شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند؟ کروز کنترل تطبیقی چیست؟

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند؟ کروز کنترل تطبیقی چیست؟

فهرست مطالب

کروز کنترل (Cruise Control) به شما این امکان را می دهد که بدون استفاده از پدال گاز سرعت تنظیم شده را حفظ کنید. هنگامی که سرعت دلخواه را انتخاب کردید، می توانید پای خود را از روی پدال گاز بردارید و اتومبیل شما به صورت ثابت با آن سرعت حرکت می کند و همچنین باعث کاهش مصرف سوخت خودرو شما می شود.

کروز کنترل در خودرو قابلیتی است که وقتی با سرعت ثابت رانندگی می کنید به کارتان می آید. این یک سیستم الکتریکی است که به شما امکان می دهد ماشین خود را روی سرعت خاصی تنظیم کنید و به شما امکان می دهد پای خود را از روی پدال گاز بردارید. بنابراین، می تواند خستگی و استرس پا را در یک رانندگی طولانی کاهش دهد. یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از کروز کنترلر این است که شما بازده سوخت بیشتری خواهید داشت.

اگر به جای شتاب گرفتن در هر بخش از جاده باز، با سرعت ثابت حرکت کنید، وسیله نقلیه شما سوخت بسیار کمتری مصرف می کند. وقتی شتاب تند می‌گیرید، باعث می‌شود موتور شما انرژی بیشتری مصرف کند و ممکن است 60 درصد سوخت بیشتری نسبت به کسی که از کروز کنترل استفاده می‌کند استفاده کنید. در نهایت، صرفه جویی در مصرف سوخت کار سختی نیست اگر به وسیله نقلیه خود اجازه دهید به طور خودکار سرعت کروز ثابت را حفظ کند.

اولین خودرویی که به سیستم کروز کنترلر مجهز شد تا با سرعت مشخص شده حرکت کند کرایسلر ایمپریال مدل سال 1985 بود. این خودرو با تنظیمات مکانیکی سرعت، قادر بود سرعت خود را ثابت نگه دارد پس از عرضه این خودرو کادیلاک به سرعت نام این سیستم را به کروز کنترل تغییر داد و به بازار عرضه کرد. سال 1968 مهندس Daniel Aaron سیستم های صنعتی و اتوماسیون RCA در ایالت میشیگان آمریکا کروز کنترل الکترونیکی خودرو را اختراع کرد.

طرز کار سیستم کروز کنترل در خودرو

با تنظیم کردن سرعت دلخواه در این سیستم نیاز به نگه داشتن پدال گاز و خودرو نداریم یعنی اگر سرعتی را به سیستم بدهیم بدون فشار دادن پدال گاز خودرو در سرعت ثابت می ماند حال اگر خودرو شما به شیب سربالایی برسد با کم شدن سرعت خودرو، ECU دریچه گاز را بیشتر باز می‌کند تا به سرعت تنظیم شده برسد. همینطور اگر خودرو شما سرعت بیشتری در سرازیری ها بگیرد دریچه گاز خودرو را می بندد و در صورت نیاز از طریق یونیت ABS ترمز ها را فعال می‌کند تا خودرو به صورت اتوماتیک به سرعت دلخواه شما برسد. در نقشه زیر مشاهده می‌کنید که فرمان سیستم کروز کنترلر مستقیما با ای سی یو (ECU) خودرو در ارتباط است.

سیستم کروز کنترل مورد استفاده در خودروهای قدیمی از طریق یک کابل به پدال گاز متصل می شود تا پدال گاز را در یک موقعیت خاص نگه دارد تا سرعت از پیش تعیین شده حفظ شود. در حالی که سیستم در خودروهای جدیدتر به صورت الکترونیکی سرعت را از طریق یک برنامه بدون کابل مدیریت می کند. در عوض، یک ایسیو متصل به سنسورهای مختلف و کنترل‌های دریچه گاز، این ویژگی را از طریق یک سیستم بی‌سیم اجرا می‌کند.

نقشه سیستم کروز کنترل JAC J4

کروز کنترل برای استفاده در آزادراهها و بزرگراهها طراحی شده است. استفاده از کروز کنترل در شهر برای اینکه شما باید کاهش سرعت سریع داشته باشید توجیهی ندارد. طراحان این سیستم حداقل سرعتی را که با آن می توانید کروز کنترل را فعال کنید سرعت ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت تعیین کردند تا در شهر ها مورد استفاده قرار نگیرد. از این رو سیستم کروز کنترل تطبیقی به خودروها اضافه شد تا در شهرها و ترافیک هم مورد استفاده قرار بگیرد.

برای فعال کردن کروز کنترل سرعت شما باید بیش از 60km باشد دکمه کروز را فشار می‌دهید، سرعت ست شده در نمایشگر سفر خودرو به شما نشان می‌دهد. برای افزایش و یا کاهش سرعت از کلید های + و – استفاده کنید.

مزیت برتر کروز کنترل امروزه کروز کنترل تطبیقی است. تقریباً تمام خودروها در حال حاضر به این سیستم هوشمند مجهز خواهند شد. درست مانند کروز کنترل معمولی، کروز کنترل تطبیقی به شما امکان می دهد سرعت سفر دلخواه را تنظیم کنید. اما تفاوت این است که کروز کنترل تطبیقی با استفاده از سنسورهای نصب شده به جلو، فاصله ایمن بین خودروی جلوی شما و خودروی شما را با سرعت ثابتی حفظ می کند. به عنوان مثال، اگر اتومبیل جلوتر از وسیله نقلیه شما شروع به کند شدن کند، کروز کنترل تطبیقی از ترمز موتور برای کاهش خودکار سرعت وسیله نقلیه شما و حفظ فاصله انتخاب شده استفاده می کند. بسیاری می گویند کروز کنترل تطبیقی گامی به سوی خودروهای خودران در آینده است. اما رانندگی کاملاً مستقل نیست، زیرا باید دست خود را روی فرمان نگه دارید و کاملاً از جاده آگاه باشید.

کروز کنترل تطبیقی (ACC)

کروز کنترل تطبیقی acc

کروز کنترل تطبیقی یا Adaptive Cruise Control ​​یک نسخه پیشرفته از سیستم کروز کنترل موجود است. برای اولین بار، سیستم کروز کنترل تطبیقی در سال 1990 میلادی و توسط خودروسازان ژاپنی به مرحله تولید رسید.

نهایت در سال 1999 شاهد کامل ترین نسل کروز کنترل تطبیق پذیر در خودرو مرسدس بنز کلاس S بوده ایم. با سیستم معمولی، وسیله نقلیه با سرعتی که قبلاً توسط راننده تعیین شده بود بدون نیاز به فشار دادن پدال گاز حرکت می کند. از سوی دیگر، سیستم کروز کنترل تطبیقی ​​نیز همین کار را می کند. این سیستم با دسترسی به ترمز خودرو در مواقع اضطراری و برای رعایت فاصله با خودرو جلویی از ترمز اضطراری استفاده می کرد.

کروز کنترل تطبیق پذیر امروزی به گونه ای عمل می کند تا خودرو شما با خودرو جلویی تقریباً ۲ الی ۳ ثانیه فاصله داشته باشد. این کروز کنترلر از طریق سنسورهای جلویی خودرو ترافیک مسیر و خودرو جلو شما را تشخیص می کند. از این رو به صورت خودکار سرعت شما را تنظیم می کند. اما اگر خودرویی به صورت ناگهانی در مسیر شما قرار بگیرد کروز کنترل تطبیق پذیر با آنالیز و محاسبه سریع و دقیق خودروهای جلویی، سریعاً سرعت خودرو شما را کاهش می دهد.

کروز کنترل تطبیق پذیر در سیستم ترمز اضطراری قابلیت تشخیص عابر پیاده را نیز دارد. اما برای این کار وجود دوربین در بدنه خودرو یک امر ضروری است.
حال تصور کنید سرعت خودرو را در آزادراه بر روی سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت تنظیم گردیده و خودروی مقابل شما اقدام به ترمزگیری می‌کند. رادار خودرو شما کم کردن سرعت خودرو مقابل را تشخیص می‌دهد و سپس سرعت خودرو شما را با رعایت فاصله مجاز کم می کند. بعد از ترمزگیری به سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت رسیده باشد با شتاب گیری مجدد خودرو روبروی شما، خودرو شما دوباره به همان سرعتی که قبلاً تنظیم کرده بودید یعنی ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت بر می گردد.

در صورت کثیف شدن رادار ممکن است که تشخیص سیستم را مختل کند البته که این سیستم در صورت کثیف شدن رادار جلوی خودرو به شما اخطار می دهد. در خودرو های جدید می‌توانید فاصله دلخواه خودتان را که می خواهید با خودرو جلویی داشته باشید تنظیم کنید این امکان در محصولات هیوندای قابل مشاهده است.

نحوه کارکرد سیستم کروز کنترل تطبیقی

آموزش استفاده از کروز کنترل

به طور معمول، دکمه های کروز  را می‌توان در سمت راست فرمان خودرو یافت. بسته به ماشین، مکان کنترل‌ها می‌تواند متفاوت باشد، اما عملکرد کروز کنترل معمولاً در تمام خودروها مشابه است. در اینجا دکمه های اصلی وجود دارد که می توانید برای کار با کروز کنترل از آنها استفاده کنید.

ON/OFF: برای تنظیم کروز کنترلر، دکمه ON/OFF را فشار دهید. چراغ کروز را روی داشبورد خواهید دید که به معنای فعال شدن سیستم است. برای خاموش کردن سیستم، این دکمه را دوباره فشار دهید.

Res +: اگر می خواهید سرعت کروز را افزایش دهید، این دکمه را فشار دهید. هر بار که دکمه را فشار دهید، خودرو 1 کیلومتر (یا مایل) در ساعت شتاب می گیرد. همچنین می توانید از این دکمه برای از سرگیری سرعت تنظیم شده قبلی خود استفاده کنید.

Set -: این دکمه سرعت تنظیم شده را کاهش می دهد. هر بار که دکمه را فشار دهید، سرعت کروز 1 کیلومتر (یا مایل) در ساعت کاهش می یابد. هنگامی که به سرعت مورد نظر رسیدید، دکمه “تنظیم” را فشار دهید و نماد “Cruise Set” روی داشبورد ظاهر می شود. سپس می توانید پای خود را از روی پدال گاز بردارید و خودرو سرعت را برای شما حفظ خواهد کرد.

Cancel: هنگامی که زمان لغو حالت کروز کنترل فرا می رسد، مانند زمانی که از بزرگراه خارج می شوید یا اگر ترافیک سنگینی در پیش است، این دکمه را فشار دهید تا سیستم کروز کنترل خارج شود. یا می توانید به سادگی پدال ترمز را فشار دهید تا سیستم لغو شود.

انواع مدل های سیستم کروز کنترل

نکات ایمنی هنگام استفاده از کروز کنترل

هر چقدر هم که سیستم کروز کنترل هوشمند باشد، در مواردی وجود دارد که نباید به طور کلی از این ویژگی استفاده کنید. در اینجا چند قانون طلایی برای استفاده از کروز کنترل وجود دارد.

۱/ در جاده های مرطوب، استفاده از کروز کنترل می تواند خطرناک باشد. در باران تاثیر کمتری خواهد داشت و کروز کنترل ممکن است تعادل و زمان واکنش را در شرایط بارانی به هم بزند.

۲/ در ساعات شلوغی، ایده خوبی است که سیستم کروز را خاموش کنید. با کروز کنترل معمولی، باید به طور مداوم آن را خاموش کنید، هنگامی که ترافیک کاهش می یابد و اگر در حین فعال بودن حواس شما پرت شد، ممکن است دچار حادثه شوید.

۳/ در جاده های پر پیچ و خم چالش برانگیز، نباید از کروز کنترل استفاده کنید. توجه داشته باشید که کروز کنترل اصولاً به گونه ای طراحی شده است که شما را قادر می سازد در بزرگراه با سرعت تعیین شده حرکت کنید. اگر این کار را نمی کنید، بهتر است از آن استفاده نکنید.

نظرات خود را با ما در صفحه اینستاگرام SKP به اشتراگ بگذارید؛

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا