چجوری روغن موتور مناسب برای خودرو انتخاب کنیم؟

فهرست مطالب

راهنمای انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو

زمانی که برای تعویض روغن خودرو خود به مراکز سرویس دوره ای خودرو مراجعه می‌کنید، حجم انبوه از برندهای مختلف روغن موتور را می‌بینید که در ردیف ها و ستون های مختلفی چیده شده اند و عدد های مختلفی بر روی روغن ها وجود دارد که بیشتر باعث سردرگمی و گمراهی مصرف کننده می‌شود.

اکثریت مردم از متصدی جهت مشاوره اقدام می‌کنند که چه روغنی باید درون موتور این خودرو ریخته شود؟ و حتما متصدی شروع به دادن پیشنهادهای مختلف می‌کند تا در نهایت مالک تصمیم نهایی بگیرد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا خود متصدی درباره این که در خودرو باید چه روغنی استفاده شود اطلاعات کافی دارد؟

در این مقاله به شما شرح می‌دهیم که چطور با خیال آسوده روغن موتور مناسب خودرو خود را انتخاب کرده و استفاده کنید و از تبلیغات های بی امان شرکت های مختلف فریب نخورید.

بهترین منبع معتبر برای انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو

مطمعن ترین جایی که می‌توانید رجوع کنید تا متوجه شوید چه روغنی مناسب دقیقا همان خودرویی هست که سوار آن هستید دفترچه راهنمای خودرو است. شما می‌توانید با رجوع به این دفترچه راهنما در قسمت نگهداری خودرو مطالعه کنید و روغن موتور مناسب برای خودرو و پیشنهاد شده خود شرکت خودروساز را مشاهده کنید.

اگر دفترچه راهنمای خودرو ی خود را گم کرده اید نگرانی نداشته باشید می‌توانید با رجوع به سایت شرکت خودروساز دفترچه را دانلود و مطالعه کنید.

با مطالعه این دفترچه متوجه این می‌شوید که شرکت خودرو ساز معمولا بر اساس آب و هوا مختلف و دمای مختلف هوا، ویسکوزیته و یا درجه گران روی روغن یا غلظت خاصی را به مصرف کننده پیشنهاد کرده است که عدم پیروی از این توصیه خودروساز باعث تجربه مصرف بالای سوخت خواهد شد.

درج کیفی روغن موتور خودرو

بر روی روغن موتورها به جز ویسکوزیته ی آن ها عدد API و یا عدد کیفی آنها درج شده است که این حروف نشانگر کیفیت آن روغن موتور می‌باشد و کارخانه معمولا حداقل کیفیت را اعلام می‌کند. می‌توانید از روغن های با کیفیت تری هم استفاده کنید اما اصلا پیشنهاد نمی‌شود که از روغن هایی با رده کیفی پایین تر استفاده کنید چون بر اساس تکنولوژی های خاص موتور نوع روغن و کیفیت روغن موتور انتخاب شده است.

روغن مناسب برای خودروهای با موتور XU7 (سمند، پارس، ۴۰۵)

اکثر همه ی تعمیرکاران بر اساس باور های اشتباه و اطلاعات غلط، ویسکوزیته و غلظت 20w50 را برای موتور XU7 پیشنهاد می‌دهند. اما این روغن موتور در همه شرایط آب هوایی برای این موتور مناسب نیست.

روغن مناسب برای خودروهای با موتور XU7 (سمند، پارس، ۴۰۵)

در نمودار بالا (تصویر بالا) همانطور که مشاهده می‌کنید شرکت خودرو ساز بر اساس میانگین دمای محیطی که خودرو را در آن استفاده می‌کنید غلظت های مختلفی را پیشنهاد کرده است.

بر اساس این نمودار اگر جایی بودید که روغن مناسب را پیدا نمی‌کردید و یا دسترسی نداشتید می‌توانید بهترین جایگزین را پیدا کنید.

کشور ما ایران معروف به کشور چهار فصل می‌باشد و نقاط مختلف کشور میانگین دمایی بسیار متفاوتی را تجربه می‌کنند به همین دلیل ممکن است عزیزانی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند و دما در گرم ترین حالت از 40 درجه سانتی گراد بالاتر نمی رود، می‌توانند در موتور های XU7 ویسکوزیته های 10W40 و 5W40 را استفاده کنند.

هموطنانی که در مناطق گرم‌سیر کشور سکونت دارند و دمای هوا در سرد ترین حالت کمتر از 5 درجه زیر صفر نمی‌رسد از روغن با ویسکوزیته های 20W50 استفاده کنند.

همین روند برای خودروها و موتورهای مختلف باید رعایت شود تا روغن موتور مناسب برای خودرو انتخاب شود.

روغن مناسب برای موتور K4M نصب شده بر روی خودرو های ساندرو ال90

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، روغن موتور مناسب برای خودرو با موتور K4M در ایران، رده کیفی SL برای این موتور در نظر گرفته شده است که شما می‌توانید روغن موتور هایی با کیفیت های SM و SN را در این موتور استفاده کنید.

روغن مناسب برای موتور K4M نصب شده بر روی خودرو های ساندرو ال90

روغن موتور مناسب برای خودرو سورن پلاس

سطح كيفی روغن موتور مجاز برای موتورهای XU7 ، معادل با API 20W50 SJ می باشد.

سطح كيفی روغن موتور مجاز برای موتور EF7 ، معادل با API 10W40 SL ميی باشد.

سطح كيفی روغن موتور مجاز برای موتور EF7-TC ، معادل SAE 10W40 SL می باشد.

روغن موتور مناسب برای خودرو تارا

سطح كيفی روغن موتور مجاز برای موتور TU5P، معادل با API 10W40 SL می باشد.

ميزان مصرف روغن موتور (كم كردن روغن موتور) در موتورهای TU5P حداكثر ۳/ ۰ ليتر در هر 1000 كيلومتر می تواند باشد.

روغن موتور مناسب برای خودرو دنا پلاس

روغن موتور مناسب برای خودرو رانا پلاس

سطح كيفی روغن موتور مجاز برای موتور TU5 و TU5P (در صورت نصب بروی خودرو شما)، معادل با API 10W40 SL می باشد.

ميزان مصرف روغن موتور (كم كردن روغن موتور) در موتورهای TU5P حداكثر ۳/ ۰ ليتر در هر 1000 كيلومتر می تواند باشد.

روغن موتور مناسب برای خودرو وانت آریسان

روغن موتور مناسب برای خودرو پراید یورو ۲

روغن موتور مناسب برای خودرو پراید یورو ۴

طبق برچسبی که توسط کارخانه بر روی کاپوت این خودرو نصب شده است متوجه می‌شوید که با توجه به میانگین دمایی محیط زندگی خود باید از چه نوع روغن موتور مناسب برای خودرو استفاده کنید. زیرا در این موتور از تایپیت های هیدرولیکی برای تنظیم لقی سوپاپ ها استفاده می‌شود روغن خودرو تاثیر به سزایی بر روی صدای موتور و کارکرد موتور دارد.

روغن مناسب برای خودرو تیبا

روغن مناسب برای خودرو ساینا (دستی)

روغن مناسب برای خودرو شاهین

روغن مناسب برای خودروهای کوییک

روغن مناسب برای خودرو ریو

روغن مناسب برای خودرو زانتیا

اهمیت انتخاب درست روغن موتور

امید است که بتوانید از حالا به بعد روغن موتور مناسب برای خودرو خودتان را انتخاب کنید و خدایی نکرده اسیر تبلیغات روغن های بی کیفیت نشوید. استفاده از روغن موتور های نا مناسب در درجه اول صدای موتور خودروی شما را افزایش می‌دهد و باعث بالا رفتن مصرف سوخت خودرو شما می‌شود و در درجات بعدی ممکن است باعث ایجاد آسیب های جدی و پر هزینه به موتور خودرو شما شود.

مشاهده آموزش های رایگان در صفحه اینستاگرام skppart.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

/ 5. تعداد رای:

جدیدترین مقالات آموزشی

تقویم آموزشی فروردین ۱۴۰۲

تقویم آموزشی اردیبهشت ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
منو