شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

مزایای ریمپ ایسیو چیست؟آیا ریمپ ضرر دارد؟

مزایای ریمپ ایسیو چیست؟آیا ریمپ ضرر دارد؟

فهرست مطالب

هدف از این مقاله کوتاه معرفی مزایای ریمپ ایسیو ECU و چیپ تیونینگ است، چیزی که این روزها همه می خواهند از آن استفاده کنند. ابتدا در مورد مزایا (مزایا) صحبت می کنیم.
به طور کلی، عبارت ECU می تواند گیج کننده باشد زیرا می تواند مخفف “واحد کنترل الکترونیکی” و “واحد کنترل موتور” باشد. این مقاله به طور خاص به ECU به عنوان “واحد کنترل موتور” اشاره می کند. به زبان ساده، ECU وظیفه نظارت و تنظیم عملکرد موتور را بر عهده دارد.

در خودروهای مدرن، ECU دو جنبه دارد: نرم افزار و سخت افزار

در اصلاح ECU تغییرات فقط در نرم افزار ECU قابل انجام است. این تغییرات چه کاری انجام می دهند؟این تغییرات می توانند به کاهش هزینه های سوخت و بهبود عملکرد موتور و گشتاور کمک کنند. همانطور که می دانید، اصطلاح فنی برای ایجاد هرگونه تغییر در نرم افزار ECU، ریمپ ایسیو (ECU REMAPING) است. (البته برخی اصطلاح “تیونینگ” را ترجیح می دهند.)

مزایای ریمپ ایسیو

1- بهبود قدرت و گشتاور:

خودروسازان صرف نظر از درصد سهم خود در بازار، باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند و عوامل مختلفی را در تولیدات خود در نظر بگیرند. این عوامل شامل، اما نه محدود به AEL (متوسط ​​طول عمر موتور)، مصرف سوخت، استانداردهای کنترل آلایندگی خودرو، مسائل زیست محیطی مرتبط، مقررات رانندگی محلی، نیازها و رضایت مشتری و غیره است.

اکنون، از آنجایی که خودروسازان نمی توانند تک تک این استانداردها و فاکتورها را در طراحی یک موتور بهینه رعایت کنند، تغییرات ECU (مپ مجدد) می تواند نقش حیاتی در بهبود گشتاور و قدرت کلی موتور داشته باشد.

برای قرار دادن تمام نکاتی که تاکنون به طور خلاصه به آن اشاره کردیم، اصلاح یا تنظیم نقشه ECU به ما قدرت و گشتاور بیشتری می دهد و عملکرد کلی را بهبود می بخشد.

افزایش قدرت و گشتاور با ریمپ ایسیو

2- راندمان مصرف سوخت:

بگذارید صادق باشیم! آخرین باری که نگران پرداخت ماهانه خود برای سوخت نبودید چه زمانی بود؟ ما فرض می کنیم هرگز! شما می‌توانید با انجام ریمپ ایسیو خودرو خود از شر تمام این نگرانی ها خلاص شوید.

آیا ریمپ ECU می تواند مصرف سوخت من را کاهش دهد؟ برای پاسخ به این سوال، بیایید ببینیم که اصلاح ECU چه ربطی به مصرف سوخت دارد و ببینیم آیا می‌توانیم به صرفه و در عین حال قدرتمند رانندگی کنیم.

نرم‌افزار ECU شامل نقشه‌های مختلف موقعیتی است که به ECU کمک می‌کند، به عنوان مثال، ایسیو باید سوخت و احتراق را در سناریوهای کاری مختلف کنترل کند.

بیایید شرایط رانندگی واقعی را تصور کنیم. فرض کنید پشت چراغ قرمز متوقف شده اید یا کروز کنترل را درگیر کرده اید یا در ترافیک گیر کرده اید. در چنین شرایطی، آن قدرت یا گشتاور اضافی غیر ضروری است و کاری که ما انجام می دهیم کاهش مصرف سوخت با تنظیم سوخت و نسبت استوکیومتری هوا به سوخت AFR است.

همچنین، سوخت و احتراق برای بهترین عملکرد (گشتاور و قدرت) در موارد با دور در دقیقه و بار بالا قابل تنظیم هستند.

می‌توانیم جدول‌های سوخت/جرقه را در ECU دوباره ترسیم کنیم تا از افزایش عملکرد مقرون‌به‌صرفه اطمینان حاصل کنیم.

ریمپ ECU باعث کاهش 10 تا 15 درصدی مصرف سوخت می شود.

3- افزایش پاسخ دریچه گاز:

عیب بزرگ و اجتناب ناپذیر استفاده از فناوری ETC یا “کنترل الکترونیکی دریچه گاز” این است که باعث تاخیر در پاسخ می شود.

در خودروهای مجهز به ETC (دریچه گاز برقی)، هنگامی که راننده پدال گاز را فشار می دهد، ETC سیگنالی را به ECU ارسال می کند. سپس ECU داده ها را هضم کرده و دریچه گاز را مطابق جداول ضبط شده داخل حافظه خود باز می کند. این یک روش زمان بر است و پاسخ شتاب را به تاخیر می اندازد.

حال، چرا تولیدکنندگان خودرو در وهله اول زحمت استفاده از ETC را به خود می‌دهند؟ تمام استانداردهایی را که تولیدکنندگان باید رعایت کنند و قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم را به خاطر دارید؟ آنها دلیل اصلی استفاده از فناوری ETC هستند. راه حلمناسب برای این تاخیر استفاده از ریمپ ایسیو و یا استفاده از چیپ تیونینگ است.

تصویر زیر نشان دهنده رابطه بین موقعیت پدال و موقعیت دریچه گاز در انواع مختلف است. تصویر تاثیر ریمپ ECU بر باز شدن دریچه گاز را نشان می دهد. ریمپ ایسیو باعث می شود دریچه گاز خطی شود تا پاسخ دریچه گاز را بهبود بخشد.

4- حذف محدودیت های سرعت از طریق ریمپ ECU:

خودروها هر سال ایمن تر و تمیزتر می شوند. ملاحظات ایمنی و محیطی یا جاده ای ممکن است محدودیت سرعت را در کلاس های مختلف خودروها اعمال کند.

بسیاری از خودروهای مدرن به سطوح سرعت خاصی محدود می شوند. با توجه به اینکه رانندگی ممکن است برای برخی سرگرمی هیجان انگیز باشد، ممکن است بخواهند این محدودیت سرعت را برای شرکت در مسابقات ورزشی حذف کنند. اینجاست که می توان از ریمپ برای رویارویی با این چالش وارد عمل شد.

حذف محدودیت سرعت با ریمپ

5- حذف محدودیت کاتاف:

مهم نیست که نوع ECU، بوش، زیمنس، دلفی و غیره باشد، با استفاده از ریمپ می توانید محدودیت کاتاف را بردارید و یا به مقدار دلخواه تغییر دهید. شما تمام این موارد را در دوره ریمپ با وینولز آموزشگاه SKP فرا می‌گیرید.

توجه: در نظر داشته باشید که افزایش حد دور موتور تاثیری در افزایش قدرت و گشتاور موتور ندارد و فقط در موارد خاص استفاده می شود.

حذف محدودیت کاتاف

6- حذف سنسور اکسیژن دوم:

یسنسور اکسیژن دوم بعد از مبدل کاتالیست برای نظارت بر کارایی کاتالیست نصب می شود که در صورت حذف، کد خطای P0420 را در ECU ایجاد می کند. اما نگران نباشید، می توانید با استفاده از ریمپ چراغ چک خودرو را خاموش کنید.

نکته : این روش زمانی استفاده می شود که هدرز یا داون پایپ روی خودرو نصب شده باشد و مبدل کاتالیزوری خودرو حذف شود.

7- حذف فیلتر ذرات دیزل:

اگر نمی دانستید، DPF مخفف فیلتر ذرات دیزل است. DPF وسیله ای (همچنین می توانید آن را سیستم بنامید) برای کنترل آلودگی است. در موتورهای دیزلی مدرن، DPF وظیفه جذب ذرات دوده و دیزل را بر عهده دارد. هنگامی که DPF به اندازه کافی اشباع شد، یک چرخه بازسازی را درگیر می کند تا ذرات داخل فیلتر را بسوزاند. یک DPF را می توان قبل و بعد از مبدل کاتالیست نصب کرد. در تصویر زیر یک DPF نصب شده بعد از مبدل را نشان می دهد.

DPF دارای دو محفظه با یک محفظه هوا برای فیلتر هوای لانه زنبوری در یک پوسته فلزی است، مانند مبدل کاتالیزور.

فیلتر ذرات دیزل دارای یک سنسور فشار خاص در ورودی و خروجی خود است که وظیفه اندازه گیری داده های فشار و ارسال آنها به ECU را بر عهده دارد.

DPF عمدتاً یک اقدام برای پیشگیری از آلودگی است. با استفاده از عمل ریمپ ایسیو می توانید DPF را از ECU حذف کنید و این چالش را حل کنید، زیرا در مقایسه با خرید یک جدید، حذف DPF مقرون به صرفه تر است. بنابراین، اگر DPF شما آنطور که باید کار نمی کند یا مشکلی با آن دارید، می توانید با ریمپ کردن DPF را حذف کنید.

سیستم DPF

8- کاهش دمای فن خنک کننده:

با ریمپ ECU می توانیم شرایط کاری فن خنک کننده را تغییر دهیم، می توانیم دمای جدید و فن خنک کننده فعال را زودتر از نقطه تنظیم تولید تعریف کنیم تا از آسیب در شرایط  هوای گرم جلوگیری کنیم. مانند اتفاقاتی که برای خودروهای پژو ۴۰۵ با موتور XU7 می افتد.

9- خاموش کردن EGR:

سیستم EGR

برخلاف تصور رایج، EGR فقط در مورد گردش مجدد نیتروژن نیست، زیرا مخفف بازچرخش گازهای خروجی است. این یک روش کاهش گاز برای کاهش انتشار گازهای سمی مانند دی اکسید نیتروژن است که اثرات زیست محیطی مضری دارد.

مانند بقیه سیستم های خودرو، EGR نیز ممکن است آسیب ببیند و نیاز به تعویض داشته باشد. متأسفانه، EGR گران است، اما می‌توانیم EGR را با استفاده از ریمپ از ECU حذف کنیم. در برخی شرایط EGR خاموش برای بهبود عملکرد است.

نیازی به گفتن نیست که قوانین اجباری در مورد حذف EGR وجود دارد.

آموزش ریمپ ایسیو

آموزشگاه SKP برگزار کننده دوره های ریمپ می باشد و شما می توانید در دوره ریمپ با وینولز و یا دوره ریمپ با TNM شرکت کنید.

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا