفاده می‌کند هم از سنسور موقیعت میل بادامک.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با سیستم دفیا در خودرو.

ویدیو عیب یابی سنسور میل بادامک در خودرو EF7

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی SKP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو