شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

تبدیل ایسیو چیست؟ آموزش تبدیل ecu خودروها

تبدیل ایسیو چیست؟ آموزش تبدیل ecu خودروها

فهرست مطالب

تبدیل ایسیو یک روش بسایر کارآمد برای راه اندازی دوباره ایسیو می‌باشد که صرفه ی آن هم برای مشتری یا مالک خودرو است هم برای تعمیرکار و هم برای فروشنده ایسیو. اگر تبدیل کردن ایسیو را بلد باشیم می‌توانیم ایسیوهایی که در مغازه و یا انبار داریم را به ایسیو های جدیدتر و پر تقاضا تر تبدیل کنیم تا بفروشیم و یا استفاده کنیم. اما قبل از اینکه برای ایسیوی تبدیل شده قیمت تعیین کنیم، برای فروش به نکات زیر جهت تبدیل ecu باید توجه کنیم.

شرایط تبدیل ECU

هم نوع بودن و هم خانواده بودن ایسیوها

منظور از هم‌خانواده بودن این است ایسیو های تولیدی شرکت زیمنس را فقط به محصولات زیمنس می‌توانیم تبدیل کنیم به عنوان مثال ایسیو خودرو های زیمنس را نمی‌توانیم به ایسیو خانواده ساژم و یا بوش تبدیل کنیم و کاملا طبیعی و منطقی است که زیرا که هر برند از یک استاندارد طراحی و مهندسی استفاده می‌کند که با یک دیگر متفاوت است هم در سخت افزار ایسیو که برد و قطعات SMD نصب شده و هم در قسمت نرم افزار و برنامه ایسیو.

هماهنگی سخت افزار ایسیو

هماهنگی سخت افزار ایسیو به این معنی است که ایسیویی که داریم به ایسیویی که می‌خواهیم تبدیل کنیم نه باید از لحاظ سخت افزاری چیزی کمتر داشته باشد چرا که در صورت این ناهمانگی ایسیو نمی‌تواند مدارات مربوطه را فعال کند و عملا ایسیو به طور کامل راه اندازی نمی‌شود و نمی توانید عملیات تبدیل ایسیو را انجام دهید.

به عنوان مثال اگه ایسیویی داریم که بر روی خودرویی بوده است که سوخت مصرفی آن فقط بنزین بوده نمی‌توانیم به ایسیو خودرو های دوگانه سوز تبدیک کنیم زیرا که هم پین اوت ایسیو و هم برد ایسیو خودروهای دوگانه سوز متفاوت هستند به دلیل اینکه سنسورها و عملگرهای بیشتری دارند پس آی سی ها و درایور های بیشتری نسبت به ایسیو خودرو های تک سوز دارند.

با چه روش هایی می توانیم ایسیو را به یک ایسیو دیگر تبدیل کنیم؟

ایسیو های مختلف دارای استراتژی های مختلفی هستند و این را باید دقت داشته باشیم. خب بعد از اینکه شروط بالا را رعایت کردیم و شرایط هماهنگ بود حالا می‌توانیم برنامه ی ایسیویی را که نیاز داریم را بر روی ایسیویی که داریم بریزیم و ایسیویی که مازاد هست را به ایسیوی مورد نظر تبدیل کنیم. برای ریختن برنامه ایسیو از چند راه می‌توانیم اقدام کنیم:

  1. روش OBD: در این روش نیاز نیست که پشت ایسیو باز شود ایسیو را به خودرو متصل کرده و با دستگاه دیاگ و یا پروگرامر از طریق سوکت دیاگ اقدام به ریختن برنامه مورد نظر میکنیم.
  2. روش J TAG: در روش جی تگ باید پشت ایسیو باز شده و به برد ایسیو دسترسی داشته باشیم سیم های جی تگ را طبق نقشه متصل می‌کنیم و با استفاده از پروگرامر برنامه را بر روی ایسیو میریزیم.
  3. روش K TAG: در این روش نیاز به باز کردن پشت ایسیو نیست و می‌توانیم روی میز کار از طریق پین اوت ایسیو یا پین های خارجی ایسیو برنامه مورد نظر را بر روی ایسیو بریزیم.
  4. روش IC PROGRAMER: در این روش آی سی هایی را که در ایسیو برنامه بر روی آنها قرار می‌گیرد را از برد جدا می‌کنیم و بر روی زیف یا آداپتور می‌گذاریم و سپس اقدام به تعویض برنامه می‌کنیم بعد از اتمام برنامه ریزی آی سی را بر روی برد باز می‌گردانیم و سپس ایسیو را بر روی خودرو نصب می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه مقاله:‌ منظور از جی تگ (J-TAG) و کی تگ (K-TAG) ایسیو خودرو چیست؟

برای اینکه بتوانید ایسیو های مختلف را تبدیل کنید باید به علم این واقف باشید و از استراتژی انواع ایسیوها اطلاعات کافی داشته باشید. زیرا که در بعضی از ایسیوها قابلیت برنامه ریزی از طریق درگاه OBD را نداریم و باید به روش های دیگر اقدام کنیم و برای تبدیل چند باره ی ایسیوها نکاتی هست که باید رعایت شود تا ایسیو آسیب نبیند. شرکت ثمین خودرو پویا در دوره آموزش کاربری تی ان ام به صورت حرفه ای و زیر نظر سازمان فنی حرفه ای کشور اقدام به آموزش این مباحث می‌کند که تبدیل ایسیو فقط بخشی از این دوره آموزشی است. اگر علاقه مند به نرم افزار ایسیو ها هستید و یا با برنامه ریزی ایسیو ها سر و کار دارید می توانید برای تکمیل اطلاعات خود به این دوره آموزشی کارکردن با تی ان ام اقدام کنید.
برای نمونه مراحل تبدیل ایسیو با تی ان ام را مرور می‌کنیم تا به صورت کامل تبدیل کردن ایسیو را یاد بگیریم.

روش تبدیل ایسیو زیمنس

در اینجا قصد داریم تا با روش OBD ایسیو زیمنس را تبدیل کنیم ایسیویی که داریم ایسیو ی خودرو پراید می باشد و قصد داریم تا به ایسیو خودرو پژو پارس تبدیل کنیم.

در اولین مرحله ایسیو مورد نظر را شناسایی می‌کنیم و یا از گزینه ی انتخاب تبدیل ایسیویی را که داریم (ایسیویی که بر روی آن کار می‌کنیم) را انتخاب می‌کنیم.

بعد از انتخاب قطعه تایید می‌کنیم تا برنامه ایسیو مورد نظر بر روی بافر لود شود.

در صورتی که برنامه را نیاز دارید قبل از تبدیل یک برنامه را از ایسیو بخوانید و ذخیره کنید و سپس عملیات تبدیل ایسیو را انجام دهید.

در مرحله دوم به گزینه انتخاب تبدیل می‌رویم.

با تایید این گزینه لیست ایسیوها و یا خودرو هایی که می‌توانیم ایسیو خودمان را به آنها تبدیل کنیم را به ما نشان می‌دهد.

در این لیست خودروی مورد نظر را انتخاب می‌کنیم و تایید می‌کنیم.بعد از انجام این عملیات برنامه ی جدیدی در بافر باز می‌شود.

قبل از انجام کار های بعدی می‌توانید در قسمت هایلایت شده جهت اطمینان حاصل کردن از انتخاب درست مشاهده کنید که درست انتخاب کرده اید و یا خیر.

اگر برنامه درست انتخاب نشده بود دوباره به انتخاب تبدیل رفته و ایسیو مورد نظر را انتخاب کنید.

نکته طلایی اول: برای تبدیل ایسیو های زیمنس بعد از استفاده از انتخاب تبدیل و قبل از انتخاب گزینه ریختن برنامه باید از گزینه تبدیل زیمنس استفاده کنیم تا پایه برنامه انتخاب شده به ایسیویی که داریم تبیدل شود و آماده ریختن برنامه بر روی ایسیو شود.

نکته طلایی دوم: بعد از تبدیل کردن ایسیو کد سوییچ از برنامه حذف می‌شود و برنامه ایسیو خام می‌شود یعنی اگر خودرو داری سیستم ایموبلایز می‌باشد باید بعد از تبدیل ایسیو عملیات تعریف کلید و یا تعریف ایسیو صورت گیرد.

همانطور که مشاهده می‌کنید بعد از تبدیل ایسیو کارکرد خودرو که در ایسیو ثبت می‌شود به حالت صفر برمی‌گردد حالا تایید را می‌زنیم که عملیات تبدیل برنامه صورت گیرد.

حالا با استفاده از گزینه دانلود زیمنس می‌توانیم برنامه ی تبدیل شده را بر روی ایسیو بریزیم و بعد از ریخته شدن برنامه ایسیو را بر روی خودرو ی مورد نظر نصب کنیم و در صورت داشتن سیستم ضد سرقت (ایموبلایزر)‌ بعد از تعریف کلید و یا تعریف ایسیو خودرو را روشن کنیم.

سوالات متداول آموزش تبدیل ایسیو

تبدیل ایسیو ساژم به زیمنس امکان پذیر است؟

خیر تبدیل ایسیو ساژم به زیمنس و همچنین تبدیل ایسیو زیمنس به ساژم امکان پذیر نیست زیرا که دارای سخت افزار متفاوت و سازنده های متفاوتی هستند.

تبدیل ایسیو ساژم به بوش امکانپذیر است؟

به دلیل داشتن سخت افزار متفاوت تبدیل ایسیو بوش به ساژم و همچنین تبدیل ایسیو ساژم به بوش امکان پذیر نیست.

تبدیل ایسیو SSAT برای خودروهای دیگر قابل انجام است؟

ایسیو های SSAT سایپا به محصولات سایپا و ایسیو های SSAT ایرانخودرو به محصولات ایرانخودرو امکان پذیر است زیرا که هرکدام داری سخت افزار و پین اوت متفاوت هستند.

تبدیل ایسیو ۷.۴.۵ به ایسیو ۷.۴.۴ امکانپذیر است؟

درواقع به دلیل اینکه ایسیو بوش ME7.4.4 دسترسی خوبی به جدوال ریمپ به ما می‌دهد خیلی از عزیزان مایل به تبدیل ایسیو بوش ME7.4.5 به ME7.4.4 هستند اما این امکان وجود ندارد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

جدیدترین مقالات آموزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا