شرکت ثمین خودرو پویا- قطعات یدکی خودرو

021-66844477

لوگو شرکت ثمین خودرو پویا

آشنایی با شیر برقی کنیستر و اثرات خرابی کنیستر

شیر برقی کنیستر

فهرست مطالب

شیر برقی کنیستر

شیر برقی کنیستر در خودرو مابین مخزن کنیستر و موتور قرار می‌گیرد و وظیفه دارد که بخارات ارسالی از مخزن کنیستر به موتور (مانیفولد هوا) توسط ECU را کنترل کند. شیر برقی کنیستر هم مانند سایر عملگرها در خودرو به وسیله واحد کنترل الکترونیکی ECU کنترل می‌شود.

مدار ارسالی بخارات بنزین به موتور

نحوه حرکت بخارات بنزین از باک تا موتور (مانیفولد هوا) یا مدار ارسالی بخارات بنزین به موتور به این شکل است که بخارات ایجاد شده در باک پس از کنترل (در برخی از خودروها توسط حباب‌گیر) توسط شیلنگ وارد مخزن کنیستر (قوطی ذغال) شده و جذب ذغال‌های داخل مخزن کنیستر می‌شوند و در صورتی که شیربرقی کنیستر توسط ECU فعال شود (باز شود) با مکش موتور و ورود هوا از پایین مخزن کنیستر به داخل مخزن سبب شده که بخارات جذب شده داخل مخزن از ذغال‌ها جدا شده و پس از ورود به شیربرقی کنیستر وارد مانیفولد هوا شده و مصرف می‌شود.

شیربرقی کنیستر

دلایل استفاده از سیستم کنیستر در خودروها

اگر بخارات بنزین در باک به هوای بیرون پخش شود، اولاً موجب آلودگی محیط زیست شده و ثانیاً باعث هدر رفتن بنزین می‌گردد. لذا به همین خاطر در اکثر خودروهای انژکتوری و حتی در خودروهای کاربراتوری از سیستم کنیستر استفاده می‌کنند. البته در خودروهای کاربراتوری از شیر برقی معمولی استفاده نمی‌شود، بلکه بخارات از مخزن کنیستر به‌طور مستقیم وارد مانیفولد هوا می‌گردد. در خودروهای انژکتوری به دلیل کنترل دقیق مقدار سوخت و هوا توسط ECU نیاز است که از یک شیر برقی جهت کنترل ورود بخارات از مخزن کنیستر به مانیفولد هوا استفاده شود و با دستور ECU فعال و غیر فعال می‌گردد.

چه زمانی شیر برقی کنیستر فعال می‌شود؟

شیربرقی کنیستر معمولا زمانی توسط ایسیو فعال می‌شود که، موتور نیاز به سوخت بیشتری دارد. از جمله زمان شتاب گیری و سرد بودن موتور و …، ایسیو دستور فعال شدن (فرمان فعال شدن) را به شیربرقی کنیستر می‌دهد تا راه خروج بخارات بنزین از مخزن کنیستر به موتور باز شده و بخارات جمع شده در ذ با هوا ترکیب شود و وارد موتور (مانیفولد هوا) گردد، و تا حدودی سوخت اضافی مورد نیاز موتور را در آن شرایط فراهم کند و جلوی هدر رفتن بنزین و آلودگی هوا را بگیرد.

مکان نصب شیربرقی کنیستر

مکان نصب شیربرقی کنیستر

متاسفانه در اکثر خودروهای انژکتوری در چند سال گذشته سیستم کنیستر نصب نشده است و در خودروهایی که نصب شده، در مکان‌های مختلف نصب شده است.

در خودروهایی مانند:‌پراید مدل ساژم به رنگ قهوه‌ای و در مدل زیمنس به رنگ مشکی در سینی موتور نصب می‌شود و در برخی از خودروها هم زیر گلگیر جلو نصب می‌شود.

اثرات خرابی شیربرقی کنیستر

در صورت سوختن یا خراب شدن شیربرقی کنیستر و یا قطع شدن آن، سبب ایجاد آلودگی هوا شده و مصرف سوخت نیز کمی افزایش می‌یابد. همچنین بوی بنزین از طرف موتور استشمام می‌شود‌ که البته خرابی مخزن کنیستر هم می‌تواند مزید بر علت باشد.

عیب‌یابی شیر برقی کنیستر

در صورت خرابی شیربرقی کنیستر، خطای شیربرقی کنیستر ثبت می‌گردد. در قسمت پارامترها و تست عملگرها در دستگاه دیاگ می‌توانیم نسبت به سالم بودن و تست آن اقدام کنیم.

قیمت شیر برقی کنیستر

در صورت نیاز به خرید شیربرقی کنیستر و استعلام قیمت شیر برقی کنیستر، می‌توانید از فروشگاه آنلاین لوازم یدکی SKP بازدید فرمایید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۸۴۴۴۷۷ تماس بگیرید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خودتان ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا