شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

علایم خرابی تسمه دینام چیست؟

علایم خرابی تسمه دینام

فهرست مطالب

تسمه دینام یکی از مهم‌تریم قطعات مصرفی در خودرو است که پاره شدن آن می‌تواند باعث دردسر شود. از علایم خرابی تسمه دینام می‌توان به مواردی مانند: ترک روی تسمه، شکستگی و بریدگی یا پارگی روی تسمه دینام، چرب شدن تسمه دینام، صدای جیر جیر از جلوی خودرو، افزایش دمای موتور و روشن شدن نور هشدار باتری در حالی که اتومبیل روشن است اشاره کرد.

تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام که با نام‌های تسمه کولر، تسمه مارپیچ (به دلیل شکل کاربرد آن می‌باشد،​ چرا که این تسمه دور قرقره های متفاوت پیچیده می‌شود ) و تسمه هیدرولیک هم شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از یک تسمه، هرزگرد و تسمه سفت‌کن است که سیستم‌های تهویه‌مطبوع، آلترناتور (دینام) و سیستم هیدرولیک فرمان برای کار کردن به آن نیاز دارند و نیروی مورد نیاز خود را از این تسمه تأمین می‌کنند.
این تسمه بر عملکرد اجزا متفاوتی نظیر پمپ آب، فن رادیاتور، دینام و سیستم تهویه هوا تأثیر می‌گذارد و در برخی از خودروها حتی واتر پمپ متعلق به سیستم خنک‌کننده‌ی پیشرانه نیز توان خود را از تسمه دینام می‌گیرد.

بنابراین تسمه دینام یک عضو حیاتی و مهم در  خودرو محسوب می‌شود. زمانی‌که پیشرانه روشن می‌شود، تسمه دینام توسط میل‌لنگ به چرخش درآمده و این چرخش را به قسمت‌های مورد نیاز نیز انتقال می‌دهد. بدون وجود تسمه دینام یا در صورت آسیب دیدن آن ممکن است موتور خودرو حتی نتواند کار کند.

زمان تعویض تسمه دینام

زمان تعویض تسمه دینام

برای پیشگیری از خرابی تسمه دینام بهتر است بدانید که به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی، تسمه دینام معمولا بیش از ۵ سال یا ۸۰ هزار کیلومتر دوام نمی‌آورد و باید آن را تعویض کرد. در برخی خودروها تسمه دینام تا ۱۲۰ هزار کیلومتر را هم بدون مشکل کار می‌کند؛

در حالی که تسمه هایی که از مواد EPDM ساخته‌ شده‌اند می‌توانند تا ۱۵۰ هزار کیلومتر مورد استفاده قرار بگیرند. ​اما برای دانستن زمان دقیق تعویض باید به دفترچه راهنمای هر خودرو رجوع کرد. تسمه دینام با گذشت زمان به دلیل اینکه تحت فشار و حرارت زیادی قرار دارد، کارایی خود را از دست می‌دهد و مستعد پاره شدن می‌‌شود. اگر مشکوک شده‌اید که تسمه دینام خودرویتان دچار مشکل است باید به‌دنبال علائم زیر در خودروی خود باشید.

علایم خرابی تسمه دینام چیست؟

کولر خودرو

۱- از کار افتادن هیدرولیک فرمان ماشین و کولر خودرو

از آنجایی که تسمه دینام توان مورد نیاز کمپرسور کولر و پمپ هیدرولیک فرمان را تأمین می‌کند، پاره شدن آن باعث از کار افتادن این سیستم‌ها خواهد شد. پارگی تسمه دینام را از سفت شدن فرمان و کار نکردن کولر می‌توان متوجه شد. باید توجه داشت که در صورت از کار افتادن سیستم هیدرولیک فرمان، فرمان خودرو بسیار سفت شده و کنترل خودرو خیلی سخت می‌شود و این از نظر ایمنی بسیار خطرناک خواهد بود. به همین خاطر ارزش دارد که همیشه سرویس تسمه دینام را به‌موقع انجام داد.

شنیده شدن صدای جیر جیر از جلوی خودرو

۲- شنیده شدن صدای جیر جیر از جلوی خودرو

اگر صدای جیر جیر از جلوی خودرو شنید شود، به احتمال زیاد وقت تعویض تسمه دینام است. این صدا بر اثر ساییده شدن تسمه روی پولی ایجاد می‌شود. تنها راه بر طرف کردن این صدا نشان دادن خودرو به یک مکانیک خواهد بود تا خودرو را عیب‌یابی کرده و تسمه را در صورت نیاز تعویض کند.

۳- افزایش دمای موتور

یکی دیگر از علایم خرابی تسمه دینام این است که اگر در خودرویی واتر پمپ نیز توسط تسمه دینام چرخانده شود، با پاره شدن تسمه واتر پمپ از کار خواهد افتاد؛ بدین ترتیب دمای موتور افزایش می‌یابد. اگر راننده افزایش غیر عادی دمای موتور را مشاهده کند باید فورا تسمه دینام را بررسی کند و سپس خودرو را به یک مکانیک نشان دهد. استفاده از خودرو درحالی‌که موتور بیش از حد گرم شده باشد، می‌تواند آسیب بسیار جدی به‌بار آورد و تعمیرات آن نیز بسیار پر هزینه خواهد بود.

ترک و پارگی روی تسمه دینام

۴- مشاهده‌ی ترک و پارگی روی تسمه دینام

بهترین راه‌ برای بررسی تسمه، نگاه کردن به سطح آن است. تسمه باید از نظر وجود ترک، پارگی یا ریش ریش شدن با چشم بررسی شود. اگر هر چیز غیر عادی روی سطح تسمه مشاهده شد، باید تسمه را تعویض کرد.

روشن شدن نور هشدار باتری

۵- روشن شدن نور هشدار باتری در حالی که اتومبیل روشن است

تسمه دینام، دینام را چرخانده و در نتیجه‌ی آن باتری را شارژ می‌کند.پس در صورت خراب شدن تسمه، باتری شارژ نخواهد شد و چراغ باتری روشن می‌شود.

جلوگیری از خرابی تسمه دینام

اگر هر یک از علائم بالا را در خودروی خود دیدید بهتر است فورا به یک مکانیک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بیشتر و خرابی تسمه دینام جلوگیری شود.

چرا باید تسمه دینام را تعویض کرد؟

تسمه دینام هر بار که موتور روشن می‌شود، استفاده می‌شود و این عملیاتِ مداوم، مقدار زیادی سایش روی آن می‌گذارد. همانند هر جزء لاستیکیِ دیگری در یک موتور، تسمه دینام در معرض گرما قرار می‌گیرد و در نتیجه در طول زمان فرسوده خواهد شد.

مشکلات به وجود آمده در نتیجه خرابی تسمه دینام

  • بالا رفتن دمای موتور به علت کار نکردن پمپ آب نیز می‌تواند به موتور آسیب بزند.​
  • بدون این تسمه، پمپ هیدرولیک، سیستم تهویه، و دینام کار نخواهند کرد.

نکته: تسمه دینام را در هر نوبت که روغن موتور و فیلتر روغن را تعویض می‌کنید مورد بازرسی قرار دهید؛ همچنین بازرسی تسمه و قرقره در هر بار سرویس رادیاتور و سیستم خنک‌کننده ایده خوبی است.

مشاهده ویدیوهای آموزش در صفحه اینستاگرام SKPPART

منابع:

magerta.ir

cario.ir

zoomit.ir

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا